Görüş Bildir

Kudüs'e sessiz kalan 8 Müslüman ülke

Kudüs'e sessiz kalan 8 Müslüman ülke

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine İstanbul'da Kudüs için olağanüstü olarak toplanan İİT Zirvesi'ne teşkilata üye olan 8 ülkeden hiçbir katılım olmadı.

İslam işbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Kudüs'ü İsrail'in başkenti' olarak tanımasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile olağanüstü olarak İstanbul'da toplandı. Zirveye İİT'ye üye olan 49 ülkeden devlet başkanı/cumhurbaşkanı/kral, başbakan, meclis başkanı ve temsilciler nezdinde katılım oldu. Ancak teşkilata üye olan 8 üyeden hiçbir temsilci bu önemli zirveye katılmadı.

8 ÜLKE ZULME SESSİZ KALDI

İİT'nin resmi olarak 57 üyesi var. Ancak 4. olağanüstü zirvede Suriye'nin üyeliği ülkede yaşanan iç savaş ve Beşşar Esed'in zulümlerinden dolayı askıya alınmıştı. Bu nedenle İstanbul'daki zirveye 56 üye davet edildi. Ancak 8 ülke bu kritik zirveye hiçbir şekilde temsilci göndermeyerek adeta ABD'nin ve işgalci İsrail'in zulmüne karşı sessiz kaldılar.

Bu ülkelerden en çok dikkat çekenler ise daha önce Trump ile bir küre etrafında poz veren Suudi Arabistan toplantıya devlet başkanı düzeyinde katılım gerçekleştirmedi. Arabistan zirveye sadece İslam İşbirliği Teşkilatı ile ilgilenen devlet yetkilisini gönderdi.
Etiketler: | |