Görüş Bildir

Nadas alanları tarıma kazandırılacak

Nadas alanları tarıma kazandırılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba "Türkiye'de yaklaşık 4 milyon hektara ulaşan nadas alanlarını tarımsal üretime kazandırmayı hedefliyoruz"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye'de yaklaşık 4 milyon hektara ulaşan nadas alanlarını tarımsal üretime kazandırmayı hedeflediklerini belirterek, "Arazisini 3 yıl süreyle boş bırakmamayı taahhüt eden çiftçilerimizle münavebe esaslarına uygun üretim sözleşmesi yapılacak." ifadesini kullandı.

Fakıbaba, yazılı açıklamasında, arazilerin boş kalmasının önlenmesi, nadasa bırakılan alanların tarıma kazandırılması ve arz açığı olan bitkisel ürünlerin üretiminin artırılması amacıyla Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında iş birliği protokolü imzalandığını bildirdi.

Protokol kapsamında hayata geçirilecek ve sözleşmeli üretim modelinin esas alınacağı projeyle Türkiye'de yaklaşık 4 milyon hektara ulaşan nadas alanlarını tarımsal üretime kazandırmayı ve bu alanlarda ilk etapta arz açığı olan baklagil üretiminin artırılmasını hedeflediklerini vurgulayan Fakıbaba, şöyle devam etti:

TARIMA KAZANDIRILACAK

"Proje kapsamında, çeşitli nedenlerle nadasa bırakılan bölgelerde, arazisini 3 yıl süreyle boş bırakmamayı taahhüt eden çiftçilerimizle münavebe esaslarına uygun üretim sözleşmesi yapılacak. Çiftçilerimiz, kullandıracağımız sertifikalı tohumlarla alım garantili üretim yapacaklar. Bu çerçevede dane baklagiller ve baklagil yem bitkileri tohumlarının yüzde 50'si, hububat tohumlarının ise yüzde 100'ü Bakanlığımızca hibe edilecek."

Fakıbaba, çiftçilerin sözleşmeli modelle üreteceği bu ürünlerin ekimden hasada kadar tüm üretim süreçlerinin kontrol edileceğine dikkati çekerek, elde edilen ürünlerin, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından satın alınacağını aktardı.

BÖLGEDE PİLOT ÇALIŞMA

Projenin bu yılki pilot uygulama çalışmasını Orta Anadolu Bölgesi'ndeki 9 ilde (Aksaray, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat) nadasa bırakılan yaklaşık 50 bin dekar alana nohut ekimi yaparak başlattıklarını belirten Fakıbaba, şunları kaydetti:

"Yaptığımız değerlendirmelerde ilk etapta nohutla programa başlamayı uygun bulduk. Önümüzdeki sene diğer baklagil ürünlerini de programa dahil etmeyi planlıyoruz. Programa, kışlık ekim döneminde ise hububat ve yem bitkileriyle devam edeceğiz. Bu yıl elde edeceğimiz 5 bin ton civarındaki nohut, Milli Savunma Bakanlığı ile yaptığımız iş birliği protokolü çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı için kullanılacak."

Fakıbaba, nadas alanlarının üretime kazandırılması projesini ilerleyen yıllarda bölge bazında hızla yaygınlaştırmayı planladıklarını bildirdi.
Etiketler: | | |