Görüş Bildir

Silvan'da 15 Ağustos yasağı

PKK'nın silahlı eyleme başladığı 15 Ağustos 1984 tarihinin yıl dönümü dolayısıyla yarın Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde ikinci bir emre kadar toplantı ve yürüyüşlerin yasaklandığı açıklaması Silvan Kaymakamlığı tarafından yapıldı. .

PKK'nın silahlı eyleme başladığı 15 Ağustos 1984 tarihinin yıl dönümünde yarın Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde ikinci bir emre kadar toplantı ve yürüyüşler yasaklandı.

Silvan Kaymakamlığınca yapılan yazılı açıklamada, 15 Ağustos 1984 tarihinde PKK terör örgütünün Türkiye'deki ilk eyleminin yapıldığı, her yıl bu tarihin örgüt tarafından benimsendiği ve bu tarihte toplumsal ve sokak olaylarının bölgede yaşandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Bu bağlamda tesis olunan huzur ortamı ile Milli Güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, suç işlenmesinin önlenmesi, Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletin bölünmez bütünlüğü ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması için, Anayasanın ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri yürüyüşleri Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca, Silvan İlçe genelinde 14 Ağustos 2016 Pazar gününden itibaren ikinci bir emre kadar tüm toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasaklanmıştır."