Görüş Bildir

İpler Kopuyor!

İpler Kopuyor!

Tan, Demirtaş'ın kendisine yönelik eleştirilerine "'Bir arkadaşımız 'Yol ayrımında olan Altan Bey'dir' demişse, o da demek ki yolunu belli etmiştir... Kürt siyasetinin bir tercihte bulunması lazım. Demokratik legal bir mücadele mi, yoksa ülkeyi iç savaşa götürecek bir strateji mi ?" dedi.

Tan, Demirtaş'ın kendisine yönelik eleştirilerine "'Bir arkadaşımız 'Yol ayrımında olan Altan Bey'dir' demişse, o da demek ki yolunu belli etmiştir... Kürt siyasetinin bir tercihte bulunması lazım. Demokratik legal bir mücadele mi, yoksa ülkeyi iç savaşa götürecek bir strateji mi ?" dedi.

"O da demek ki yolunu belli etmiştir"

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin, "Yeni bir parti kuracağınız şeklinde yorumlamalar yapıldı. Böyle bir şey var mı?" sorusunu yanıtlayan Tan, açıklamalarının net olduğunu belirterek, "Kürt siyasetinin bir tercihte bulunması lazım. Demokratik legal bir mücadele mi, yoksa topyekun bir silahlı kavga ve ülkeyi iç savaşa götürecek bir strateji mi? Bu konuda bütün bir Kürt siyasetinin, dağdaki, ovadakinin netleşmesi lazım." diye konuştu.

Partisinden ayrılıp ayrılmayacağının sorulması üzerine Tan, siyasi çalışmalarını devam ettireceğini söyledi. Demirtaş'ın "HDP yol ayrımındadır diyenler kusura bakmasın kendileri yol ayrımındadır" açıklamasının anımsatılması üzerine Tan, "Benim durduğum, söylediğim ve yapmak istediğim çok net. 'Yol ayrımında olan Altan Bey'dir. Biz bir yol ayrımında değiliz' demişse bir arkadaşımız, o da demek ki yolunu belli etmiştir." ifadesini kullandı.

- "HDP, 7 Haziran'da durduğu yere devam etmeli"

Muhafazakar Kürtlere ilişkin vurgularının hatırlatılması üzerine Tan, Kürtlerin en büyük grubunun yeni orta sınıflar olduğunu savunarak, "Bu en büyük orta sınıflar iç savaş, kavga, gerilim istemiyor. Bunu söylüyorum. Demokratik mücadele istiyor. Bu demokratik mücadeleyi güçlendirmemiz lazım." dedi.

Tan, "HDP ne yapmalı" sorusuna ise "HDP, 7 Haziran'da durduğu yere devam etmeli. 7 Haziran'da biz Türkiye'ye, silahlar susacak, Çözüm Süreci devam edecek, demokratik mücadele olacak ve bu parti Türkiye partisi olacak dedik. HDP'nin 1 Kasım'da yüzde 20'yi bulacağını herkes söylüyordu, bu çatışmalı sürece girilmeseydi. PKK'nın bu çatışmalı sürecin tarafı olmakla doğru yapmadığını söylüyoruz. Röportajın birinci kısmı da budur." yanıtını verdi. 

"Fikirlerini paylaşmadığınız bir partide siyaset yapmaya devam etmek ahlaken ne kadar doğrudur?" sorusu üzerine Tan, "Fikirlerini paylaşmadığın veya yanlış gördüğün bir partide susarak oturmak ve devam etmek ahlaksızlıktır." dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin adım adım büyük bir kaosa ve krize kanlı ve karanlık bir iç savaşa doğru sürüklenmekte olduğunu belirterek bu noktada aklı selim insanlara büyük görevler düştüğünü söyledi. Altan Tan, bir bütün olan Kürt siyasi partileri, çevreleri ve siyasetçilerinin de bir yol ayrımında olduğunu kaydeden Altan Tan, "Şiddet, çatışma ve topyekün savaş ile demokratik ve meşru siyaset arasına nihai bir tercihte bulunmak gerekmektedir. Çare ve çözüm tüm etnik, dini, mezhebi, sınıfsal ve ideolojik farklılıkları birlikte barış içinde yaşatmayı hedefleyen demokratik, barışçıl, legal ve vesayetin olmadığı bir siyaset olmalıdır. Siyaset susmalı fikirler ve siyasi projeler ortaya konulmalı ve konuşulmalıdır. Bu amaç doğrultusunda bugün yapılması gereken derhal hak ve adaletleri öne çıkaran yeni adil bir demokratik Türkiye perspektifi ortaya koymak ve bu çerçevede birliktelik ve hukuk oluşturmaktır. Son günlerde açıklamalarımla ilgili spekülatif değerlendirmelerim muhatabı değilim. İçinde tüm farklı çevrelerin olacağı bir demokrasi bloğu ancak ülkedeki tansiyonu düşürerek toplumsal uzlaşmayı ve barış iklimini sağlayabilir. Bundan önce yaptığım gibi bundan sonra da siyasi çalışmalarıma devam edeceğim" diye konuştu.

"O DEMEKKİ YOLUNU BELLİ ETMİŞTİR"

Altan Tan basın açıklamasından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın isim vermeden Altan Tan'a yönelik "Yol ayrımında olan biz değiliz. Yolunu şaşıranlar kendilerini bulacaktır" sözlerini anımsatması üzerine Altan Tan "Şiddet ortamı bitmeden HDP'nin alanı daralmaktadır. HDP bu savaşı istemedi, bu kavgayı istemedi ama bu savaşın ortasında kaldı. Dolayısıyla ihtiyaç budur. Bugün aranan yapılması gereken budur. Benim yapmak istediğim çok net. Yol ayrımında olan Altan Beydir. Biz bir yol ayrımında değiliz demişse bir arkadaşımız o da demek ki yolunu belli etmiştir" dedi.

