Görüş Bildir

Seneye bitiyor

Seneye bitiyor

YILLARDIR, bitireleceği vaat edilen ancak kamplumbağa hızıyla ilerleyen GAP için, Bakan Eroğlu tarih verdi. Eroğlu, "GAP'ı 2019'da bitirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Diyarbakır'da, 1 milyar 70 milyon değerindeki 10 tesisin açılışını yaptı. Eroğlu, yıllarca sürüncemede kalan GAP projesini, 2019 yılında bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. roğlu, "Dicle Nehri'nde Irak'a giden bir gram suyu tutmuyoruz, gelen su geçiyor. Bir zahmet kendi içlerine baksınlar, sulama sistemlerini ona göre modernize etsinler, Musul Barajı'nı ele alsınlar." dedi.

1 milyar 70 milyon lira tutarındaki 3 tesisin açılışı ve 7 tesisin ise temel atımı için düzenlenen törene katılmak üzere Diyarbakır'a gelen Bakan Eroğlu ilk olarak, Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret etti. Eroğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Silvan Projesi'nin kilit tesisi olan 175,5 metre yüksekliği ile Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliğini taşıyan Silvan Barajı'nın gövdesinin yapımının 2019 sonunda  tamamlanacağını, 2020 yılında su tutmaya başlanacağını söyledi.

GAP'ın en önemli ayağı olan Silvan Projesi'nin 8 baraj ve hidroelektrik santrali (HES) ile 23 sulama tesisinden oluştuğunu belirten Eroğlu, projenin 235 bin 123 hektar tarım arazisini suya kavuşturacağını dile getirdi.

- "Hane başına yıllık 50 bin lira gelir"

Orman Genel Müdürlüğünce çiftçiler için önemli bir gelir kaynağı olan fıstığı il genelinde yaygınlaştırmak ve orman köylüsüne gelir sağlamak amacıyla yürütülen proje ile dağlık alanlarda doğal olarak yetişen menengiç ağaçlarına aşılama yaptıklarını anlatan Eroğlu, "Hane başına yıllık 50 bin lira gelir elde edecekler. 49 yıllığına köylüler toplayıp satacak. Bütün maliyetler bize geliri 49 yıl vatandaşa ait. İl genelinde 170 bin adet menengiç ağacına aşı yapıldı yıl sonuna kadar 700 bin menengiç ağacına fıstık aşısı yapılmış olacak." diye konuştu.

- "Şehrin gerdanlığı olacak"

Bakan Eroğlu, 2017 yılında Diyarbakır'da başlattıkları 2 milyar 800 milyon tutarındaki 51 tesisten 26'sını tamamladıklarını, geri kalan 25 tesisin ise yüzde 80 civarında fiziki gerçekleşme sağlandığını bildirdi. Ergani Barajı'nın tamamlandığını vurgulayan Eroğlu, bu sayede Ergani ilçesinin 2060 yılına kadarki su ihtiyacının giderilmiş olacağına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Dicle Nehri'nin ıslah çalışmalarına başladıklarını aktaran Eroğlu, "İnşallah muhteşem bir mekan olacak. Dicle Nehri, şehrin gerdanlığı olacak. Dicle Nehri ve Hevsel Bahçeleri başta olmak üzere buralar turistlerin ziyaret ettiği mekanlar olacak." dedi. Diyarbakır'da sağlık, tarım, eğitim, spor ve ulaşım başta olmak üzere tüm alanlarda hükümet olarak büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerine işaret eden Veysel Eroğlu, son 15 yılda Diyarbakır'a 36 milyar lira yatırım yapıldığını söyledi.

- GAP'ın ödeneği 11 kat arttı

GAP Projesi'nin bölge için önemine değinen Bakan Eroğlu, "GAP Projesi yıllarca sürüncemede kaldı. Daha sonra Cumhurbaşkanımızın GAP Eylem Planı'nı açıklamasıyla hız kazandı, ödeneği 11 kat arttı. Hedefimiz GAP'ı 2019 sonuna kadar tamamlamaktır." bilgisini verdi.

