Görüş Bildir

Arkadan Vurdular!

Arkadan Vurdular!

DİYARBAKIR'ın Bismil ve Lice ilçelerinde örgüt üyelerinin düzenlediği saldırılarda şehit olan Uzman Çavuşlar Erdem Ünal ile Ayhan Kara, Diyarbakır'da düzenlenen törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketlerine uğurlandı.

DİYARBAKIR-Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde dün akşam iftar yapmak için sivil kıyafetle evine giderken PKK'lı teröristlerin evinin önünde düzenlediği silahlı saldırıda şehit olan uzman çavuş Erdem Ünal ile Lice İlçesi'nde PKK'lıların roketatarlı saldırısında şehit olan uzman çavuş Ayhan Kara için Diyarbakır Asker Hastanesi'nde uğurlama töreni düzenlendi. Törene Vali Hüseyin Aksoy, 2'nci Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanı Tümgeneral Atilla Darendeli,16'ıncı Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, şehitlerin

ŞEHİTLERİN AİLELERİ

Şehit uzman çavuşlar Erdem Ünal ile Ayhan Kaya'nın Türk bayrağına sarılı tabutlarının  ambulanstan alınmasından sonra özgeçmişleri okundu. Uzman çavuş Erdem Ünal'ın evli ve 2 çocuk babası olduğu 2014 yılında Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ne tayin edildiği dün akşam evine girdiği sırada arkasından vurularak şehit edildiği belirtildi. Şehit uzman çavuş Ayhan Kaya'nın Lice İlçesi'nde düzenlenen roketli saldırıda başından ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit düştüğü ve 2.5 ay önce evlendiği belirtildi. Özgeçmişinin okunmasının ardından şehitler için dua edildi.

Törende, Binbaşı Barış Öz, birlik adına yaptığı konuşmada son dönemde bölücü terör örgütünün ülkemizin huzur ve güven ortamını bozmaya yönelik eylemlerde bulunduğunu belirterek, bu eylemleri gerçekleştirirken de yöntem değişikliğine gittiğini söyledi. Binbaşı Öz, "Hukuku, temel hak ve özgürlükleri, eşitliği ve demokrasiyi dilinden düşürmeyen, ancak devletin sunduğu haklardan faydalanarak insanlığa, hukuka, demokrasi ve özgürlüğe tamamen aykırı olan tutum içerisine girenler, alçakça cinayet işleyenler şunu asla unutmasınlar; Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, bölücü terör örgütü mensuplarının amaçlarına ulaşmasını engellemek ve kanun hakimiyetini sağlamak maksadıyla, görevimize inanç ve kararlılıkla devam edeceğiz" dedi.

'İFTARINI AÇMAYA GELİYORDU'

Şehitlerin tabutları alınırken, uzman çavuş Erdem Ünal'ın eşi ve çocukları tabut başına geldi. Şehit eşinin tabutuna sarılan Derya Ünal gözyaşları içinde, "Hayır götürmeyin, çocukları var. Aşkım. Hiçbirine hakkımızı helal etmiyorum. Benim 1 yaşındaki çocuğum, yavrularım boynu bükük kaldı. Eylül gel babanı öp aşkım. Aşkım benim. Hiç kimse koruyamadı 2 kişiyi. Hiç kimse koruyamadı" dedi. Kendisini ancak şehit eşlerinin anlayabileceğini belirten Derya Ünal, "Buna sebep olanların ocaklarına ateş düşsün. Rabbim, suçumuz neydi? İftarını açmaya geliyordu. Allahsızlar. Nerede Erdem? Bitti değil mi tören?  Ben hiç kıyamadım ona. Nasıl kıydılar kahpece arkadan nasıl vurdular. Yaktınız beni" diyerek gözyaşı döktü.

Şehit eşi Derya Ünal güçlükle tabutun başından alınırken, kızı Eylül de tabutu öperek ayrıldı. Tören sırasında görevli bir asker baygınlık geçirerek olduğu yere yığıldı. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği asker hastane de tedavi altına alındı.  Törenin ardından toprağa verilmek üzere şehitlerden Erdem Ünal'ın cenazesi memleketi Yozgat'a, Ayhan Kaya'nın cenazesi ise memleketi Konya'ya uğurlandı.

 DİCLE ŞEHİDİ TOPRAĞA VERİLDİ

 Dicle ilçesinde şehit olan polis memuru Mustafa Yıldırım, memleketi Elazığ'da son yolculuğa uğurlandı. Şehit Yıldırım'ın (25) Türk bayrağına sarılı naaşı, meslektaşlarının omuzlarında İzzetpaşa Camisine getirilerek katafalka konuldu. Şehidin babası Muhlis ve kardeşleri tören boyunca gözyaşlarına hakim olamadı.

Müftü Peyami Güngör tarafından kılınan cenaze namazının ardından şehidin naaşı, meslektaşlarının omuzlarında taşındı. Bu esnada Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu ve Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, şehit babası Muhlis Yıldırım'ın koluna girerek, birlikte yürüdü. 

Şehidin naaşı, daha sonra cenaze nakil aracına konularak, Gümüşkavak Mahallesindeki aile mezarlığına defnedildi. Törene, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra 8. Kolordu Kurmay Başkanı Piyade Kurmay Albay Mahmut Altun, İl Jandarma Alay Komutanı Albay İlker Temel, Emniyet Müdürü Nihat İşlek, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ile askeri ve mülki erkan katıldı.
Etiketler: | |