Görüş Bildir

Memleketine atandıktan 3 gün sonra şehit düştü

Memleketine atandıktan 3 gün sonra şehit düştü

Şehit Emniyet Amiri Murat Uçar Bölge Denetleme İstasyonu'na PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda şehit olan polis memuru Balpetek'in, tayinle İstanbul'dan memleketi Diyarbakır'a atandığı, göreve başladıktan 3 gün sonra şehit düştüğü öğrenildi.

Diyarbakır'da Şehit Emniyet Amiri Murat Uçar Bölge Denetleme İstasyonu'na PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda şehit olan polis memuru Siraç Balpetek'in (32) Diyarbakır'daki görevine başladığı üçüncü gün şehit olduğu belirtildi.

Kentteki Bölge Denetleme İstasyonuna 15 Ağustos'ta PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla yapılan saldırıda şehit olan polis memuru Balpetek'in taziyesi, Diyarbakır'ın Çermik ilçesine bağlı Sinek köyündeki baba evinde sürüyor.

Şehidin babası Mehmet Balpetek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelininin saldırı günü oğluyla telefonda görüştüğünü ve görüşmede oğlunun içinde bir huzursuzluk olduğunu söylediğini belirtti.

Şehit oğlunun güleryüzlü, herkese saygılı ve imanlı bir evlat olduğunu dile getiren Balpetek, "Oğlum şehit oldu, vatan sağ olsun. 5 oğlum daha var, onlar da vatana feda olsun. Bu ülkeyi kolay kolay yıkamazlar." diye konuştu.

Terörle mücadelede herkesin birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerektiğini dile getiren Balpetek, bu sayede bu ülkeyi huzura kavuşturabileceklerini kaydetti.

"İnşallah oğlumun kanı yerde kalmaz. Arkadaşları bunu yapanların burnundan fitil fitil getirecekler. Oğlum sürekli Kur'an okurdu, çok imanlı bir insandı." diyen Balpetek, oğlunun 4 yıl İstanbul'da çalıştıktan sonra tayininin Diyarbakır'a çıktığını bildirdi.

Diyarbakır'a gelen oğlunun hemen kendilerini ziyaret ettiğini anlatan Balpetek, şöyle devam etti:

"Oğlumun İstanbul'dan Diyarbakır'a tayini çıkınca göreve başlamadan önce köye geldi ve beraber fıstık topladık. Oğlum Diyarbakır merkezde yeni bir ev kiralamıştı, ancak o evde oturmak ona nasip olmadı. Ben Diyarbakır'a gelmesini istemiyordum, sürekli ona 'gelme' diyordum, ama kader böyleymiş. Bunu yapanlar Müslüman değil. Rabb'im tüm devlet büyüklerimize güç kuvvet versin."

- Çok zor şartlarda okudu

Şehidin ağabeyi Harun Belpetek ise kardeşinin çok zor şartlar altında okuduğunu, ortaokul ve lisede her gün köyden okula 10 kilometre yürüdüğünü anlattı.

Şehit kardeşinin öğretmenliği okuduğunu, ancak atanamayınca polis olmaya karar verdiğini bildiren Balpetek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"4 yıl boyunca İstanbul'da görev yaptı. Yakın bir zamanda ataması Diyarbakır'a oldu. Kardeşimle şehit olmadan 2 gün önce telefonla görüştüm. Bana, '3 gün raporum var, ama bir an önce görev yerine gidip görevime başlamak istiyorum' dedi. Kardeşimle, görevine başladıktan sonra bir daha görüşemedik. Raporlu olmasına rağmen görev aşkıyla çalışmaya başladı ve görevinin üçüncü gününde şehit oldu. Allah milletimizden, devletimizden razı olsun. İnşallah hep birlikte bu hain ve zalimleri biran önce ülkenin başından def ederiz. Başka bir kardeşim de polis. İnşallah kardeşimin kanı yerde kalmayacak."

Şehit polis memuru Balpetek'in bir yıllık evli ve eşinin 7 aylık hamile olduğu öğrenildi.

Diyarbakır-Batman karayolunun Bismil ilçesi yol ayrımındaki Şehit Emniyet Amiri Murat Uçar Bölge Denetleme İstasyonu'na 15 Ağustos'ta PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmiş, saldırıda 5'i polis, 1'i çocuk 8 kişi şehit olmuş, 7'si polis 44 kişi yaralanmıştı.
Etiketler: | |