Görüş Bildir

Gurs inciri yüzleri güldürdü

Gurs inciri yüzleri güldürdü

Mardin?in Kızıltepe ilçesinde bulunan Yeşil Gurs Vadisi'nde doğal bir ortamda yetiştirilen incir ağaçları, meyve vermeye başlamasıyla hem yetiştiricilerin hem de satıcıların yüzünü güldürüyor.

Kızıltepe ilçesine bağlı Yeşil Gurs Vadisi’nde doğal bir ortamda yetiştirilen incir ağaçları, ağustos ayının sıcaklarıyla beraber meyve vermeye başladı. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi incir, satıcıların yüzünü güldürürken hem bahçede hem de çarşı merkezindeki tezgahlarda adeta yok satılıyor. Etrafı dağlarla kaplı 12 mahalleden oluşan Yeşil Gurs Vadisi’nde yetişen incir yazın adeta tüketilen meyvelerin başında geliyor.

İncirin kilosunu 4-5 TL’ye sattıklarını söyleyen Rıdvan Kaplan, “İncir ağaçları ağustos ayında meyve vermeye başlıyor ama ayın on beşinden sonra tam çıkıyor. Şuan gördüğünüz gibi incir topluyoruz. Hem eş, dost, akrabaya veriyoruz hem de satıyoruz. Bilindiği üzere incir sağlığa çok faydalıdır. Ağaçların incir vermesi bir buçuk ay kadar devam ediyor. Daha sonra kurutuyoruz. Kuruttuğumuz incirleri ise kışın yiyoruz” dedi.

İncirin doğal bir ortamda yetiştiğine vurgu yapan Sabri Aslan ise “Yetiştirdiğimiz incirleri misafirlerimiz geldiğinde ikram ediyoruz, fazla olanlarını ise satıyoruz. İyi olanların kilosunu 5 TL’den satıyoruz. Gurs inciri meşhurdur. Gurs denilince ilk önce akla incir geliyor. Meşhur olmanın sebebi hiç ilaçlama yapılmadan doğal bir ortamda yetiştiği içindir ve asıl önemli olan da organik olmasıdır. Özellikle çevre ilçe ve köylerden incir yemek için gelenler var. Hem tadına bakıyorlar hem de satın alıp eve götürüyorlar” diye konuştu.
Etiketler: | |