"DURDUĞUM YER DEMOKRATİK, SİVİL SİYASET"

Açıklamalarından dolayı yeni bir parti kuracağı söylentisini gündeme getirdiğinin bildirilmesi üzerine Tan şu cevabı verdi: "Benim bu açıklamamda da bundan önce de söylemek istediğim; Türkiye'nin bir demokrasi bloğuna ihtiyacı olduğu. Siyaset Meclis'te tıkandı bugün. Meclis'te bir şey çözemiyorlar. İktidar da kimseyi dinlemiyor. İktidara 'yolun yol değil' diyoruz dinlemiyor. Otobanda tam süratle ters giden bir araba fıkrası var. İktidarın psikolojisi bu. CHP, HDP, MHP'nin performansı da yetmiyor durdurmaya bunu. Öncelikle yapılması gereken iktidara dur demek. Yeni demokratik . İkincisi Kürt siyasetinin bir tercihte bulunması lazım. Demokratik, legal mi yoksa silahla kavgayla ülkeyi iç savaşa götürecek strateji mi? Bu konuda topyekün bütün Kürt siyasetinin netleşmesi lazım. Benim durduğum yer demokratik, sivil siyaset. Meclis'te ve meclis dışında." Altan Tan, parti içinde yıllardır eleştiriler yaptığını kaydederek MHP ve CHP'de de böyle eleştirilerin olduğunu bunların daha iyi bir noktaya gelmesi için parti içi eleştiriler olduğunu söyledi.

"BOMBALARIN SUSMASI GEREKEN BİR SİYASET OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORUZ"

Altan Tan, "HDP'den ayrılmayı düşünüyor musunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Ben siyasi çalışmaları devam ettireceğim. Bugünde 5 sene sonraki şeylerle ilgili cevaplar vermek doğru değil. Bu çizgimizi devam ettireceğiz. Silahlı mücadelelerin doğru olmadığını kavganın doğru olmadığını bombaların susması gereken bir siyaset olması gerektiğini söylüyoruz. Buna devam edebileceğiz. Gittiği yere kadar."

"ORTA SINIF KÜRTLER İÇ SAVAŞ, GERİLİM İSTEMİYOR"

Altan Tan, daha önceki açıklamalarında muhafazakar Kürtler'in savaş ortamından daha çok rahatsız olduğu yönünde yorumlandığının hatırlatılması üzerine şöyle dedi: "Bugün Kürtlerin en büyük grubu, kümesi orta sınıflardır liberal, laik, sosyal demokratların içinde olduğu. Büyükşehirlerde yaşayanlar. İster dindar olsun ister olmasın. Benim açımdan eksiktir böyle bir analiz. En büyük orta sınıflar iç savaş, kavga, gerilim istemiyor. demokratik mücadele istiyor. Demokratik mücadeleyi güçlendirmemiz lazım."

"PKK'NIN BU ÇATIŞMALI SÜRECİN TARAFI OLMAKLA DOĞRU YAPMADIĞINI SÖYLÜYORUZ"

"HDP ne yapmalı sorusunu" Altan Tan şöyle yanıtladı: "HDP 7 Haziran'da durduğu yere devam etmelidir. Daha güçlü, daha kararlı daha yüksek sesle. Çözüm süreci devam edecek dedik. Türkiye partisi olacak dedik. Bu silahlı çatışma ortamı olmasaydı herkes dost düşman 1 Kasım'da HDP'nin yüzde 20' yi bulacağını söylüyordu, eğer bu çatışmalı sürece girilmeseydi. Bu çatışmalı sürece devletin AKP'nin karar verdiğini ama PKK'nin bu çatışmalı sürecin tarafı olmakla doğru yapmadığını söylüyoruz. Hala daha söylüyorum bunu."

"OLAYLAR ASKERİN DIŞARIDA OLMASINA MEŞRUİYET SAĞLIYOR"

Altan Tan, şiddet sarmalının devam etmesi durumunda askeri vesayetin geri geleceği öngörüsünde bulunduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bu şiddet sarmalı devam ettikçe Allah korusun bu bombalar bitmezse askerden alınan, ülkeyi sivilleştiren kanunların yerine tekrar askeri vesayeti güçlendirecek silahlı kuvvetlerin etkisini artıracak kanunlar geliyor ortaya. Hükümet bunları önleyemezse bir adım sonrası 12 Mart, 12 Eylül'deki kıpırdanışların tekrar devreye girmesidir. Böyle bir kaos ve gerilim ortamının sonucunu ülkeyi darbe sürecine sokacağını söyleniyor. Olan olaylar bir meşruiyet sağlıyor askerin sokakta, caddede, siyasette olmasına meşruiyet sağlıyor. Bunun bir adım sonrası vesayettir. 27 Nisan' da muhtırayı ben almadım AKP'nin kendisi de yaşadı. Erdoğan'a verildi muhtıra."

"FİKİRLERİNİ PAYLAŞMADIĞIM PARTİDE SUSMAK AHLAKSIZLIKTIR"

"Fikirlerini paylaşmadığınız bir partide devam etmek siyaseten ne kadar ahlaki diye soran bir gazeteciye Tan, "Fikirlerini paylaşmadığım bir partide susmak, bu şekilde devam etmek ahlaksızlıktır" diye cevap verdi.