Görüş Bildir

Dolu fena vurdu

Dolu fena vurdu

Diyarbakır?da aniden bastıran dolu, kısa süreliğine hayatı olumsuz etkilerken, çevreyi bir anda beyaza bürüdü.

Diyarbakır’da etkili olan dolu ve sağanak yağıştan dolayı kentin caddeleri beyaza büründü, yurttaşlar zor anlar yaşadı.

Diyarbakır'da dolu ve kuvvetli sağanak yağış etkili oluyor. Kentte dün saat 13.20’den itibaren başlayan dolu yağışı ile caddeler ve kaldırımlar beyaza bürünürken, vatandaşlar ise binaların saçaklarına sığınarak doludan korunmaya çalıştı. Bununla birlikte etkili olan kuvvetli yağışla birlikte bulvar, cadde ve sokaklar su ile dolup taştı. Su dolan caddelerde araçlar ilerlemekte güçlük çektiği görüldü. 

METEOROLOJİ UYARDI

Meteoroloji 15'inci Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi ise yağış nedeniyle ani sel, su baskını, dolu, yıldırım ve kuvvetli rüzgara karşı uyarıda bulundu.

RÖGAR KAPAKLARI TAŞTI

Merkez Bağlar ilçesi Karacadağ Caddesi ile Alipınar Caddesinin kesiştiği kavşakta yağan aşırı yağış nedeniyle tıkanan rögar kapağından akan lağım suyu, caddede kötü kokunun yayılmasına sebep olurken çevre esnafı, bu sıkıntının her sağanak sonrası tekrarlandığını, bir an evvel yetkililerin buna çözüm bulmasını istedi.

Halk arasında Alay Kavşağı olarak bilinen mevkide daha önce güvenlik nedeniyle bırakılan ve trafikte aksamalara sebep olan barikatların artık kaldırılmasını isteyen esnaf, kavşağın kapatılması nedeniyle iş yapamaz hale geldiklerini de dile getirdi.

LAĞIM KOKUSUNDAN GEÇİLMİYOR

Alipınar Caddesi'nde25 yıldır esnaf olan Mehmet Arsiz, "25 yıl içerisinde her yağmur yağdığında bu rezaleti yaşıyoruz. Buradan karşıdan karşıya geçilmiyor. Karşı da okul var ve bu öğrenciler karşıdan karşıya geçemeyecek. Bir an evvel çözüm bulunmasını istiyoruz. Karşıdaki kavşağı kapatmışlar, buradaki esnafın hepsi kan ağlıyor. Bu suyun akışı ile beraber lağım kokusu bütün mahalleye yayılıyor. Tabii aynı zamanda salgın hastalıklara da neden oluyor. Yetkililerden bir an önce bu soruna çözüm bulunmasını istiyoruz." dedi.

Mahalle sakinlerinden Mehmet Kızılay, 2 seneden fazladır rögarın tıkandığını ve bu suyun kokusundan insanların büyük tiksinti yaşadıklarını ve evlerine gidemez hale geldiklerini söyledi.

Recep Kartal ise konu hakkında defalarca dilekçe yazdıklarını ancak bir çözüm bulunmadığını ifade etti.

Söz konusu mevkide mezarlığın da olduğunu hatırlatan Kartal, oluşan su birikintileri nedeniyle mezarlık ziyaretçilerinin de ölmüş yakınlarını ziyaret edemediğini söyledi.

Mesut Özen isimli esnaf ise güvenlik amaçlı konulan barikatlara işaret ederek kavşağın açılmasını talep etti.

Şeyhmus Bilgi ise şunları söyledi: "Her yağmur yağdığında buralar göl oluyor. Şehrin bütün suyu Kantar Kavşağından buraya geliyor. Okul çıkışında çocuklar zorluk çekiyor. Bazı zamanlar çocukları arabayla, bazı zamanlar ise kucağımızda taşımak zorunda kalıyoruz. Her yağmur yağdığında bu rezaleti çekiyoruz. Bu kavşak da kapalı. Esnaflar sıkıntı içerisinde, burada siftah dahi yapamıyor. Bu bölge adeta kaderine terkedilmiş. Yetkililerden bu sorunlara bir an evvel çözüm bulmalarını istiyoruz. Güvenlik nedeniyle kavşak kapalıdır. Diyarbakır'da güvenlik sorunu denen bir şey kalmadı bildiğim kadarıyla." ifadelerini kullandı.

BİSMİL İLÇESİ

Bismil ilçesinde ise sağanak yağış nedeniyle bazı sokak ve caddelerin su altında kalması nedeniyle bazı araçlar trafikte kalırken, zor anlar yaşayan vatandaşlar ise bina ve işyerlerinin saçaklarına sığınarak yağıştan korunmaya çalıştı. Sağanak yağış kentte yer yer şiddetini arttırarak devam geç saatlere kadar devam etti.

VALİLİK UYARDI

Öte yandan, Diyarbakır Valiği yağışlarla igili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Gerek bölgemizde meydana gelen aşırı yağışlardan dolayı, gerekse havaların ısınması neticesinde havzada biriken kar kütlelerinin ani erimesi sonucu, Batman Barajı göl havzasına EÜAŞ tarafından tam kapasite enerji üretildiği halde, baraj gölünde su seviyesinin hızla yükselmeye devam ettiği gözlenmiştir.

BATMAN BARAJI

Bu nedenle Batman Barajı ve HES tesislerinin güvenliğini sağlamak amacıyla zorunlu ihtiyaç halinde Batman Barajında dolusavak kapaklarından Batman Çayı yatağına su bırakılması olasılığı bulunmakta olup, vatandaşlarımızın can ve mal kayıplarına karşı dere yataklarından uzak durmaları ve herhangi bir olumsuzluğa karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir."
Etiketler: | | |