Görüş Bildir

6-7 Ekim’de yakılmıştı

6-7 Ekim’de yakılmıştı

HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun çağrısı üzerine 6-7 Ekim 2014'te Ayn el Arap bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde PKK'lı yakılan ve bir süre önce restorasyonu tamamlanan Ziya Gökalp Müzesi'ndeki eserlerin teşhiri için çalışmalar sürüyor.

Gelecek yıl yeniden ziyarete açılacak müzede, ünlü fikir ve siyaset adamı, şair ve yazar Ziya Gökalp'in bazı şahsi eşyalarının yanı sıra o döneme ait etnografik eserler de sergilenecek

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 2 yıl önce PKK'lı teröristlerce yakılan Ziya Gökalp Müzesi, 2017'de ziyarete açılacak.

6-7 Ekim 2014'te Ayn el Arap (Kobani) bahanesiyle Diyarbakır'da düzenlenen izinsiz gösterilerde PKK'lılarca yakılan Ziya Gökalp Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) arasında imzalanan protokol kapsamındaki çalışmaların ardından 1 milyon 800 bin lira harcanarak restore edildi.

Kullanılamaz hale gelen tescilli yapının restorasyon uygulamaları Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzalanan protokol doğrultusunda TÜRSAB sponsorluğunda gerçekleştirildi. Restorasyonu tamamlanan müze binası, teşhir için en son teknoloji ile donatılmış şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığına teslim edildi.

Müzedeki eserlerin yeniden sergilenebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığınca çalışmalara başlandı. Eserlerin teşhiri için bakanlık tarafından oluşturulan uzman ekip, titiz bir çalışma yürütüyor.

Ankara ve Diyarbakır'da bakanlığa bağlı ihtisas personeli tarafından döneme uygun etnografik eserlerin tespiti yapılacak.

Teröristlerin yaktığı müzede, ünlü fikir ve siyaset adamı, şair ve yazar Ziya Gökalp'in yangından kurtarılan bazı şahsi eşyalarının yanı sıra o dönemi yansıtan eserler de sergilenecek.

Teşhirde el işleri, küçük sanat eserlerinin yanı sıra bakır tepsi, gümüş tabak, mutfak eşyaları ve dönemin günlük yaşantısında kullanılan eşyaların yer alması planlanıyor.

Diyarbakır'a özgü örnek binalardan olan müze binasında, Ziya Gökalp'ın yaşadığı dönemi yansıtan Kültür ve Turizm Bakanlığı envanterinde bulunan eserler de sergilenecek.

ZİYA GÖKALP'İN DOĞDU EV

Ünlü fikir ve siyaset adamı, şair ve yazar Ziya Gökalp'in 23 Mart 1876'da Diyarbakır'da doğduğu, Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilen ev, 23 Mart 1956'da bin 79 kitap ve 15 etnografik eser ile Ziya Gökalp Müzesi olarak açılmıştı. Müze 2012'de Bakanlık ile Karacadağ Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdaresince sağlanan destekle 591 bin 490 lira bütçeyle kapsamlı bir onarımdan geçirilmişti.

Diyarbakır’ın tipik sivil mimari örneklerinden olan Ziya Gökalp Müzesi, 19. yüzyıl başında siyah bazalt taşı kullanılarak inşa edilmiş, 2 katlı ev, iç avlunun etrafında birleşen haremlik ve selamlık dairelerinden oluşuyor.

2014'teki izinsiz gösterilerde ateşe verilen müzede 15 etnografik eserden 9'unun yakıldığı veya kaybolduğu tespit edilmişti. Müzedeki yangının sıçraması sonucu tarihi mekanlarda faaliyet yürüten Sur Belediyesine ait Gençlik Merkezi ve Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) ile çevredeki bazı evlerde de hasar meydana gelmişti.