Görüş Bildir

PKK'ya Şırnak'ta ağır darbe! EYP imalathanesi imha edildi

PKK'ya Şırnak'ta ağır darbe! EYP imalathanesi imha edildi

Hendek ve Barikatların kapatılması için Şırnak Merkez?de başlatılan operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor. Operasyonlar sırasında Güvenlik Güçleri bir binaya baskın düzenledi. Operasyonlarda kullanılacak ve patlamaya hazır hale getirilmiş, bir çok tüp bulundu. EYP imalathanesine ani yapılan baskında PKK?lıların apar topar kaçtığı ve aynı imalathanede bir PKK?lının cesedinin bulunduğu açıklandı.

Hendek ve Barikatların kapatılması için Şırnak Merkez’de başlatılan operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor. Operasyonlar sırasında Güvenlik Güçleri bir binaya baskın düzenledi. Operasyonlarda kullanılacak ve patlamaya hazır hale getirilmiş, bir çok tüp bulundu. EYP imalathanesine ani yapılan baskında PKK’lıların apar topar kaçtığı ve aynı imalathanede bir PKK’lının cesedinin bulunduğu açıklandı.

Operasyonları yürüten Güvenlik birimlerinden aldığımız bilgilere göre; Şırnak şehir merkezinde devam eden hendek ve barikat operasyonları sırasında PKK’lıların olduğu bir binaya ani baskın yapıldı. PKK’lılar tarafından EYP imalathanesi olarak kullanılan bina ele geçirilerek imha edildi.

Şırnak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Şırnak ilinin ve merkez ilçesinin yönetim merkezi olan şehirdir.

Şırnak, tarihsel olarak çok eski bir geçmişe sahiptir. Şehrin geçmişi Katip Çelebi’nin 17. yüzyılda yazdığı 'Seyahatname' ve tarihi rivayetlere göre Nuh Tufanı öncesine dayanır. Bu rivayetlere göre Cizre, tufandan sonra ikinci kez Nuh ve oğulları tarafından inşa edilirken Cizre’nin kızgın sıcağından korunmak için, Şırnak yazlık ve yaylak olarak inşa edilmiştir.

Şırnak, Nuh'un gemisi kalıntılarının olduğu öne sürülen Cudi Dağı’nın kuzeyinde 'Şehr-i Nuh' adıyla kurulmuş, önceleri "Şerneh", daha sonraki yıllarda ise "Kürdara Şırnak" adını almıştır. Şırnak, tarihte birçok önemli devletin başkentini kendi topraklarında barındırmıştır. Aynı zamanda Guti (Qurtie) imparatorluğunun başkenti olan "Bajarkard" Silopi ilçesi topraklarındadır. İl sınırları içinde bulunan Cudi dağının isminin Gutilerden geldiği düşünülmektedir.

Şırnak ili 37°31 kuzey enlemleri ve 42°28 doğu boylamları arasında yer almaktadır. Yüzölçümü 7.172 km², ortalama 1.400 metre rakımı ile deniz seviyesinden oldukça yüksek olan Şırnak ili Güney Doğu Anadolu Bölgesi içinde kalır. Ayrıca şehirdeki bazı aileler Irak Zaho şehriyle akrabadır. Sindi aşiretine mensup bazı köyler vardır.
Etiketler: | | | |