Görüş Bildir

İçme suyu sulama amaçlı kullanılıyor

İçme suyu sulama amaçlı kullanılıyor

Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, Sur ilçesi Yeşilvadi Mahallesi?nde su sıkıntısı yaşandığına dair basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Tahir KARAKEÇİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü İçmesuyu Daire Başkanı İbrahim Altun, Sur ilçesine bağlı Yeşilvadi Mahallesi’nde su sorunu yaşandığına dair basın yayın organlarında çıkan haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yeşilvadi Mahallesi’nde su sıkıntısının yaşandığı, mahalle sakinlerinin taşıma su ile su sıkıntılarını giderdiklerini 1 Eylül tarihinde basın yayın kuruluşlarının haberlerinde belirtildiğini hatırlatan Altun, sözkonusu yerleşim yerlerine şehir şebekesinden içme suyu sağlandığını söyledi. 125 mm çapında ve polietilen malzemeden imal edilen su şebekesinin  Mardin yolu boyunca Özdemir Mahallesi, Çıkındaş, Yeşildere 1., 2. ve Gümüşler mezrası ile yol üzerindeki bazı bireysel abonelere içme suyu hizmetinin sağlandığını kaydeden Altun, bu şebekeden faydalanan nüfus sayısının 2 bin 500 kişinin altında olduğunu ifade etti. 31 Ağustos tarihinde aynı şebeke üzerinde yaptıkları ölçümlerde ortalama 18 lt/sn’lik bir su arzının sağlandığının ölçüldüğünü hatırlatan Altun, “18 lt/sn su arzı kişi başına yetecek ortalama günlük 120 lt su tüketimi üzerinden hesaplandığında 12 bin 960 kişiye yetecek su miktarına karşılık gelmektedir. Rakamlardan da anlaşılacağı gibi söz konusu bölgeye kişi başına gerekli su miktarının 5 katından fazla su arzı sağlanmaktadır. Bu su arzına rağmen yılın 12 ayı boyunca şehir şebekesinden verilen su, yaz aylarında amacı dışında özellikle hayvansal ve tarımsal amaçlı kullanılmaktadır. Bundan dolayı bazı üst yerleşimlerde bulunan haneler tarımsal sulamanın yapıldığı saatlerde su almamaktadır” dedi.

DENETİME İZİN VERİLMEDİ

İçme suyunun amacı dışında kullanılmadığı bahar ve kış aylarında her hangi bir sorun yaşanmadığına dikkat çeken Altun, DİSKİ ekiplerinin suyun amacı dışında kullanılmasıyla ilgili yaptığı denetimlerin de mahalle sakinleri tarafından engellendiğini söyledi. Altun, açıklamada şunları kaydetti: “Ayrıca sözkonusu yerleşim yerlerinde şebekemiz mevcut olup ikinci bir şebeke hattı çekilmesi söz konusu değildir. DİSKİ kendi abonelerinin şebeke ve abone boru bağlantı çalışmalarını kendi ekiplerince ve kendi malzemeleri ile yasal sorumluluk gereği yapmaktadır. DİSKİ’nin her hangi bir abonesinden boru talep etmesi sözkonusu değildir.” 
Etiketler: | |