Görüş Bildir

UNESCO korumasındaki Hevsel'in benekli sineksavarları

UNESCO korumasındaki Hevsel'in benekli sineksavarları

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Diyarbakır'da Dicle Vadisi'ndeki Hevsel Bahçeleri'ne nisan ayından itibaren gelmeye başlayan Benekli sinekkapan (Muscicapa striata) kuşları, her sene olduğu gibi bu yıl da Hevsel'deki habitatlarında görülmeye başladı.

9 yıllık ömrünün tamamına yakınını havada sivrisinek avlayarak geçiren bu sevimli ve de küçük kuşlar, bataklık alanlardaki böcek ve sinekleri bu şekilde kontrol altında tutuyor. Doğaya olan faydasıyla büyük bir öneme sahip olan Benekli sinekkapanlarin, Hevsel Bahçelerini bir üreme noktası olarak bellediği ifade edildi.

Uçan sivrisinek ve böcekleri yakalamak için kendine özgü şekilde birden havalanıp tüneğine dönen Benekli sinekkapan, yaz aylarında ürediği UNESCO korumasındaki Hevsel Bahçeleri'nde bol görülüyor. Bir dala konup, bir süre havada kanat çırparak asılı kalan ve bu şekilde sinek avlayan Benekli sinekkapan, avını yakaladıktan sonra daha önce konduğu dala dönüyor. Doğada ortalama 9 yıl yaşayan Benekli sinekkapan kuşu,  gün boyu sivrisinek avlayarak sivrisineklerin üremesini kontrol altında tutuyor. Hevsel bahçelerinin birçok kesiminde sıkça görülen Benekli sinekkapan kış mevsiminde Afrika ülkelerindeki sıcak ülkelere göç ediyor.