Görüş Bildir

Altyapı projesi sonbaharda bitiyor

Altyapı projesi sonbaharda bitiyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, kentin en önemli altyapı yatırımlarından biri olan Yağmursuyu Drenaj Sistemleri Atık Su Kolektörlerinin Rehabilitasyonu ve Tamamlanması Projesi çalışmalarını sahada denetleyerek, projenin sonbaharda tamamlanacağını açıkladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün, Avrupa Birliği’nin yüzde 85, DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün yüzde 9, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yüzde 6 katkısıyla gerçekleştirdiği 24 milyon avroluk Yağmursuyu Drenaj Sistemleri ve Atık Su Kolektörlerinin Rehabilitasyonu ve Tamamlanması Projesi’nin yapım çalışmaları hızla devam ediyor. 190 kilometre yağmursuyu ve kanalizasyon hattının yapımı öngören çalışmalarda sona yaklaşıldığı, son 4,5 kilometrelik hattın döşeme çalışmalarının da sonbaharda tamamlanacağı belirtiliyor.

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, bu kapsamda Kışla Caddesi’nde yoğunlaşan çalışmaları yerinde denetleyerek, ilgililerden projenin seyri hakkında bilgi aldı, hızla tamamlanması için gerekli talimatları verdi. Genel Sekreter Zülküf Karatekin ile DİSKİ Genel Müdürü Zeki Kantaci’nın da katıldığı denetimde Kışanak, zeminin sert olması nedeniyle 330 metre uzunluğundaki caddede çalışmaların yavaş ilerlediğini, iki hafta içinde hattın döşenerek Ben u Sen’de çalışmalara başlanacağını aktardı. Kentin en önemli altyapı yatırımlarından biri olan projenin sonbaharda tamamlanacağını ve yağmursuyu şebekesinin devreye alınacağını açıklayan Kışanak, projeyle yağmur sularının kanalizasyon şebekesine karışmadan bağımsız bir şekilde Dicle Nehri’ne bırakılacağını, kentte yağışlardan dolayı oluşacak taşkınların ve su baskınlarının önüne geçileceğini kaydetti.

Ben u Sen ve Bağıvar’ın ardından proje tamamlanacak

Yağmur suyu çalışmalarının önümüzdeki günlerde Ben u sen bölgesinde, eylül ayında ise Bağıvar’da başlatılması bekleniyor. Ben u sen bölgesinde 1200 mm çapında betonarme boruların kullanılacağı 1 kilometrelik yağmur suyu şebekesi ile 1 kilometrelik kanalizasyon hattının iki paralel hat şeklinde inşa edileceği kaydediliyor. Yine Bağıvar’da 2 bin 500 metre uzunluğunda 600 milimetre çapında borular döşenerek kolektör hattı yapılacağı belirtiliyor.

Kışla Caddesi, Ben u sen ve Bağıvar mahallelerinde yağmur suyu şebekelerinin tamamlanması ile birlikte Yağmursuyu Drenaj Sistemleri ve Atık Su Kolektörlerinin Rehabilitasyonu ve Tamamlanması Projesi sona erecek, sistem devreye alınacak.