Görüş Bildir

Ahlat bastonları uluslararası fuarda

Ahlat bastonları uluslararası fuarda

İstanbul Büyükçekmece Belediyesi tarafından bu yıl 17'incisi düzenlenen El Sanatları Sergisi'ne Bitlis'in Ahlat ilçesindeki baston ustalarından İbrahim Gökbulak da katıldı.

Büyükçekmece Belediyesi’nin organizasyonuna 52 ülkeden davet edilen sanat erbapları arasında yer alan İbrahim Gökbulak, baston sanatının yanı sıra ilçenin ve ilin tanıtımı noktasında da ziyaretçileri aydınlatıyor.

SANATA VERİLEN DEĞER

Düzenlenen fuar ile ilgili açıklamalarda bulunan İbrahim Gökbulak, sanata ve sanatçıya değer verilen çok güzel bir organizasyon düzenlendiğini vurgulayarak, "Büyükçekmece Belediyesi'nin daveti üzerine Selçuklu Baston Atölyesi olarak katıldık. İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı’na ve emeği geçenlere ise teşekkür ediyorum. Gerçekten güzel bir organizasyon sanata ve sanatçıya en fazla değer veren bir organizasyondur. Bu fuara 52 ülkeden ve Türkiye'den kendi alanında sanat erbabı olan başarılı ustalar katılmıştır. Ayın birinde başlayan fuarımız hafta sonuna kadar devam edecektir. Fuarların tanıtım ve pazarlama konusunda katkısı yüksektir. Bu yüzden elimizden geldiğince yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılmaya çalışıyoruz. Bu katılım sayesinde Ahlat bastonlarını tüm dünyaya duyurma ve tanıtma şansını yakalıyoruz. Tarihi Ahlat bastonlarını ve baston üzerinden ilçemizin ve ilimizin de tanıtımını yapmış oluyoruz. Zaten ortak amacımızda budur. Kalkınan ve büyüyen il ve ilçeler tanıtımlarını el sanatlarını ön plana çıkartarak yapmışlardır. Bizlerde 30 yıllık sanat hayatımızda sayısız fuarlara katıldık. Bu fuarlardan son derece olumlu sonuçlar elde ettik. Gerek ülkemizde gerekse yurt dışında bastonumuzu, ilçemizi, ilimizi çok ciddi sayıda insanların hafızalarına nakşettiğini düşünüyorum. Fuardan sonra geri dönüşlerin olması bunu açıkça gösteriyor. Ahlat geçmiş tarihi itibariyle el sanatlarıyla ve doğal güzellikleriyle bölgede ve ülkemizde göz kamaştıran bir şehirdir. Tarihin birçok döneminde ilim, kültür ve sanatın beşiği olmuş Ahlat'ta halen bu kültürün izlerini görmek mümkündür. Böyle tarihi bir şehirde yaşamak ve tarihi sanata katkı yapmak bizim için büyük bir onurdur. Elbette ki hayatımızı adadığımız sanatımızı geliştirerek devamını sağlamak en büyük vazifemizdir. Üretim, tanıtım, pazarlama, fuarlara katılım bizim için çok zor olan kısımlardır. Ancak Ahlat Kaymakamımızın ve Ahlat Belediye Başkanımızın büyük destekleriyle bu engelleri aşmaya çalışıyoruz. Kendilerine de teşekkür ediyorum. Ahlat ve Ahlat'ın tarihi ve kültürel değerleri 79 milyon insanımızın ortak zenginliğidir. Bu değerlere sahip çıkmak herkesin ortak sorumluluğundadır. İnsanımız kuşkusuz ilçemize, tarihi ve doğal güzelliklere, el sanatlarımıza oldukça değer vermektedirler. Her yıl ilçemize artarak gelen yerli turist sayısı bunun en güzel örneğidir. Bizlerde bu pazara karşı elimizden geldiğince hazırlıklı olmaya, gerekli tanıtımımızı yapmaya çalışıyoruz" dedi.