Görüş Bildir

Hasankeyf için 35 ayrı noktada eylem

Bu yıl 7-8 Haziran Hasankeyf İçin Küresel Eylem Günü dolayısıyla 35 ayrı yerde eylem düzenlenecek. Hasankeyf Yaşatma Girişimi Uluslararası Sözcüsü Ercan Ayboğa, ekolojistlere ve tarih severlere seslenerek, ?Hasankeyf'e ses verin? çağrısında bulundu.

Bu yıl 7-8 Haziran Hasankeyf İçin Küresel Eylem Günü dolayısıyla 35 ayrı yerde eylem düzenlenecek. Hasankeyf Yaşatma Girişimi Uluslararası Sözcüsü Ercan Ayboğa, ekolojistlere ve tarih severlere seslenerek, “Hasankeyf'e ses verin” çağrısında bulundu.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Dicle Nehri üzerindeki Ilısu Barajı'nın yapımı devam ediyor. 2006 yılında başlanan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi’ne dair yapılan resmi açıklamalara göre, 10 Haziran tarihi itibariyle baraj kapakları kapatılarak, su tutulma işlemine başlanacak. Bu durumda 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf başta olmak üzere 199 yerleşim yeri sular altında bırakılacak.

HASANKEYF İÇİN BİR ÇIĞLIK

Hasankeyf Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin de aralarında bulunduğu 87 ekoloji hareketi, 7-8 Haziran Hasankeyf İçin Küresel Eylem Günü çağrısı yaptı. Hasankeyf Yaşatma Girişimi Uluslararası Sözcüsü Ercan Ayboğa, dünyanın çeşitli ülkelerinde Hasankeyf için eylemde olacaklarını belirtti. Hasankeyf'e, doğaya, tarihe gönül vermiş herkesin bireysel seslerinin yanı sıra örgütlü bir şekilde ses çıkarmasının önemine dikkat çeken Ayboğa, en ufak bir sesin Hasankeyf'i yaşatmak için bir çığlık, haykırış olduğunu vurguladı.

35 NOKTADA EYLEM YAPILACAK

7-8 Haziran Hasankeyf İçin Küresel Eylem Günü kapsamında bu yıl Avusturya, ABD, Fransa, Irak, Türkiye ile birçok ülkede eylem ve etkinlik gerçekleştireceklerini dile getiren Ayboğa, “Irak'ta 10 ayrı kentte eylem olacak. Bunun daha fazlasını Türkiye'de yapabilmeliyiz. O yüzden ekolojist, tarih severlere yeniden çağrı yapmak istiyoruz; Hasankeyf'e ses olmalıyız. Bu bir sergi, basın açıklaması, yürüyüş her şey olabilir” dedi.