Görüş Bildir

Pervari ve Eruh kırsalındaki özel güvenlik bölgelerinin süresi uzatıldı

Siirt'in Eruh ve Pervari ilçeleri kırsalında, 9 Ağustos tarihinde 15 gün süreyle ilan edilen geçici özel güvenlik bölgesinin süresi uzatılarak, bu bölgelere Eruh- Kelusta Tepesi bölgesi de eklendi.

Siirt Valiliği tarafından 9 Ağustos tarihinde Siirt ve Eruh İlçeleri kırsalında 15 gün süreyle uygulanacağı ilan edilen geçici özel güvenlik bölgesi ilanının süresi uzatıldı. Valilikten konu ile ilgili bugün yapılan yazılı açıklamada, "Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla; bölgesinde emniyet ve asayiş temin etmek amacıyla ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbir alınmaktadır.

ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ

Valiliğimizce 09 Ağustos 2016 tarih ve 2016/42 sayılı basın açıklamasında, özel güvenlik bölgesi ilan edilen Eruh ve Pervari ilçe kırsallarında belirtilen bölgeler, 15 gün süreyle uzatılmış olup, bu bölgelere ek olarak, 'Eruh-Kelusta Tepesi bölgesi' eklenmiştir. Bu kapsamda; söz konusu bölgeler milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11'inci maddesi ile 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun 32/A maddesine istinaden; bahse konu bölgelere gidebileceği değerlendirilen vatandaşların, mezkur bölgelerdeki yasadışı unsurlardan ve bunlara yönelik alınacak tedbirlerden zarar görmemeleri açısından 15 gün süreyle 26 (Dahil) Ağustos - 09 (Dahil) Eylül 2016 tarihleri arasında özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmiştir. Vatandaşlarımızın, can ve mal güvenliği açısından bu alanlara girmesi yasaklanmıştır" denildi.