Görüş Bildir

Doğu'nun kaderi "Kapıköy" ile değişecek

Doğu'nun kaderi

Van'ın İran sınırındaki Kapıköy Gümrük Kapısı'nın daha aktif kullanımı amacıyla yarın temeli atılacak kompleks, Doğu Anadolu Bölgesi'nin ticaret ve turizmine büyük katkı sağlayacak.

Van'ın Saray ilçesinin İran sınırındaki Kapıköy Gümrük Kapısı'nda temeli atılacak tam donanımlı kompleks, bölgenin ticaret ve turizm merkezi haline gelmesini sağlayacak.

Temel atma töreni yarın yapılacak 63 bin metrekare alanda hizmet sunacak kompleks, Doğu Anadolu Bölgesi'nin ekonomisine ve turizmine önemli katkı sunacak. Temel atma törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin de katılması bekleniyor.

Van ve bölgenin İran'la ticaretinde önemli geçiş noktası olacak komplekste, gümrük işlemlerinin hızlı gerçekleştirilmesi ve kontrollerde etkinliğin artırılması için x-ray araç tarama sistemi, arama hangarı, kaçak eşya ambarı, yolcular için bagaj, x-ray ünitesi, yolcu salonu ve sosyal donatı alanları yer alacak.

Üç girişin bulunacağı modern gümrük kapısı kompleksi 2017 yılı sonunda hizmete sokmayı planlayan bakanlık, projeyle, bölgenin ticaret ve turizm merkezi haline gelmesine katkıda bulunacak.

Temel atma töreniyle başlayacak inşaat aşamasında Kapıköy Sınır Kapısı'nı yolcu trafiğine açık tutacak bakanlık, inşaat sürecinde de mağduriyet yaşanmaması için mevcut yapılarda bazı iyileştirmelere gitti.

Kapıda bayram tatilleri gibi yoğun günlerde yaşanan izdiham, yağmur ve kar yağışında insanların mağdur olmasını önlemek adına salonlar yapan bakanlık, bunun dışında resmi işlemlerin hızlı yapılabilmesi için de kontrollerin gerçekleştirildiği gişelerin sayısını artırdı.

Ayrıca araçla geçişlerde de yoğunluğu azaltmak amacıyla ekip sayısını artıran bakanlık, Avrupa standartlarında konaklama, dinlenme salonları, yolcu yürüme yolları, araç ve tır parklarının yer alacağı kompleksle bölgenin kalkınmasına önemli destek sunacak.

- 46 yıllık rüya gerçekleşiyor

1938 yılında kurulan ve birinci sınıf hizmet veren Van Gümrük Müdürlüğü bünyesinde 1970 yılında açılan Kapıköy Sınır Kapısı, 46 yıldır İran'la Türkiye arasında yapılan ticaretle bölgeye hizmet veriyor.

Bunun dışında yine 46 yıldır tren yolu kullanılan ve bu yönüyle Türkiye'de bu hizmeti verebilen tek olma özelliğine sahip kapı, 2017 yılı itibarıyla kazanacağı yeni özellikleriyle batıda ticaret yapanların da ilgisini çekmeye başladı.

Maliyet azlığı, ulaşımın kolay olması ve özellikle tren avantajı sayesinde Kapıköy'e kayacağı düşünülen firmalar, bölgeye büyük katkı sağlayacak ve iş birliğine girecekleri bölgedeki ticaretle uğraşanlara da ticareti daha iyi öğrenmesine katkı sunacak.

Özellikle İran'dan Türkiye'nin güneyine yük taşıyacak tırlar da, Kapıköy'den girerek kısa süre ve daha az maliyetle yüklerini Van üzerinden taşıyıp, tesisin bu avantajlarından faydalanacak.

- İranlılar, Kapıköy'ü tercih edecek

Bayram ve tatillerde, yakın olması nedeniyle İranlıların yoğun şekilde tercih ettiği Kapıköy, planlanan kompleksin tamamlanmasıyla daha fazla tercih edilecek.

Van'ı fiziki sorunlarına rağmen bu kapı üzerinden tercih eden İranlılar, 2017 yılı itibarıyla çok özellikli ve sürekli açık olacak kapıyı daha fazla tercih edecek.

Kompleksin tamamlanması ve üzerine yapılacak yeni yatırımların yanında huzur ve güven ortamının da tesis edilmesiyle bölge önemli oranda kalkınacak. Bu sayede yıllardır bölgenin yaşadığı terör sorununun da ortadan kaldırılması amaçlanıyor.
Etiketler: | | |