Görüş Bildir

İran: AB bize söz verdi

İran: AB bize söz verdi

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ABD’nin anlaşmadan çıkıp Tahran’a yaptırım uygulamasına rağmen, Avrupa Birliği'nin (AB) nükleer anlaşmayı sürdüreceğine söz verdiğini belirtti.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Salihi, başkent Tahran'da AB  Enerji Komiseri Miguel Arias Canete ile bir araya geldi.

Görüşmeden sonra Canete ile ortak basın toplantısı düzenleyen Salihi,  "Canete, ABD'nin anlaşmadan çekilmesinden sonra Avrupa Birliği'nin ne gibi  önlemler alacağını ve özellikle yeniden uygulanacak Engelleme Mevzuatı'nın  kapsamını tamamen açıkladı." dedi.

AB'nin anlaşmayı korumak için geniş çaplı bir çaba sarf ettiğini ve  sözler verdiğini belirten Salihi, verilen sözlerin uygulamaya geçirilmesini  umduğunu ifade etti.

Salihi, "AB, ABD’nin yaptırımlarına rağmen, nükleer anlaşmayı   koruyacağına söz verdi." ifadesini kullandı.

AB Enerji Komiseri Canete ise ABD'nin çekilme kararına rağmen, nükleer  anlaşmanın korunmasının bölgedeki barış ve istikrar için hayati öneme sahip  olduğunu belirtti.

Canete, İran anlaşmaya bağlı kaldığı sürece AB'nin de anlaşmayı  sürdüreceğini kaydetti.

AB'nin Enerji Komiseri Miguel Arias Canete'nin yarın İran Dışişleri  Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile bir araya gelmesi bekleniyor.
Etiketler: | |