Görüş Bildir

Hobileri işleri oldu

Hobileri işleri oldu

Muş'ta 6 ay önce hindi yetiştirmeye başlayan iki arkadaş, yetiştirdikleri hindi sayısı 2 bin 500'e ulaşınca çiftlik kurmak için çalışma başlattı.

Merkeze bağlı Nadaslık köyünde yaşayan Mehmet Demiroğlu ve Erkan Çelik, yaklaşık 6 ay önce hobi olarak hindi yetiştirmeye başladı.

İki arkadaş yetiştirdikleri hindi sayısı 2 bin 500'e ulaşınca köyde 10 bin kanatlı hayvan kapasiteli çiftlik kurmaya karar verdi.

Demiroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muş Ovası'nda organik hindi yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bunun için hayalini kurdukları çiftlik inşaatına başladıklarını ve yıl sonuna kadar tamamlamak istediklerini anlatan Demiroğlu, şöyle konuştu:

"Muş'ta tarım ve hayvancılığın dışında kanatlı hayvan yetiştirilebileceğini kanıtlamak için böyle bir yola çıktık. Biz bunu yaparken tamamıyla organik, köyümüzün merasında doğadan ve bizim verdiğimiz organik yemlerle beslenen doğal hindiler yetiştiriyoruz. Ocak ayında hindileri satışa çıkarmayı hedefliyoruz. Üretim çalışması için hibe, kredi ya da destek için şu ana kadar hiç bir yere başvurmadık. Şimdiye kadar kendi imkanlarımızla çalıştık. Çiftliğimizi kurduktan sonra devlet desteklerinden yararlanmak için gerekli başvurularımızı yapacağız."

Demiroğlu, hindilerini meradaki koyunlar gibi açık alanlarda yetiştirdiklerini, bu nedenle zaman zaman tilki saldırıları yaşadıklarını dile getirdi.

Şimdiye kadar çok sayıda hindinin tilkiler tarafından telef edildiğini belirten Demiroğlu, "Çiftliğimizi kurduktan sonra bu sıkıntılardan bir nebze de olsa kurtulacağız.Tilki saldırılarını önlemek için şimdi bir köpeğimiz var ama yeterli değil. Köpek sayımızı artıracağız ve kendimiz de bölgede sürekli dolaşacağız. Hedefimizi gittikçe büyütmeye çalışacağız." diye konuştu.

- "Arpa buğday karışımı yem veriyoruz"

Erkan Çelik ise hindilerin bakımlarının kolay olduğunu, sabahları ovaya dağıldıklarını akşam ise aynı noktaya döndüklerini ifade etti.

Hindilere arpa ve buğday karışımı yem de verdiklerini belirten Çelik, "Ovamız geniş. O yüzden herhangi bir sıkıntımız yok. Ancak hindiler strese girdikleri zaman tüyleri dökülmeye başlıyor. O yüzden sabah erken saatlerde ovaya salıyoruz." dedi.

Ürettikleri hindilere şimdiden toptancı firmaların talip olduğunu anlatan Çelik, ancak bunun yerine yılbaşına doğru satışları kendilerinin yapacaklarını kaydetti.

Çelik, şimdilik hedeflerinin 10 bin hindi yetiştirmek olduğunu, işlerinin durumuna göre bu sayıyı artırabileceklerini ifade etti. 
Etiketler: | |