Görüş Bildir

Kavuşmanın sevinciyle bayıldı

Kavuşmanın sevinciyle bayıldı

Oturma eylemi yapan bir ailenin daha evladına kavuşması Diyarbakır annelerinin umudunu artırdı.

Diyarbakır'da HDP il binası önünde oturma eylemi yapan ailelerden Gevriye Ayhan'ın PKK tarafından kaçırılan kızı Pelda (21), güvenlik güçlerine teslim oldu. 6 yıl aradan sonra kızına kavuşan anne Gevriye Ayhan, kızına sarılırken, baygınlık geçirdi. Pelda'nın teslim olmasıyla birlikte evlatlarına kavuşan aile sayısı 7'ye çıktı.

Terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunması isteyen 86 ailenin, HDP il binası önündeki oturma eylemi 168'inci gününe girdi. Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde oturan, Gevriye Ayhan, kızı Pelda'nın 2014 yılında kandırılıp, dağa kaçırıldığını belirterek, 13 Ocak günü HDP il binası önündeki oturma eylemine katıldı. Gevriye Ayhan, Cumartesi akşamı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan aldığı müjdeli haberle kızının teslim olduğunu öğrendi. 

GÜVENLİK GÜÇLERİ İKNA ETTİ, PELDA TESLİM OLDU

Güvenlik güçlerinin ikna girişimiyle Suriye'nin Kobani kentindeki terör örgütü PKK barınaklarından kaçan Pelda, Cumartesi günü Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olmasının ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde annesi Gevriye Ayhan ile buluşturuldu. 6 yıl aradan sonra kızı Pelda'yı gören anne Gevriye Ayhan, kızına sarıldıktan sonra baygınlık geçirdi. Pelda'nın ağabeylerinin de olduğu buluşmada duygulu anlar yaşanırken, uzun süre hasret giderdiler.

EVLADINA KAVUŞAN AİLE SAYISI 7 OLDU

Pelda'nın teslim olmasıyla birlikte oturma eylemi yapıp evlatlarına kavuşan aile sayısı 7 oldu. Daha önce Hacire Akar'ın oğlu Mehmet'in yanı sıra eyleme katılanlardan Hatice Ceylan'ın oğlu Cafer, Hüsniye- Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye, Halime Kadran'ın torunu Halil İbrahim Kadran, Necla-Metin Açan çiftinin oğlu Harun Açan'ın ve Nizamettin-Aslıhan Eşrefoğlu çiftinin oğlu Hüseyin'in terör örgütünden kaçarak, güvenlik güçlerine teslim olmasıyla oturma eylemi yapan ailelerine kavuştular.

SEVİNCİNİ AİLELERLE PAYLAŞTI

Ayhan'ın güvenlik güçlerine teslim olan kızı Pelda'ya, 5 yıllık hasretin ardından sarılması, umutlu bekleyişini sürdüren diğer ailelere moral oldu.

Kızına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Ayhan, anneleri ziyaret ederek sevincini paylaştı.

5 yıl önce kandırılarak dağa kaçırılan ve hasretiyle yaşadığı kızına kavuşan Ayhan, kendisini rüyada gibi hissettiğini söyledi.

Ayhan, duygularını şöyle ifade etti:

"Annelerin bana verdiği umutla buraya geldim. Kızımın gelmesi de onlara umut olacak. İnşallah kimsenin gözü uzak yollarda kalmaz. Tüm çocukların evine dönmesini istiyorum. Hangi çocuk annesini görüyorsa durmasın gelsin. Devlete teslim olsunlar. Devlet çocukları ailelerine teslim ediyor."

 Kızını ilk gördüğü zaman çok heyecanlandığını ve o durumda bağırıp çağırdığını vurgulayan Ayhan, sevinerek kızını öptüğünü belirtti.

O sırada sevinçten bayıldığını belirten Ayhan, "Her zaman gelip ailelere destek vereceğim. Buradaki anneler de çocuklarına kavuşsun hasretleri son bulsun." dedi.

AİLELERİN UMUTLARI ARTTI

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla oturma eylemini sürdüren annelerden Mevlüde Üçdağ, Pelda'nın ailesine kavuşmasının sevincini yaşadıklarını söyledi.

"Bizim burada oturmamız artık örgüt için çözülmedir. Artık hiçbir çocuk orada kalmak istemiyor. Hepsi evine gelmek istiyor." ifadelerini kullanan Üçdağ, annelerin artık çocuklarının fotoğrafına bakıp avunmak istemediğini belirtti.

Üçdağ, "Mezar taşlarına sarılmak istemiyoruz. Artık ne bir askerimiz ölsün ne bir polisimiz ölsün. Artık kimse de dağda kalmasın. Hepsi evine dönsün." dedi.

Oğluna seslenerek, sıcak yuvasına dönmesi çağrısında bulunan Üçdağ, "O hainlere hizmet etme, silahı bırak, gel, güvenlik güçlerimize teslim ol." diye konuştu.

BİZDE ÇOCUKLARIMIZA SARILACAĞIZ

Fatma Bingöl ise bir ailenin daha çocuğuna kavuşmasıyla umutlarının daha da arttığını aktardı.

"Bizim de çocuklarımız artık gelsin. Burada çocuklarımızı bekliyoruz. Allah'ın izniyle bir gün hepimizin çocukları gelecek, biz de böyle sevineceğiz. Biz de çocuklarımıza sarılacağız." diyen Bingöl, umutla o günü beklediklerini vurguladı.

İmmihan Nilifırka da bir ailenin daha evlat hasretinin son bulduğunu, bunun sevincini yaşadıklarını dile getirdi.

Kendi çocuklarının da gelmesini beklediklerini anlatan Nilifırka, "İnşallah bizim çocuklarımız da gelir. Çocuklarımıza kavuşuncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Nilifırka, oğluna şu çağrıda bulundu:

"Oğlum dön, gel. Eğer beni duyuyorsan, görüyorsan o bataklıktan çık. Dön gel, güvenlik güçlerimize teslim ol. Devletimiz güçlüdür. Allah Cumhurbaşkanımızdan, devletimizden, polisimizden razı olsun."

Anne Hacire Akar'ın ardından Hatice Ceylan, 4 yıl önce dağa kaçırılan oğlu Cafer'e, Hüsniye Kaya, terör örgütü PKK'nın Irak'taki kamplarından kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan kızı Mekiye Kaya'ya, babaanne Halime Kadran torunu İbrahim Halil Kadran'a, baba Metin Açan oğluna, baba Nizamettin ve anne Aslıhan Eşrefoğlu 5 yıllık hasretin ardından oğullarına kavuşmuştu.

Anne Gevriye Ayhan da 5 yıl süren ayrılığın ardından dün güvenlik güçlerine teslim olan kızı Pelda'ya sarıldı, hasret giderdi.

Böylece Diyarbakır'da HDP il binası önünde oturma eylemi yapan ailelerden evladına kavuşanların sayısı 7'ye yükseldi.
Etiketler: