Görüş Bildir

Firarı Çete Lideri Krizi!

Firarı Çete Lideri Krizi!

Emniyet çete liderini yakalayamadı, işadamları tedirgin denilirken, polis "firarı şahsın yakalanmasına çalışıyor" dedi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, işadamlarını ölümle tehdit eden ve işyerlerini silahla basarak tehdit mektuplarını bırakıp para isteyen bir çete liderini 4 ay geçmesine rağmen yakalayamadı. Emniyetin özel bütçeyle kurduğu özel ekip bile Diyarbakır’da olduğu tahmin edilen çete lideri M.A.’yı yakalamayınca işadamları tedirgin olmaya başladı.

Bir polisin kolundan yaralandığı silahlı saldırının şüphelisi, bir banka ve bir PTT şubesinde yaşanan soygunun zanlısı olan cezaevi firarisi M.A. kâbusunun devam etmesi üzerine tehdit edilen işadamlarından S.O.’nun işyerlerine 20’e yakın asayiş polisi yerleştirildi. Emniyetin, koruma şube personeli yerine ‘asayiş polisini’ tehdit altındaki işyerlerinde görevlendirmesi ise dikkat çekti.

Öte yandan, İl Emniyet Müdürlüğü gündeme gelen iddialara ilişkin açıklama yaptı. Emniyet müdürlüğü, "çete lideri" olarak bilinen cezaevi firarisinin yakalanmasına yönelik emniyet birimlerinin çalışma usulleriyle ilgili iddiaların asılsız olduğu, söz konusu kişinin yakalanmasına yönelik çalışmaların ilgili birimlerce devam ettiği bildirildi.

Diyarbakır’da işadamlarını ölümle tehdit edip para istemek, banka soymak ve polise silahlı saldırıda bulunmak suçlarından aranan cezaevi firarisi M.A. bir türlü yakalanamadı.

İŞ ADAMLARINI TEHDİT EDEN ÇETE

Cihan ajansının haberine göre, yaklaşık 2 yıl önce cezaevinden hastaneye getirilirken firar eden M.A., mart ayında Diyarbakır’da tanınan bir işadamına mektup göndererek bir milyon TL istemişti. M.A., tehdit mektubunda şu ifadeleri kullanmıştı: "Ben Diyarbakır'ın herhangi bir karanlık sokağında ikamet etmekteyim. Mayınlı arazide yürümüşlüğüm, pusuya düşmüşlüğüm ve IŞİD'le savaşmışlığım, insan ve polis vurmuşluğum var. Bana istediğim yeni TL ile 1 milyon ödeyip kurtulabilirsin. Çok basit oldu değil mi? İki seçeneğe sahipsin. Ya istediğimi verir beni bir daha rüyalarının dışında hiçbir yerde görmezsin ya da polis ve mafya benzeri herhangi bir oluşumla beni yok etmeye çalışırsın. Ben yerinde olsam ikinci şıkkı hiç aklımdan bile geçirmezdim. Çünkü sana ve ailene zarar getirir ama takdir senin. İkinci şıkkı seçersen en yakınından başlar, senin selamın kelamın olan herkesi teker teker vuracağım…"

BIRAKTIKLARI MEKTUPTAKİ İDDİA

Bu tehdit mektubu üzerine polis, cezaevi firarisi M.A.’nın Diyarbakır’da olduğunu öğrendi ancak bir türlü yakalamaydı. M.A.’nın tehditlerini sürdürmesi üzerine emniyet özel bütçeyle özel ekip kurdu ve 10 Nisan’a kadar M.A.’nın yakalanacağını belirtti. Ancak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesindeki özel ekip M.A.’yı yakalayamadı. Aradan bir ay geçtikten sonra yani 14 Mayıs’ta M.A. polisle silahla çatışmaya girdi, silahını düşürüp dönüp tekrar aldı ve polise ateş açtı. İddialara göre, işadamlarının siyasilerden yardım istemesi üzerine Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü birkaç adrese operasyon düzenledi ancak M.A.’yı yine yakalayamadı.

Polis M.A.’yı ararken o bu sefer 20 Mayıs’ta ölümle tehdit ettiği bir iş adamının bürosunu uzun namlulu silahla bastı. Emniyet binasının hemen karşısında bulunan işyerine giden M.A., üzerinde çelik yelek, kar maskesi ve otomatik silahla içeri girerek bir tehdit mektubu daha bıraktı. Elini kolunu sallayarak bölgeden uzaklaşan zanlı, kayıplara karıştı. Olayın duyulmasını istemeyen Emniyet, konuyu asayiş bültenine bile yazmadı.

ÖZEL GÜVENLİK TİMİ OLUŞTURULDU

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün M.A. için ayırdığı özel bütçeyi tüketip tüketmediği merak konusu olurken şu ana kadar yakalanamaması işadamlarını tedirgin etti. Bazı işadamları kendi imkanlarıyla korunurken en çok tehdit edilen işadamı S.O.’nun 10’a yakın işyerine 20 polis görevlendirildi. Ancak görevlendirilen polislerin Koruma Şube Müdürlüğü yerine asayiş polislerinin olması dikkat çekti.  Çete liderinin bir türlü yakalanamaması emniyet içinde de huzursuzluğa neden oldu. İddialara göre, aylardır işyerlerinde görevli olarak duran bazı asayiş polisleri, kendilerini ‘özel güvenlik personeli’ gibi görmeye başladıklarını belirttikleri öğrenildi.

EMNİYET'TEN AÇIKLAMA GELDİ

Ajanstan bu haberin, haber merkezlerine düşmesi ve kamuoyuna yansıması üzerine Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bazı basın yayın organlarında "Diyarbakır Emniyeti çete liderini yakalayamadı, iş adamları tedirgin" başlığıyla yayımlanan haberin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Belirli odaklarca kamuoyunda teşkilata yönelik olumsuz algı oluşturmak amacıyla asılsız haberler hazırlandığı kaydedilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Haberde emniyet teşkilatı başarısız gösterilerek kamuoyu nezdinde güvenlik güçlerine olan güveni zedelemeye ve olumsuz algı oluşturmaya yönelik maksatlı bir çaba içerisinde olunduğu görülmektedir. Ayrıca, haberde adı geçen cezaevi firarisinin yakalanmasına yönelik emniyet birimlerinin çalışma usulleriyle ilgili verilen bilgiler asılsızdır."

YAKALANMASINA ÇALIŞILIYOR

Birimlerin, suç ve suçluyla mücadelede mevzuatın verdiği yetki çerçevesinde vazife icra ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bu kapsamda, uygulanan polisiye yöntemlerin gizliliği bulunmaktadır. Haberde ismi geçen cezaevi firarisinin yakalanmasına yönelik çalışmalar ilgili birimlerce devam etmektedir. Belirli çevrelerce yapılan bu tür gerçek dışı ve maksatlı haberlerin, emniyet teşkilatını yıpratmaya yönelik ve güvenlik zafiyetinin olduğuna dair bir ortam oluşturma çabasının bir ürünü olduğu açıkça görülmektedir."           
Etiketler: | | | |