Görüş Bildir

Şırnaklı çiftçinin başarısı

Şırnaklı çiftçinin başarısı

Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Kurtuluş köyünde çiftçilik yapan Nuri Genç, devletten aldığı desteklerle 6 bin dönümlük arazisinde 50 çeşit ürün yetiştiriyor. Genç, yetiştirdiği ürünlerle çiftçilerinin ilham kaynağı oldu, yörede ilk kez patates ekimi yaptı.

Şırnak'ın İdil  ilçesine bağlı Kurtuluş köyünde çiftçilik yapan 44 yaşındaki M. Nuri Genç,  devletten aldığı desteklerle 6 bin dönümlük arazisinde 50 çeşit ürün yetiştirerek  diğer çiftçilere örnek oluyor.

İdil ilçesine bağlı Kurtuluş köyünde çiftçilik yapan Genç, devletin  verdiği tarımsal destek sayesinde arazisinden 2 kilometre uzakta 300 metrelik  sondajla çıkardığı suyu sulama sistemi kurarak ürünlerine ulaştırdı.

Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devletin verdiği tarımsal  desteklerle birçok ürün yetiştirdiklerini belirterek, çiftçilere verilen desteğin  ileride bölgenin ekonomisi ve kalkınmasında büyük rol oynayacağını söyledi. 80 dönümlük alanda 13 farklı meyve yetiştirdiğini anlatan Genç, bunu sadece deneme ve misafir ikramları için kullandığını bildirdi.

Arazisinde, meyve çeşitleri ile yaklaşık 50  çeşit ürünün ekimini 6  bin dönümlük alana yaydıklarını kaydeden Genç, basit bir damlama sistemiyle çiftçilere örnek teşkil edecek bağ ve bahçeye sahip olduğunu belirtti.

"Çiftçilerimiz gelip buradaki ürünleri yerinde görerek yapmak  istedikleri ürünler hakkında bilgi sahibi oluyor." diyen Genç, örnek çiftçi  olarak kayısı, nar, şeftali, elma, kiraz, incir, armut, erik, yenidünya ve  hurmayı sistematik bir şekilde yetiştirdiğini dile getirdi.

Üretim yapmak ve ektiğiyle para kazanmak isteyen çiftçilerin, yetiştirdiği ürünleri yerinde gördüğünü ifade eden Genç, arazisinde 50 dönüm yetişkin bağ, 20 dönüm yetişkin fıstık ağacı, 350 dönümde 2-3 yaşlarında fıstık ağacı ve 5 bin zeytin ağacı bulunduğunu vurguladı.

Zeytin ve fıstığın katma değeri yüksek ürünler olduğunu kaydeden Genç,  zeytinlerden geçen yıl 500 kilogram yağ elde ettiklerini anlattı.

YÖREDE İLK KEZ PATATES EKTİ

Bölgede konum itibarıyla buğday, mercimek ve pamuk ekildiğini,  toprağın da son derece verimli olduğuna dikkati çeken Genç, alternatif ürün  olarak patates ektiklerini belirtti.

Yaklaşık 100 dönümlük alanda patates yetiştirdiklerini, ektikleri farklı çeşitteki ürünlerden verim alınması halinde 2 yıl içinde 5 bin kişiyi istihdam edecek kapasiteye ulaşacaklarını dile getiren Genç, şöyle konuştu:

''İlk kez yörede patatesi ektik. Uzman kişilerle yaptığımız  incelemelerde güzel gelişmelerin olduğunu görüyoruz. Bölgeye alternatif ürün gelmesiyle canlılık getirmeyi hedefledik. Bunun da riski vardı. 'Risk taşımamak en büyük risktir' sözü ile riski alıp ektim. İnşallah iyi sonuçlar alırız ve  bölgedeki çiftçilerimiz de bizden ilham alarak bölgede patates üretimi belli bir  seviyeye ulaştırır.

HASAT DÖNEMİNDE 5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Çiftçilerin bir üründe en çok verimi nasıl elde edeceğinin dışında,  istihdama yönelik de çalışması gerektiğini savunan Genç, şu bilgileri aktardı:

"İnşallah yakın zamanda 10 bin fıstık ağacı, 5 bin zeytin ağacı dokuzuncu aydan sonra hasat zamanında bölge insanını istihdam edecek kapasiteye sahip olacak. Bu 5 bin kişiye iş olanağı sağlamak anlamına geliyor ki bölge şartlarını düşündüğümüzde ciddi bir rakamdır. Bunun sonucunda buradaki mevsimlik  işçiler  Karadeniz ve Çukurova bölgesine gitmeden kendi bölgelerinde iş olanağına  sahip olacaklar."

Şırnak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bekir Kılıç ise örnek  çiftçilerin en büyük özelliğinin, tarımsal alanda yeniliklerin sahaya  yansımasında büyük lokomotif görevi üstlenmesi olduğunu anlatarak, örnek çiftçi  Genç'in projelerine destek olduklarını söyledi.

"Önder çiftçimiz Genç, bölgede ilk kez denenmiş ve ürün çeşitliği  anlamında önemsediğimiz patates ekmiştir. Şırnak'ın Zap ve GAP havzasında  bulunması ürün çeşitliliğini de beraberinde getirmektedir." diyen Kılıç,  Şırnak'ın meyvecilikte potansiyeli olan bir yer olduğunu, 2015 yılında zeytin,  ceviz ve fıstık olmak üzere çiftçilere 45 bin adet fidan dağıttıklarını,  sonbaharda bunu 100 bin adete çıkaracaklarını sözlerine ekledi.
Etiketler: | | |