Görüş Bildir

Özel öğretim kurslarına bilim grubu şartı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan değişikliklerin Resmi Gazete'de yayımlandığını duyurdu.

 Yapılan değişikliklere göre, dershanelerin dönüşüm süreci kapsamında hala faal olan özel öğretim kurslarının 1 Temmuz 2018 tarihine değin 5 bilim grubuna kadar ve bakanlıkça onaylanmış bilim gruplarında eğitim verebilmesi sağlanırken, özel öğretim kursu açılış onaylarının bir bilim grubu üzerinden verilmesi hükmü getirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama, şöyle: "Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler, 05/08/2016 tarihli ve 29792 sayılı Resmî Gazete´de yayımlanmıştır. Uygulamada karşılaşılan aksaklıkların çözümü ile öğrenci ve velilerin karşılaşabilecekleri muhtemel sorunların önlenmesi amacıyla yapılan bu değişikliklerle; öncelikle dershanelerin dönüşüm sürecinin doğal bir gereği olarak hala faal olan özel öğretim kurslarının 1 Temmuz 2018 tarihine değin beş bilim grubuna kadar ve bakanlıkça onaylanmış bilim gruplarında eğitim verebilmesi sağlanmıştır. Bugün itibarıyla özel öğretim kursu açılış onaylarının bir bilim grubu üzerinden verilmesi hükmü getirilmiştir. Ayrıca özel okullar, özel etüt merkezleri ve özel öğretim kurslarının hizmet sunumlarına ilişkin kalite standartlarını geliştirecek bazı düzenlemeler yapılmıştır."
Etiketler: | | |