Görüş Bildir

Diyarbakır?ın şehitleri anıldı

Diyarbakır?ın şehitleri anıldı

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Ankara'daki Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'a yapılan saldırıda şehit olan polis memuru Halit Gülser ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde şehit edilen inşaat işçisi Askeri Çoban, memleketleri Diyarbakır'da, mezarları başında anıldı.

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Ankara'daki Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'a yapılan saldırıda şehit olan polis memuru Halit Gülser ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde şehit edilen inşaat işçisi Askeri Çoban, memleketleri Diyarbakır'da, mezarları başında anıldı. Anma etkinliğine 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla ile Vali Hasan Basri Güzeloğlu da katıldı.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında şehit olan Halit Gülser'in Dicle ilçesi Pekmezciler köyü, Askeri Çoban'ın da Ergani ilçesindeki kabrini ziyaret etti, aileleri ile görüştü.

Şehit mezarlarına gül bırakan Güzeloğlu, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla meydanları dolduran halkın, tankın ve topun karşısında imanıyla durduğunu söyledi.

O gece şehadete erenler sayesinde devletin birlik ve beraberlik içerisinde sonsuza kadar hür ve bağımsız şekilde yaşayacağını vurgulayan Güzeloğlu, "Bütün ihanet şebekeleri ve onların işbirlikçileri bilmeliler ki; bir Askeri Çoban ölür, binlercesi doğar. Bu milletin imanlı evlatları her zaman yenilmez ve aşılmaz bir iman ordusudur." dedi.

Şehit Askeri Çoban'ın yeğeni Bedri Çoban, amcasının vatanın bekası için şehit olduğunu vurgulayarak, "15 Temmuz darbe girişimi sıradan bir gün değildi. Çanakkale'de ne yaşadıysak ve dünyaya ne mesaj verdiysek 15 Temmuz gecesi de dünyaya aynı mesajı verdik. O gece milletimizle silaha, tanka ve F-16'lara karşı dünyaya hiç bir şekilde kaybetmeyeceğimizin mesajını verdik." diye konuştu.

ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında tarihi Sur ilçesindeki Ulu Cami'de mevlit programı düzenlendi. Öğle namazı öncesi okunan mevlidin ardından, 15 Temmuz şehitleri ve diğer tüm şehitler için dua edildi. Cami çıkışında vatandaşa yemek ikram eden Vali Güzeloğlu, İslam aleminin 5. Harem-i Şerif'i olarak kabul edilen Diyarbakır Ulu Cami'de halkın katılımıyla mevlit okutulduğunu aktardı.

"Tüm şehitlerimiz devletimizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği için şehadete erişen ancak manevi anlamda asla ölmeyen kahramanlarımızdır." diyen Güzeloğlu, şehitleri her zaman rahmet, saygı ve minnetle andıklarını kaydetti.

Güzeloğlu, "Son terörist ve terör işbirlikçisi temizlenene kadar bu mücadelemiz devam edecek. Bugün dünden daha güçlü şekilde geleceğe doğru birlik ve beraberlik içerisinde adım atacağız. Şehitlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız, onları rahmet minnet ve saygıyla anacağız." ifadelerini kullandı.
Etiketler: |