Görüş Bildir

Filistinli genç kızın binicilik sevdası "engel" tanımıyor

Filistinli genç kızın binicilik sevdası

Doğuştan sol bacağının dizinden aşağısı olmayan 17 yaşındaki Hibatullah Şahin, bir gün uluslararası binicilik yarışmalarında ülkesini temsil etmeyi hayal ediyor.

Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinli genç kızın binicilik sevdası engel tanımıyor.

Nadir bir hastalık nedeniyle sol bacağının dizinden aşağısı olmadan dünyaya gelen 17 yaşındaki Hibatullah Şahin, çocukluğundan itibaren büyük ilgi duyduğu binicilik sporunu profesyonel boyuta taşımayı hayal ediyor. Küçük yaşta atlara olan sevgisiyle ailesinin dikkatini çeken Filistinli genç kız, 8 yaşından bu yana ata biniyor.

Filistinli Hibatullah Şahin, atlara olan sevgisini ve binicilik macerasını AA muhabirine anlattı.

Bir bacağının olmayışının kendisini ata binmekten alıkoymadığını belirten Hibatullah, "Binicilik kendime olan güvenimi arttırıyor ve engelli biri olarak sosyal hayatta karşılaştığım sorunların da üstesinden gelmeme yardımcı oluyor." dedi.

Protez bacağın ilk kez henüz yaklaşık 8 aylık bir bebekken takıldığını ifade eden Hibetullah şunları söyledi:

"Bir bacağımın olmaması hayallerimi gerçekleştirmeme engel olmadı. Asıl engel kafada . Bedendeki gerçekten bir engel değil. Bazen olumsuz görüşler alsam da ben hayallerimi gerçekleştirmeye devam ediyorum."

İnsanın hedeflerine ulaşmada "hayal kurmak ve olumlu bir psikolojinin" iki önemli şey olduğunu dile getiren Hibetullah, "Bir gün yurt dışındaki uluslararası binicilik yarışmalarında ülkemi temsil etmeyi hayal ediyorum" diye konuştu. 

Öte yandan Hibatullah'ın annesi Tagrid Şahin de kızının, 200 bin çocuktan birinde görülen ender bir hastalık nedeniyle sol bacağının yarısı olmadan dünyaya geldiğini anlattı. 

Çocuk yaşından itibaren atlara büyük ilgi duyan kızının, uzun yıllardır binicilik eğitimi aldığını söyleyen Filistinli anne," Kızım bu sayede engelleri aştı." dedi.