Görüş Bildir

Binali Yıldırım kararları Cumhurbaşkanına sunuyor!

Binali Yıldırım kararları Cumhurbaşkanına sunuyor!

Başbakan Yıldırım, kritik YAŞ toplantısının ardından kararları onaylatmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a sunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan?ın kararları onaylaması sonucu medya ile paylaşılacak.

Başbakan Binali Yıldırım, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarını onaya sunmak üzere Beştepe'ye gitti.

 YAŞ'ta alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından kamuoyu ile paylaşılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım'la görüşmesinin ardından saat 20:00'de komutanlara akşam yemeği verecek.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra erkene çekilen YAŞ, bugün Başbakanlık'ta toplandı. Daha önceki yıllarda üç gün süren şura çalışmaları, bu yıl bir günde tamamlandı ve toplantı beş saat sürdü.

Başbakan Yıldırım'ın ilk kez başkanlık ettiği toplantıda, Fikri Işık da Milli Savunma Bakanı olarak ilk kez yer aldı. Türk Silahlı Kuvvetlerindeki terfi ve atamanın ele alındığı şuranın en önemli gündemini ise Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi oluşturdu.

Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele katıldı. Darbe girişimi nedeniyle TSK'dan ihraç edilenler arasında yer alan eski 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti'nin yerine atanan Temel, masadaki korgeneral rütbeli tek isim oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda, general ve amirallerin TSK'dan ilişiğinin 4 şekilde kesilebileceği belirtiliyor. Buna göre, general ve amirallerin TSK ile ilişikleri, yaş haddi, kadrosuzluk gerekçesiyle Yüksek Askeri Şura kararı, kendilerinin emeklilik talebi ya da Kanun Hükmünde Kararname ile kesilebiliyor.

(MİLLİYET)