Görüş Bildir

13 bölge yasaklandı!

13 bölge yasaklandı!

Lice ve Hani'ye bağılı 13 köyde sokağa çıkma yasağı uygulanırken, karayoluna PKK'nın tuzakladığı 50 kiloluk patlayıcı etkisiz hale getirildi.

Diyarbakır’ın Lice ve Hani ilçeleri kırsalında yapılacak operasyon öncesi bu iki ilçeye bağlı 13 köyde, bugünden itibaren, ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Hani ve Lice ilçeleri kırsalında yapılacak operasyon öncesi 13 köyde sokağa çıkma yasağı ilanıyla ilgili Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Lice ve Hani ilçeleri mülki sınırları içerisinde bulunan dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen bölücü terör örgütü mensuplarını ve işbirlikçilerini etkisiz hale getirmek, bölgede bölücü terör örgütü mensupları tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını ve uçaksavar mevziilerini tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek maksadıyla operasyon düzenlenecektir.

OPERASYONLAR İÇİN

Operasyon icra edilen bölgelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri gereğince, belirtilen bölgelerde (Lice İlçesine bağlı olan; Birlik Köyü, Şenlik Köyü, Abalı Köyü, Erginköy Köyü, Tuzlaköy Köyü, Çeper Köyü, Duruköy Köyü ve Daralan Köyü, Hani İlçesine bağlı olan; Topçular Köyü, Yukarı Turalı Köyü, Kalaba Köyü, Serenköy Köyü, ve Uzunlar Köyü) sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla 01 Ekim 2016 günü saat 05.00'dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar bu bölgelerde sokağa çıkma yasaklanmıştır. Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması kendi can ve mal güvenlikleri yönünden önem arz etmekte olup, yasağın bitim süresi ayrıca duyurulacaktır" denildi. 

50 KİLO PATLAYICI               

Bingöl karayolu üzerinde bulunan Kocaköy İlçesi Kokulupınar mevkiinde, güvenlik güçlerinin yaptığı arama sonunda, karayoluna PKK'lılar tarafından tuzaklanan 50 kilo amonyum nitrat ve infilaklı fitil bulunan el yapımı patlayıcı düzeneği, güvenlik güçleri tarafından tespit edilerek etkisiz hale getirildi. Diyarbakır Valiliği'nin konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşın can ve mal emniyeti için önlemlerin sürdürüldüğü belirtilere şöyle denildi;

MAYIN VE EL YAPIMI

"Bu tedbirler kapsamında icra edilen mayın ve el yapımı patlayıcı araması esnasında; Kocaköy İlçesi Diyarbakır-Bingöl karayolu Kokulupınar mevkiinde bulunan karayolunun kenarına gömülü vaziyette 2 jelikan bidon içerisinde yaklaşık 50 kilogram amonyum nitrat ve infilaklı fitil bulunan el yapımı patlayıcı düzeneği tespit edilmiştir. Tespit edilen el yapımı patlayıcı, Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından emniyetli bir şekilde etkisiz hale getirilmiştir. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat özgürlüğünü rahatlıkla kullanabilmesini sağlamak amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edilecektir."