Görüş Bildir

Tarihi duvarlara yazılan yazılar vatandaşların tepkisini çekiyor

Tarihi duvarlara yazılan yazılar vatandaşların tepkisini çekiyor

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bulunan tarihi Hilar Mağaraları’nın da içinde bulunduğu ve koruma altında bulunan alan kaderine terkedilmiş durumda. Vatandaşlar, tarihi duvarlara yazılan yazılara ve atılan çöplere, yetkililerin bir çözüm bulmasını istiyor.

Ergani ilçesinde bulunan, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan tarihi Hilar Mağaraları’nın da bulunduğu ve sit alanı ilan edilen bölge kaderine terk edilmiş durumda. Üzerinde motiflerin olduğu mağara duvarlarının üzerine yazılar yazılırken, tarihi suluklar ve mağaraların çöp içinde olması vatandaşların tepkisini çekiyor. Ergani için büyük önem taşıyan ve tarihi kokan bölgenin böyle devam ederse yok olacağını belirten İsmail Aydan, “Tarihe saygısı olmayan insanlar gelip buralarda yiyor, içiyor. Çöpünü de buraya bırakıyor. Mağara duvarına yazılar yazıyorlar. Orda bir tarih yatıyor. Yetkililerin bu konuya el atmasını istiyoruz” dedi.

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bir vatandaşın şikayette bulunduğunu söyleyen Aydan, “Şikayet üzerine bölgede temizlik yapıldı ve gerekli önlemler alındı ama gördüğünüz gibi yine durum aynı. Buna bir çözüm bulsunlar” diye konuştu.
Etiketler: | | |