Görüş Bildir

Mum ışığında zafere gidiş

Mum ışığında zafere gidiş

Terörün eğitimi akamete uğratma girişimi, destekleme ve yetiştirme eğitimlerine katılan öğrencilerin gayreti, öğretmenlerin ve okul idaresinin desteği ile sonuçsuz kaldı.

TEOG sınavlarının sonuçları geçen hafta sonu açıklanırken, Diyarbakır'da 12'si özel okul, 4'ü devlet okulu olmak üzere toplam 16 öğrenci sınavda bütün soruları doğru yanıtlayarak Türkiye birincisi oldu.

Geçen yıl PKK'lıların çok sayıda saldırısına maruz kalan Koşuyolu ve Fevzi Çakmak ortaokullarından birer TEOG'da 120 sorunun tamamını doğru yanıtlayarak büyük bir başarıya imza attı. Eğitimi akamete uğratma girişimleri, destekleme ve yetiştirme eğitimlerine katılan öğrencilerin gayreti, öğretmenlerin ve okul idaresinin desteği ile sonuçsuz kaldı. Terör saldırıların rağmen başarılarıyla Diyarbakır'ın gururu olan öğrenciler, şimdiden hedeflerini belirlemeye başladı.

Toplumsal olayların sık sık yaşandığı Bağlar İlçesi'nde bulunan Koşuyolu Ortaokulunda eğitim gören Esra Çukur oldu. Babası aşçı, annesi ev hanımı olan ve 3 kardeşi bulunan Esra'nın, yaşanan olaylar nedeniyle okulunun bir ara kapalı kalması ve ardından bir çok öğretmeninin açığa alınmasına rağmen büyük bir başarı sağlayarak TEOG'da Türkiye birinciliği alması hem öğretmenlerini hem de ailesini gururlandırdı.

MUM IŞIĞINDA DERS ÇALIŞTI

Evinin bulunduğu ilçede sık sık yaşanan elektrik kesintilerine rağmen mum ışığında çalışmak zorunda kalan Esra Çukur, TEOG sınavı yaklaştığında derslere yoğun çalıştığını söyledi. Esra şöyle dedi: "TEOG sınavına 1 ay kala ders çalışmaya yoğunluk verdim. Okul dışında ders çalışmalarımı genelde evde yapıyordum. Mahallemizde sık sık elektrikler kesiliyordu. yaşınıyordu. Ama bu durum benim ders çalışmamı engellemedi. Mum ışığında bile ders çalışıp başardım. Hedefim Galatasaray Lisesi'ni gitmek. Buraya gittiğimde çok iyi bir eğitim alacağıma inanıyorum. Özel okullarda okumak istemiyorum, devlet okulunda okumak istiyorum."

NASADA ÇALIŞMAK İSTİYORUM

TEOG'daki 120 soruyu doğru yanıtlayan Fevzi Çakmak Ortaokulu öğrencisi Baver Ercengiz, öğretmenlerin desteği ile sınava hazırlandıklarını aktardı.

Ercengiz, öğretmenleri ile her derste bol soru çözdüklerini ifade ederek bu sayede sınavda çıkan soruları rahatça yapabildiğini belirtti. Başarısında öğretmenlerinin çok etkisi olduğunu anlatan Ercengiz, "Bilim adamı olup, NASA'da çalışmak istiyorum. Küçüklükten beri NASA'nın belgesellerini izliyorum." dedi. Öğrencilere düzenli çalışmaları tavsiyesinde bulunan Ercengiz, öğretmenlerin dediklerini yapmanın önemli olduğunu vurguladı. Ercengiz, başarısında emeği geçenlere teşekkür etti.

BU BAŞARI SÜRPRİZ DEĞİL

Çukur'un eğitim gördüğü Koşuyolu Ortakolu Müdürü Ramazan Özdemir, öğrencisi Esra Çukur'u elde ettiği bu başarı nedeniyle altınla ödüllendirerek, başarısını okula astığı büyük afişle duyurdu. 1.5 yıl önce okula ilk geldiğinde koşulların sıkıntılı olduğunu bildiğini belirten Müdür Ramazan Özdemir şunları söyledi: "Rahat ve kolay olan yerde herkes çalışabilir. Önemli olan imkansızlıktan bir şeyleri başarmaktır. Öğrencilerimizin başarılarına, hafta sonları uygulanan yetiştirme kursu çok faydalı oldu. İmkanı olmayan öğrenciler, bu sayede hafta sonlarını ders çalışarak değerlendirdiler. Bu zor şartlar altında ve yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen kendimize inandık, güvendik ve en iyisi olmayı başardık." 

POTANSİYEL BİR BAŞARI ADAYI

Fevzi Çakmak Ortaokulunda rehberlik öğretmeni Mustafa Arık, öğrencilerin başarısından duyduğu memnuniyeti belirtti. Başarıyı odaklayan ve kendisini geliştirme çabasında olan öğrencileri desteklemeye çalıştıklarına dikkati çeken Arık, öğrencileri sınıf ortamlarında birebir takip ettiklerini aktardı.  Velilerle iş birliği yaparak öğrencilere nasıl davranmaları gerektiğini anlattıklarını belirten Arık "Okulumuzda 26 öğrencimiz iyi puan aldı. Öğrencilerimizin potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bizim için her öğrenci potansiyel bir başarı adayıdır." şeklinde konuştu.

Esra Çukur'un Türkçe Öğretmeni Nimet Cemal da, okulun bütün imkansızlıklarına rağmen TEOG'da Türkiye birincisini çıkarmanın kendileri için büyük gurur kaynağı olduğunu  söyledi. 
Etiketler: | | |