Görüş Bildir

Kuyumcular Kepenk İndiriyor

Kuyumcular Kepenk İndiriyor

DİKO Başkanı Akkul: "Kuyumcu esnafı kepenk kapatıyor"

Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası (DİKO) Başkanı Mustafa Akkul, darbe girişinin ardından kuyumcu esnafının iflas ettiğini belirterek, "Şu anda son bir yıl içinde 30’a yakın esnaf kepenk kapattı, 20’ye yakın aday da var" dedi.

DİKO Başkanı Mustafa Akkul, özellikle kuyumcu esnafının zor bir dönemden geçtiğini söyledi. Bir yıl öncesine kadar her gün bir kuyumcu dükkanı açıldığına şahit olduklarını dile getiren Akkul, bunun önüne geçmek için o dönem çalışma başlattıklarını kaydetti.

KEPENK İNDİRİYORUZ

7 Haziran seçimlerinden sonra Diyarbakır’da ayda en az 3 esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığını kaydeden Akkul, "Hendeklerle başlayan sıkıntılarımız ve darbe girişimi ile biten süreç, ciddi anlamda bölgede esnafımıza kan kaybettirdi, kan kaybettirmeye devam ediyor. Şu anda bile esnafın üzerinde bir umutsuzluk var. Asıl temel mesele ve talep bölgede yeniden bir barış sürecinin başlamasıdır. Evet, altınlar yükseldiğinde işimiz etkileniyor ama bu sadece altının yükselmesinden dolayı gelişen bir durum değildir. Bölgedeki hendek açma, sokağa çıkma yasakları, yürüyüşler bombalar çatışmalı süreç ve en son darbe girişimi ile birlikte tek kelime ile iflas ettik. Yarın bir barış mesajı atılırsa en varoş yerlerde bile iş hareketliliği yaşayacağız. Şu anda bizim son bir yıl içinde 30’a yakın esnaf kepenk kapattı, 20’ye yakın aday da var. Bu şekilde devam ederse diğer esnafla birlikte kepenk kapatmalar binleri aşacak. Biz şu an çırpınıyoruz, isim değiştiriyoruz, dekor değiştiriyoruz, bir şey yapmaya çalışıyoruz ama maalesef olmuyor" dedi.
Etiketler: | |