Görüş Bildir

Konut üreticisi tekrar 'düşük faiz' istiyor

Konut üreticisi tekrar 'düşük faiz' istiyor

Haziranda konut satışları yüzde 22 arttı, kamu bankaları yüzde 0.98 faiz kampanyasıyla destek oldu ancak sektör faizlerin tekrar yüzde 1'in altına inmesini bekliyor.

Türkiye genelinde konut satışları yılın ilk yarısında 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 1,3 düşerek, 646 bin 32'ye geriledi. Sektör temsilcileri, ilk yarıdaki düşüşe rağmen hazirandaki yüzde 22,4'lük yükselişte en büyük etkenin kamu bankalarınca verilen düşük faiz olduğunu kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı, haziran ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre ülke genelinde haziranda 119 bin 413 konut satışı gerçekleştirildi. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 0,2 gerilerken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 artış gösterdi.

Söz konusu artışta en büyük etken, kamu bankalarının 10 Mayıs itibarıyla konut kredisi oranlarını yüzde 0,98'e düşürmesi oldu. Hükümet tarafından hayata geçirilen KDV ve tapu harcı indirimleri ile de sektörün başlattığı indirim kampanyası artışa katkı sağladı.

Yılın ilk yarısında 2017'nin aynı dönemine göre Türkiye genelinde konut satışları yüzde 1,3 düşerek, 654 bin 363'ten 646 bin 32'ye geriledi. Sektör temsilcileri, haziran ayına ilişkin konut satış istatistiklerini değerlendirdi.

DÜŞÜK FAİZİN FAYDASINI BİR KEZ DAHA GÖRDÜK

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Türkiye genelinde haziranda 119 bin 413 adet konut satışı gerçekleştiğini belirterek, yüzde 22,4'lük artış yaşandığını, bu artışta, 15 Mayıs-30 Haziran'da yapılan konut kampanyasının da etkili olduğunu söyledi.

Konut alıcısının ve yatırımcıların, yüzde 0,98 faiz oranına ek sunulan yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim fırsatını iyi değerlendirdiğini ve özellikle kredili konut satışlarında artış yaşandığını dile getiren Elmas, şunları kaydetti: "Kamu ve özel bankalar elini taşın altına koyarak konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına muhakkak çekmelidir."

2018'DE YABANCIYA SATIŞTA REKOR KESİN GELECEK

Elmas, yabancıya konut satışının rekor seviyesinde artarak devam ettiğini belirterek, 2017 Haziran'a göre geçen ay yüzde 7 artışla 2 bin 60 adet konut satışı gerçekleştiğini söyledi.

Yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisinin her geçen gün arttığını vurgulayan Elmas, "2018 yılını rekor konut satışıyla kapatacağımızı düşünüyorum. Ülkemize çok ciddi döviz girdisi sağlayan yabancıya konut satışını artırmamız şart. Yabancı yatırımcı vatandaşlık hakkına 1 milyon dolarlık gayrimenkul aldığında kavuşuyor. Gayrimenkul sektörü olarak bizler bu rakamın 300 bin dolar civarına düşürülmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

KONUTTA REKOR İÇİN FAİZLER TEKRAR DÜŞMELİ

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut kredisi faiz oranının, gayrimenkul sektöründeki durgunluğun ana sebeplerinden biri olduğunu belirterek, kamu bankaları ile inşaat sektörünün güç birliği yaparak başlattığı düşük faiz odaklı kampanyanın satışları artırdığını söyledi.

Durbakayım, konut ihtiyacı halen çok fazla olmasına rağmen faizlerdeki aylık bazda yüzde 1,4 seviyelerindeki yüksek oranın alım kararlarının ertelenmesine neden olduğunu ifade etti.

İpotekli satışların ilk çeyrekte yüzde 45 azaldığına dikkati çeken Durbakayım, faizlerin yüksekliğinin ötesinde bankaların kredi verme şartlarında zorlayıcı davranmalarının da ipotekli satış oranlarının dip seviyelere inmesine neden olduğunu aktardı.

Durbakayım, faizlerin en düşüğünün tekrar yüzde 1,38'e yükselmesine değinerek, "Faizlerin daha da yükselmesi, ekonominin dinamosu olan inşaat sektörüne sarsıcı bir darbe indirmek anlamına gelir. Yüksek faiz oranları, alımlar üzerinde baskı yaratırken konut üretimindeki maliyetleri de artırmaktadır" diye konuştu.

YÜKSEK DÖVİZ KURU YABANCILARIN İŞTAHINI KABARTIYOR

Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, konut kampanyasının haziran sonuna kadar uzatılmasının bu artışta etkili olduğunu belirterek, yüzde 20 indirim avantajı, KDV ve tapu harçlarındaki indirim ve bankaların kredi faizlerini yüzde 0,98 oranına düşürmesinin konut alıcısını harekete geçirdiğini söyledi.

Özellikle ipotekli konut satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre artış yaşanmasının düşük kredi faizinin önemini doğruladığını aktaran Nuhoğlu, "Yabancıya satışlarda da haziranda geçen yılın aynı dönemine göre artış var. Buradan yüksek döviz kurunun yabancı yatırımcının iştahını kabarttığı yorumunu çıkarıyoruz" dedi.

GELECEK AYLARDA DAHA GÜZEL OLACAK

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, yapılan kampanya ve desteklerin meyvelerini almaya başladıklarını belirterek, özellikle konut kredilerinin düşürülmesinin çok önemli etkisi olduğunu vurguladı.

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,6 artarak 57 bin 64 olmasının bunu kanıtladığını aktaran Özyurt, seçim sürecinin geride kalmasının ve OHAL'in kalkması gibi konuların etkisini de gelecek aylarda göreceklerini bildirdi.

Özyurt, "Haziranda Irak vatandaşlarının Türkiyeden 315 konut, İran vatandaşlarının 228 konut aldığını görüyoruz. Ancak bu tablonun daha da iyi hale gelmesi için bazı desteklere ihtiyaç bulunuyor. Örneğin; yabancıya konut satışında 1 milyon dolarlık konut alım şartının 300 bin dolara düşürülmesi, Türkiye'ye daha fazla yabancı yatırımcı çekmenin önünü açacağı gibi konut satışlarını da artıracaktır" dedi.
Etiketler: | |