Görüş Bildir

2016 ALES başvuruları başladı - ALES sınav ücreti ne kadar?

2016 ALES başvuruları başladı - ALES sınav ücreti ne kadar?

2016 ALES başvuruları bugün itibari ile başlayıp, 10 Ekim'e kadar devam edecek. Peki ALES sınav ücretleri ne kadar?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) 2016 güz dönemi kayıtları başladı mı? sorusu 81 ili ilgilendiriyor. 18 Aralık'ta yapılacak olan ALES sınavı başvuruları bugün itibari ile başlayıp, 10 Ekim'e kadar devam edecek. 18 Aralık'ta 3 saat sürecek olan sınav 09.30'da 81 il merkezi ve Kırgızistan'da yapılacak. ALES başvuru formları ise ÖSYM resmi internet sitesinde yayınlandı. Peki ALES sınav ücreti ne kadar? ALE sınavı hakkında ve başvuru ve detaylar hakkında son dakika gelişmeleri haberimizde.

ALES BAŞVURULARI BAŞLADI

18 Aralık tarihinde düzenlenecek sınav için herkes merakla beklemekte iken bugün itibari ile 10 Ekim' e kadar başvuru yapılacağı belirlendi. Başvuru yaptıktan sonra sınav ücretini yatırılması kapsamında sınava giriş hakkı kazanılmış olacak. 

ALES SINAV ÜCRETİ

Adaylar 80,00 TL olan sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.

Sınav ücreti ödeme işlemleri 11 Ekim 2016 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

Yurt dışından başvuru yapacak adaylar aynı ücretleri, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaktır. Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanabilmek için, alanındaki puan türünde yüz üzerinden yetmiş puan alan adaylar başarılı sayılırlar.