Görüş Bildir

İçişleri Bakanlığı: 1 buçuk yılda 393 kadın öldürüldü

İçişleri Bakanlığı: 1 buçuk yılda 393 kadın öldürüldü

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kadına yönelik şiddetle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu?nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Bakanlık, ilk kez bu konuda verileri paylaştı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2017'de 133 bin 809 kadın, bu yılın ilk 7 ayında ise 96 bin 417 kadın şiddete maruz kaldı. Kadınlardan 393'ü hayatını kaybetti.

Gürer önergesinde, şu soruları yöneltti:

- Polis kayıtlarına geçen, aile içi şiddete maruz kalan kadın sayısı kaçtır?

- Daha sonra bunların takibi yönünde bir çalışma yapılmış mıdır?

- Bu kapsamda tarafınıza ulaşan ve kayıt altına alınan kişi sayısı kaçtır?

- Bugüne kadar, (yıllar itibarıyla) aile içi şiddete uğrayan ve hayatını kaybeden kadın sayısı kaçtır? İllere göre dağımı nedir?

2017'DE 133 BİN 809 KADIN ŞİDDETE MARUZ KALDI

Bakan Soylu, CHP'li Gürer'in önergesine verdiği yanıtta, 2017 yılında 133 bin 809 kadının şiddete maruz kaldığını açıkladı. Soylu, bu yılın ilk 7 ayında şiddete maruz kalan kadın sayısının ise 96 bin 417 olduğunu belirtti.

BİR BUÇUK YILDA 393 KADIN YAŞAMINI YİTİRDİ

Soylu, 2017 yılı ve 2018 yılının ilk 7 ayında şiddete maruz kalan kadınlardan 393'ünün hayatını kaybettiğini ifade etti ve şöyle dedi:

"Şiddete maruz kalan kişiler, kadına karşı şiddetin önlenmesi amacı ile kurulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'ne (ŞÖNİM) başvurabilmektedir. Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna İlişkin Uygulama Yönetmeliği kapsamında gerekli tedbirler alındı. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı doğrultusunda çalışmalar devam ediyor."

'BUNLAR SADECE KAYITLARA GEÇEN RAKAMLAR'

İçişleri Bakanı Soylu'nun önergeye verdiği yanıtı değerlendiren CHP'li Gürer, "Verilen rakamlara göre, ülkemizde her gün yaklaşık 400 kadın şiddete maruz kalıyor. Bu sadece kayıtlara geçen rakam; şiddete maruz kaldığını saklayan kadınlarla birlikte rakamın çok daha vahim boyutlarda olduğu acı bir gerçektir. Diğer taraftan bu yılın ilk 7 ayında ve geçen yıl toplam 393 kadın cinayeti işlenmiş. Bu da gösteriyor ki ülkemizde, her 3 günde 2 kadın cinayeti işleniyor" dedi.
Etiketler: