Görüş Bildir

Şeref Malkoç: Hedefimiz kamu hizmetinin kalitesini artırmak- Yeniden

Şeref Malkoç: Hedefimiz kamu hizmetinin kalitesini artırmak- Yeniden

KAMU Başdenetçisi Şeref Malkoç, 2010 yılında kurulan kurumun hedefinin Türkiye'de kamu hizmetlerinin kalitesini artırmak olduğunu söyledi. Kurum olarak insan hakları konusunda toplumu daha duyarlı hale getirmek için çalıştıklarını da belirten Malkoç, aynı zamanda insan hakları kurumu olduklarını söyledi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Atatürk Üniversitesi'nde 'Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler' konulu konferans verdi. Kültür Merkezi 15 Temmu Milli İrade Salonu'ndaki konferansı Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Metin Kahraman, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, öğretim üyeleri ve öğrenciler izledi. Adaletin çok geniş konferanslara, kitaplarla izah edilecek bir tarifi olduğunu belirten Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "Ama çok basit bir tarifini söylemek gerekirse insanın kendisine yapılmasını istemediği bir muamele veya sözü, başkasına yapmaması. Bu adaleti tarif eden cümlelerden biridir. İnsan kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına yapmıyorsa adil sayılır. Kardeşleri ile annesi ve babası ile diyaloglarında, arkadaşlarıyla, öğrencilerle yöneticiyse görev ve sorumluluklarında bu ölçüye dikkate ederse bundan sonrası daha kolaydır. Dünyadaki bütün ideolojiler, felsefi düşünceler, siyasi adımlar, dinler hedeflerine adaleti gerçekleştirmeyi koymuşlardır. Zaten dünyadaki hak ve özgürlüklerin arayışlarının temelinde adalet istek ve arzusu vardır" dedi.

HERKES KENDİNE GÖRE ADALET İSTİYOR

Herkesin adalet istediğini ifade eden Malkoç, "Kendi aramızda diyaloglarımız da çevremizde herkes adaleti sağlıyor. Ama işin ucu kendisine gelince biraz değişiyor iş. İnsan kendileri ile ilgili olaylarda adalet istiyorlar ama aynen kendilerinin dedikleri gibi olsun istiyorlar. Hakkaniyete, kul hakkına, insan haklarına önem verirsek gerisi düzelir. Türkiye'de 206 üniversite var, 7,5 milyon üniversite öğrencimiz var, 17 milyon ilk, orta ve lise de öğrencimiz var. Hastanelerimiz okullarımız, ekonomimiz bütün hepsi insanımız için çalışıyor. İnsanın hedefi de devletin hedefi de adalettir. Kolay bir şey değil tabi ki. Haberlerde dinliyoruz, öyle haberler görüyoruz insanlığımızdan utanıyoruz. İş vasıflı nitelikli ahlaklı adaleti sağlayan düzgün insan yetiştirmeye geliyor. Dünyada ki bütün huzursuzlukların temelinde de bu var. Bütün mesele insanı düzeltebilmek. Eğer insanımızı düzeltebilirsek, ülkemizde dünya da düzelir. İşte bütün eğitimlerin hedefi bu, adaleti temin etmek" diye konuştu.