Görüş Bildir

Kayıtsız çiftçileri de uyardı

Dicle Elektrik Dağıtım şirketinden yapılan açıklama ile daha önce elektrik enerjisine dayalı olarak tarımsal sulama yapan ve dönüm bazlı kampanyadan yararlanmak isteyen çiftçilerin ödeme yapmak üzere başvuruda bulunması, kullanılan enerji miktarının ödenmesi konusunda uyarılarak, aksi takdirde işlem yapılacağı duyuruldu.

Dicle Edaş yaptığı yazılı açıklamada, dönüm bazlı kampanyadan yararlanmak isteyen çiftçilerin 25 Ağustos’a kadar ödeme yapmak üzere şirkete başvurmalarını isterken, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olmadıkları halde elektrik ile sulama yapan çiftçileri de kullandıkları enerjinin bedelini ödemeleri konusunda uyardı. Yıl içerisinde ödeme için başvuruda bulunmayan çiftçiler hakkında kaçak elektrik kullanmaktan işlem yapılacağı belirtildi.

Son gün 25 Ağustos

Dicle Elektrik Dağıtım, kısa süre önce Şanlıurfa ve Mardin’de elektriğe dayalı tarımsal sulama yapan ve 2015 yılına ait elektrik borcu bulunduğundan 2016 yılı destekleme primlerine Bakanlar Kurulu kararıyla bloke konulan çiftçilerin, 25 Ağustos tarihine kadar borçlarını ödemek üzere şirkete başvuruda bulunmalarını istemişti. Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerine elektrik tedarik eden enerji şirketi, bu çiftçilerin haricinde ÇKS’ye kayıtlı olmayan, ancak elektrikle tarımsal sulama yapan çiftçileri de kullandıkları enerjinin bedelini ödemeleri için uyardı.

Mağdur olmamaları için başvurmaları gerekiyor

Dicle Elektrik Dağıtım, ÇKS’ye kayıtlı olmadığı halde elektriğe dayalı tarımsal sulama yapan çiftçiler ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, bu çiftçilerin mağdur olmamaları için şirkete başvuruda bulunmaları gerektiğine dikkat çekildi.

ÇKS’ye kayıtlı olmadığı halde elektrik gücüne dayalı tarımsal sulama yapılan tarım alanlarının uydu fotoğrafları ile görüntülenerek tek tek tespit edildiği belirtilen açıklamada, "Özellikle mısır ekimi yapan ve ÇKS’ye bildirimde bulunmayan çiftçilere gelecek yıl itibari ile enerji verilmeyecektir. Ayrıca bu yıl içinde ÇKS’ye dahil olmayan, ancak tarımsal sulamada elektrik kullanan çiftçilerimiz, kullandıkları elektriğin bedelini ödemek üzere şirketimize başvurmazlar ise haklarında kaçak elektrik kullanmaktan idari ve cezai işlem yapılacaktır" denildi.

"Yıl içerisinde mutlaka şirkete başvurmaları gerek"

Bahse konu çiftçilerin, mağdur olmaması için bir an önce şirkete başvurmaları gerektiği hatırlatılan açıklamada, başvuruda bulunmayanlar hakkında ise yasal olan tüm yollarının sonuna kadar kullanılacağı vurgulandı. Bu durumdaki çiftçilere gerekli tüm uyarıların yapıldığına da yer verilen açıklama ile konuyla ilgili olarak birçok çiftçi ile de görüşüldüğü hatırlatıldı.

Denenen tüm diyalog yollarına rağmen olumlu bir sonuç alınamaması durumunda hukuki yollara başvurmaktan kaçınılmayacağı da ifade edildi.
Etiketler: | |