Görüş Bildir

Amed Sertifikayı Dünyadan Aldı!

Amed Sertifikayı Dünyadan Aldı!

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri?nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi?ne alınması Park Orman?da vatandaşlarla kutlandı.

Almanya’nın Bonn kentinde yapılan UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Diyarbakır’ın Dünya Kültür Mirası Listesi’ne oybirliğiyle seçilmesi nedeniyle kentte başlayan kutlamalar devam ediyor. Kutlamaların dün akşamki adresi Park Ormanı’ydı. Kutlamaya, Eş Başkan Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari, Genel Sekreter Yardımcıları Rojda Balkaş, Hüseyin Bayrak, Abdullah Sevinç, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Müzik eşliğinde halaylarla başlayan kutlama, Eş Başkanların konuşmaları ile devam etti.

Anlı: Bugün Amed’in başı dik

Eş Başkan Fırat Anlı, Diyarbakır’ın artık bir dünya kenti olduğunu belirterek, “Yılarca hep birlikte çok sıkıntıya göğüs gerdik, bugün Amed’in başı dik. 2015’in her günü bu mazlum halk için başarı ile geçiyor. 2015'e Kobanê müjdesiyle girdik, sonra Tel Ebyad özgürleşti ve şimdi de Diyarbakır Kalesi ile Hevsel Bahçeleri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde. 7 Haziran’da HDP yüzde 10'luk barajı yerle bir etti. Türkiye başbakanları bazen kente geldiğinde kentin kir içinde olduğunu, belediyenin çalışmadığını söylüyorlardı; ama şimdi Afrika’dan Avrupa’ya kadar dünyada herkes, Amed’in Ortadoğu’nun yıldızı olduğunu söyledi. Artık bizim de kentimize sahip çıkmamız lazım, temizliğine dikkat etmeli, bir misafir geldiğinde bunun bir UNESCO kenti olduğunu hemen hissetmeli.” diye konuştu.

Kışanak: Bütün dünya sizinle gurur duyuyor

Eş Başkan Gültan Kışanak ise sevinci paylaşmak üzere bir arada olduklarını kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri bütün dünyadan onay aldı, ‘bu bir insanlık mirasıdır bu bir tarihi kültürel mirastır’ denildi. Yani Amed’in sertifikasını, pasaportunu dünyadan alıp geldik size.” Bütün dünya ülkelerinin Amed’i selamladığını ve Amed’in bu eşsiz tarihi değeri karşısında saygıyla duydukları güveni ifade ettiklerini söyleyen Kışanak, “Bütün dünya sizinle gurur duyuyor. Bu halkın yürüttüğü özgürlük mücadelesiyle, bu halkın duruşuyla, bu halk, bütün kimliklere, bütün kültürlere, bütün inançlara saygılı bir duruşu temsil ettiği için bugünü bize sizler getirdiniz. Sizler böyle bir kimlik oluşturdunuz. Dünyanın dört bir yanı artık Kobanê’deki direnişi, Amed’teki bu kültürel çoğulcu zenginlikçi yapımızı selamlıyor.” diye konuştu.

Sanatçılar seslendirdi, vatandaşlar halay çekti

Konuşmaların ardından Dicle Fırat Kültür Merkezi sanatçılarından Xanemir ve Koma Jiyara sahne aldı. Eş Başkanlar Kışanak ve Anlı ile vatandaşlar, seslendirilen Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekerken,  Dicle Fırat Kültür Merkezi’nin folklor grubu da bir gösteri sundu.