Görüş Bildir

Fail 4 kişi yargılandı

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde PKK'lılarca bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıyla ilgili 3'ü tutuklu 4 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde, PKK mensuplarınca bomba yüklü araçla düzenlenen, bir polis memurunun şehit olduğu, 5 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili 4 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Harun D, Mustafa A. ve Nurettin C, tutuksuz yargılanan İzzet Ö. ile avukatları hazır bulundu.

Çınar emniyetine saldırı                             

Cumhuriyet savcısı, mevcut delil durumu, kuvvetli suç şüphesinin varlığı, suçun vasıf ve mahiyetini gerekçe göstererek, 3 sanığın tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi.

Sanık Mustafa A, patlamada kullanılan aracın kendisiyle herhangi bir bağlantısının bulunmadığını, aracın sahibinin de Nurettin C. olduğunu iddia etti.

Sanık Nurettin C. ise aracın kendisine ait olmadığını ve patlamadan 3 gün sonrasına kadar da aracının kendisinde olduğunu öne sürdü.

Sanık avukatları da müvekkillerinin söz konusu patlamayla bağlantılarının olmadığını savunarak, tahliyelerini talep etti.

Talebi değerlendiren mahkeme, 3 sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İstenilen ceza

İddianamede, sanıklar Harun D. ve İzzet Ö. hakkında, "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak", "kamu görevlisini öldürmek", "kamu görevlisini öldürmeye teşebbüs", "tasarlayarak öldürmek", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak" ve "mala zarar vermek" suçlarından 7'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 7 bin 380'er yıl, bombalı aracı satın alarak terör örgütü PKK'ya verdikleri öne sürülen Nurettin C. ve Mustafa A. hakkında da "aynı suçlara yardım eden sıfatıyla katıldıkları" iddiasıyla 4 bin 140'ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Çınar İlçe Emniyet Amirliği ile lojmanına 13 Ocak 2016'da PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, bir polis memuru şehit olmuş, 5 kişi hayatını kaybetmiş, 48 kişi yaralanmıştı.