Görüş Bildir

Diyarbakır dün gece nöbetteydi

Diyarbakır dün gece nöbetteydi

Diyarbakır'da ellerinde Türk bayraklarıyla tek yürek olan vatandaşlar meydanları doldurdu

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu "Herkes bilmeli ki bu ülkenin geleceğine, birliğine, beraberliğine, varlığına kastedenler yine bu milletin iradesi karşısında yok olup gideceklerdir. PKK, FETÖ ve bütün terör örgütleri yok olup gideceklerdir"

Diyarbakır'da15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde vatandaşlar meydanlarda bir araya geldi.

Diyarbakır Valiliği öncülüğünde merkez Kayapınar ilçesindeki 15 Temmuz Şehitler Parkı'nda düzenlenen programa vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla akın etti.

Kur'anı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte Diyarbakır Müftüsü Yavuz Selim Karabay şehitler için dua okudu.

Darbe girişimini anlatan film gösteriminin yapıldığı programda, kahramanlar için yazılan şiirler okundu, şarkılar ve marşlar söylendi.

Bazı vatandaşlar parkta Kızılay tarafından kurulan çadırda kan bağışı yaptı.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, programda yaptığı konuşmada, hain darbe girişiminin ikinci yılında Türkiye'nin her bir meydanında, her bir sokağında olduğu gibi Diyarbakır'da da vatandaşların dimdik ayakta olduğunu vurguladı.

Halkın kararlılığı, birliği ve beraberliğinin en büyük güç olduğunu söyleyen Güzeloğlu, "Herkes bilmeli ki bu ülkenin geleceğine, birliğine, beraberliğine, varlığına kastedenler yine bu milletin iradesi karşısında yok olup gideceklerdir. PKK, FETÖ ve bütün terör örgütleri yok olup gideceklerdir. Diyarbakır ve bu ülkenin her bir şehri, bu aziz milletin her bir ferdi canı pahasına bu değerleri korudu ve sonsuza kadar inşallah koruyacak." ifadelerini kullandı.

"Bu milletin helal süt emmiş her evladı ihanetin karşısında iman dolu göğsü ile aşılmaz sıra dağlar gibi durmaktadır." diyen Güzeloğlu, şöyle devam etti:

"Her dönemde her zaman söz konusu vatan olunca gerisi teferruattır çünkü biz şehadeti en büyük şeref kabul ediyoruz. Vatan için millet için bayrak için ezan için şehit olmayı dünyanın en büyük mükafatı ve mertebesi görüyoruz. 15 Temmuz'da 40 yıllık ihaneti planlayanlar bu asil milletin evlatlarının tanka, topa ve silaha iman dolu göğüsleriyle gideceğini hesap etmediler. Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile milletin meydanları dolduracağını hesap etmediler."

Güzeloğlu, ihanet şebekesinin yanında olan herkesin kanun önünde tek tek en ağır cezalara çarptırılacağını belirtti.

Güzeloğlu'nun konuşması sırasında alanda bulunanlar sık sık "Kahrolsun PKK", "Kahrolsun FETÖ" sloganları attı.

Alanda kurulun ekranlardan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde konuşma yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması naklen verildi.

Programa, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat ve Ebubekir Bal, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, askeri erkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Diyarbakır'ın ilçeleri

Buarada Kulp, Lice ve Silvan ilçelerinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Silvan Kaymakamlığı öncülüğünde düzenlenen programa vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla katılırken, sık sık "Kahrolsun FETÖ, kahrolsun PKK" sloganları atıldı.

Kur'anı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte, şehitler için dua edildi. Darbe girişimini anlatan film gösteriminin yapıldığı programda, kahramanlar için yazılan şiirler okundu, şarkılar ve marşlar söylendi.

Silvan Kaymakamı Adem Çelik, yaptığı konuşmasında, "15 Temmuz akşamı ülkeyi ele geçirmek isteyen FETÖ terör örgütüne, tanklara, uçaklara karşı canını siper ederek tarihin akışını değiştiren aziz milletimiz destan yazmıştır." dedi.

 Lice

Lice Belediyesince 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla program düzenledi.

Lice Cantürk Camisi’nde Kur'anı Kerim tilavetiyle başlayan program, mevlit ve duaların okunmasının ardından Lice Jandarma Komando taburunda şehitler anısına 120 fidan dikildi.

Belediyesi bahçesinde devam eden programda, demokrasi nöbetlerinde çekilen fotoğrafların yer aldığı fotoğraflar sergilendi.

Lice Belediye Başkan Vekili Kaymakam Abdulkadir Çelik, yaptığı konuşmada, milletin, darbecilerin tank ve toplarına karşı büyük bir kahramanlık gösterdiğini belirterek, "Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne, barış ve kardeşliğimize kast edenlere fırsat vermeyeceğiz." dedi.

 Kulp

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen anma etkinliğinde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lanetlendi.

Kulp Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu, Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Sanat Merkezi önündeki programda yaptığı konuşmada, halkın darbe girişimine karşı gösterdiği kahramanlığa değinerek, şöyle konuştu:

"Bu büyük millet sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla sokağa indi , tarihte eşi benzeri görülmemiş bir destan yazdı, tank, top ve mermilerin üzerine yürüdü, şehit ve gazi oldu ama o teröristlere ve hainlere boyun eğmedi."
Etiketler: | | |