Görüş Bildir

Bombardımanın Gazze'ye bilançosu 9,5 milyon dolar

İsrail'in son saldırılarında ortaya çıkan hasarın, tarım, ekonomi, sağlık, eğitim ve altyapı alanlarını kapsadığı açıklandı.

İsrail'in abluka altındaki Gazze'ye mayıs ayının  başlarında düzenlediği saldırı bölgede yaklaşık 9,5 milyon dolarlık hasara yol  açtı.

Gazze'deki Bayındırlık ve İskan Bakanı Yardımcısı Naci Serhan,  Enformasyon Bakanlığı yetkililerinin Gazze'de yaptığı programda, İsrail'in  bölgeyi hedef aldığı son saldırı sonucu oluşan hasara ilişkin bilgi verdi.

Serhan, "İsrail'in Gazze'ye yönelik son saldırısında tarım, ekonomi,  sağlık, eğitim ve altyapı alanlarını kapsayan hasar yaklaşık 9,5 milyon dolar."  dedi.

Söz konusu saldırılarda Gazze'de yaklaşık 100 yapının tamamen,  700'ünün ise kısmi yıkıldığını kaydeden Serhan, İsrail'in bölgeye yönelik çeşitli  saldırılarında Gazze'deki insani durumun daha da kötüleştiğini belirtti.

Serhan, İsrail'in Kasım 2018, Mart 2019 ve Mayıs 2019'da abluka  altındaki bölgeye düzenlediği saldırılarda yaklaşık 2 bin 200 yerleşim yerinin  zarar gördüğünü, bunlardan 207'sinin tamamen yıkıldığını aktardı.

İsrail'in 2014 saldırısının zararı henüz tazmin edilemedi

Öte yandan İsrail'in 2014 yazında düzenlediği saldırılarda hasar gören  2 bin yerleşim yerinin, gerekli fonun tedarik edilemediği gerekçesiyle henüz imar  edilmediğini kaydeden Serhan, aynı saldırıda evleri kısmi hasar görenler ile  ekonomi sektöründeki zararın karşılanamadığını belirtti.

Serhan, 2014'te tamamen yıkılan yapıların günümüze kadar yüzde 71'inin  yeniden imarının tamamlandığını aktardı.

İsrail, 2006 yılından bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında  tuttuğu yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ne 2008, 2012, son  olarak da 2014 yılında kapsamlı saldırılar düzenlemişti. Söz konusu saldırılarda  can kaybının yanı sıra bölgede büyük hasar oluşmuştu.

Son olarak İsrail'in 4-5 Mayıs'ta Gazze Şeridi'ne yönelik  saldırılarında ikisi hamile 3 kadın ile 2 bebeğin de aralarında bulunduğu 25  Filistinli şehit olmuş, 150 Filistinli yaralanmıştı.
Etiketler: | | |