Görüş Bildir

Elazığ'da "teröre lanet" yürüyüşü ve mitingi

Elazığ'da

Elazığ'da cuma namazının ardından toplanan ve ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüş düzenleyen vatandaşlar, kentte ve ülkede yaşanan terör saldırılarına tepki gösterdi.

Elazığ Valiliği ve Belediyesi tarafından düzenlenen program kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile tekbirler getirerek, "Her şey vatan için", "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları eşliğinde, taşıdıkları PKK karşıtı dövizlerle Aymet Aytar Meydanı'na kadar yürüdü.

Yürüyüşe katılan Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, AK Parti milletvekilleri Tahir Öztürk ve Ejder Açıkkapı, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Emniyet Müdürü Nihat İşlek, bazı siyasi parti il başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de ellerinde Türk bayrakları ile kol kola girerek kalabalığa eşlik etti.

- "Terörün kökünü kazıyacağız"

Yürüyüşün ardından Ahmet Aytar Meydanı'nda düzenlenen "Teröre lanet mitingi" şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Mitingde konuşan Vali Zorluoğlu, dün ilde PKK terör örgütü tarafından menfur bir bombalı saldırı meydana geldiğini anımsattı.

Zorluoğlu, İl Emniyet Müdürlüğüne düzenlenen saldırıda 3 polisin şehit olduğunu, 217 vatandaşın da yaralandığını belirtti.

Yaralıların durumunun iyi olduğunu ifade eden Zorluoğlu, "Şu anda 5 değişik hastanemizde kalan yaralımız 80'in biraz üzerindedir. Bunlardan sadece tır şöförü kardeşimizin durumu kritiktir. Onun dışındakilerde çeşitli derecelerde olmakla birlikte bana verilen bilgi hayati tehlikeleri bulunmamaktadır." dedi.

Elazığ'ın farklı etnik kökenlere, kültürlere, mezhep ve meşrebe sahip insanların bir arada kardeşlik, birlik ve beraberlik içerisinde yaşadıkları bir huzur şehri olduğunu vurgulayan Zorluoğlu, "İşte PKK terör örgütü dünkü saldırıyla bu kardeşliği, bu milli birlik ve beraberliği hedef almıştır. Yoksa Elazığ bir tek bombayla yıkılacak kadar güçsüz bir memleket değildir. Allaha çok şükür bizi bu bombalar yıkamaz. Allahın izniyle, sizlerin desteğiyle biz bu terörün kökünü kazıyacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın." şeklinde konuştu.

- Kendileri yok olacak

Elazığ Belediye Başkanı Yanılmaz da kentin sevginin, muhabbetin, hoşgörünün ve birlikte yaşama kültürünün en üst seviyeye çıktığı bir şehir olduğunu aktardı.

Yanılmaz, "Nasıl ki Türkiye'nin bileğini 15 Temmuz'da bükmek istedilerse, bükmek isteyenlerin bilekleri kırıldı. 15 Temmuz'daki planlarının altında kaldılarsa dün Elazığ'ın bileğini bükmek isteyenler, yiğit insanların karşısında bilekleri değil, kendileri yok olacaklar inşallah." diye konuştu.

Mitinge katılan eski İçişleri Başkanı Mehmet Ağar ise Türkiye'nin bugün zorluklarla karşı karşıya olduğunu anlattı. Türkiye'nin aynı anda üç ayrı örgüte karşı mücadele verdiğine değinen Ağar, "Bu mücadelenin ortaya çıkardığı birtakım sıkıntılar vardır. Nice örgütleri yendik, yine yeneceğiz, yine yeneceğiz, yine yeneceğiz." dedi.

Mitingde, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Öztürk ve Açıkkapı ile AK Parti, CHP, MHP ve HÜDA PAR il başkanları da birer konuşma yaptı.

Miting, yapılan duanın ardından sona erdi.
Etiketler: | | |