Görüş Bildir

YPG Menbiç'ten de mi çekiliyor?

YPG Menbiç'ten de mi çekiliyor?

ABD ordusunun IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesinin sebebini, "Rakka'nın kurtarılmasına" hazırlık olarak duyurdu. Bu arada YPG'nin Menbiç'ten de çekildiği iddia edildi.

PYD Dış İlişkiler Temsilcisi Zuhat Kobani Menbiç’in askeri güçlere teslim edildiğini açıklarken, YPG'den yapılan açıklamada da kentin kontrolünün askeri yetkililere bırakıldığı ve kendi güçlerinin üslerine çekildiği ifade edildi.

YPG'nin önceki gan yaptığı Fırat'ın doğusuna çekilinmeyeceği açıklamasının ardından, ABD Dışişleri Bakanı Kerry, dün YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmeye başladığını söylemişti.

Washington Post'un haberine göre ABD ordusunun IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü, YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesinin sebebini, "Rakka'nın kurtarılmasına" hazırlık olarak duyurdu.YPG'nin Fırat'ın doğusuna geçmesinin Türkiye'nin talebi olduğu bilinirken, geçişin yapılmaması durumunda YPG hedeflerinin vurulacağı söylenmişti.

YPG Menbiç'ten de mi çekiliyor?YPG, MENBİÇ'TEN ÇEKİLDİ

ABD cephesinden bu açıklamalar gelirken bir başta iddia daha gündeme geldi. IŞİD'den alınan Menbiç'teki Suriyeli Kürt grupların kentten çekilerek yerlerini Arap koalisyonuna bıraktığı iddia edildi. Sputnik'te yer alan ve YPG'nin üst düzey bir askeri yetkilisine dayandırılan haberde, 'Demokratik Suriye Güçleri'nin Menbiç'in özgürleştirilmesi operasyonundaki misyonunu tamamladığı ve kenti Menbiç Askeri Meclisi'ne bıraktığı' açıklandı.

İMC TV’ye konuşan PYD Dış İlişkiler Temsilcisi Zuhat Kobani ise yine Menbiç’in askeri güçlere teslim edildiğini söylerken, YPG'den yapılan açıklamada da grubun elinde tuttuğu mevzilerin Menbic Askeri Konseyi'ne devredildiği, denetimin de 15 Ağustos'ta sivil konseye bırakıldığı ileri sürüldü.
Etiketler: | | |