- "1 Temmuz'a kadar baraj kapakları açık"

Bir gazetecinin Ilısu Barajı'nın yapılmasıyla Dicle Nehri'nden Irak'a bırakılan su miktarında azalma olduğu yönündeki sorusu üzerine Eroğlu, daha önce Ilısu Barajı'nda su tutmadan önce Irak'a 3 ay önce bilgi verilmesini öngören mutabakat yaptıklarını, Kasım 2017'de Ilısu Barajı tamamlandıktan sonra su tutulacağına ilişkin Irak'a yazı yazdıklarını bildirdi. Yaşanan kuraklık dolayısıyla Iraklı yetkililerin nisan ve mayıs ayında su tutulmamasını istediklerini, kendilerinin de buna uyduğunu dile getiren Eroğlu, Dicle Nehri'ne İran'dan çok sayıda koldan su aktığını anlattı.

Eroğlu, şunları kaydetti: "Baraj bitmiş olmasına rağmen suyu tutmadık. Gelen su aynen geçiyor. 1 Temmuz'a kadar baraj kapakları açık. İran tarafından suyu kapatmışlar, onlar bizden sanıyor. Dicle Nehri'nde Irak'a giden bir gram suyu tutmuyoruz, aynen gelen su geçiyor. Onlar bir zahmet kendi içlerine baksınlar, sulama sistemlerini ona göre modernize etsinler, Musul Barajı'nı ele alsınlar. Onlara her türlü desteği vermeye hazırız, onlar bizim kardeşimiz."

Vali Güzeloğlu da Diyarbakır'a önemli yatırımlar gerçekleştirilmesinde büyük katkısı olan Bakan Eroğlu'na teşekkür etti. Bakan Eroğlu, daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Beledisini ziyaret etti.

10 tesisin temeli atıldı

Öte yandan, Dağkapı Meydanı’nda düzenlenen temel atma törenine, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti milletvekilleri ve Diyarbakır Milletvekili adayları Mehdi Eker ile Ebubekir Bal, kamu kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Burada bir konuşma yapan Bakan Eroğlu, Diyarbakır’ı çok sevdiklerini, her fırsatta bu memlekete geldiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdiğini aktaran Bakan Eroğlu, “1 milyar 70 milyonluk yatırımın temelini atacağız bugün. Kendisi oraya ne gerekiyorsa yapın, dedi. Buraya hizmet etmek ibadettir. Benim dedemle sizin dedeniz Kudüs’te gitti, şimdi Kudüs mahsun. Kudüs için bir beraber olmaya var mıyız? ABD’nin tutumunu kabul etmiyoruz.” dedi.

“Hepimiz Diyarbakır’a geldik”

Bakanlığın kapısını kilitlediklerini, tüm ekibin Diyarbakır’a geldiğini belirten Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:  “Diyarbakır’dayız, artık ormanlar sizin emrinizde, ormanları gelir getirici kalkınmanın unsuru olarak kullanıyoruz. Menengiçleri aşılayalım fıstık yapalım burası fıstık üretim merkezi haline gelecek. Bağ ormanı kuruyoruz paranız yoksa paranız da yeriniz de bizden her şeyi Diyarbakır için Türkiye için. Dere ıslahını iki tane tamamladık. Diyarbakır eskiden unutulmuş bir ildi, artık Diyarbakır 36 milyarlık marka şehir Paris ne ki Diyarbakır burada. FETÖ’cüler, PKK unsurları rahatsız oluyor. Huzur içinde kalkınmış. Bir Diyarbakır’ı inşa edeceğiz.”

7 milyar lirayı bulacak

Geçen yılın sonuna kadar 5 milyar 700 milyonluk yatırım yaptıklarını, bu sene sonuna kadar 7 milyarlık bir yatırım hedeflediklerini dile getiren Bakan Eroğlu, şu ifadeleri kullandı:  “7 barajın inşaatı bitiyor. Silvan Barajı maalesef biz burada baraj yapıyoruz, su getiriyoruz PKK, Türklerin de Kürtlerin de düşmanı bunları engelliyor. Dicle Nehri’ne makineleri koyduk, inşallah Dicle Nehri Diyarbakır’ın gerdanlığı olacak. 24 Haziran çok önemli. Silvan Barajı’nda 350 bin kişi ekmek yiyecek. Yılık getirisi bir milyar 200 milyon. Bunu PKK yaptırmamak için çok gayret ediyor. Buraya zarar veriyor. Gerekirse ben göğsümü gererek yapacağım orayı. Biz sizden Diyarbakır’ın geleceği huzur ikliminin devamı için yola devam diyoruz. İnşallah 24 Haziran’da bu devam edecek. Yaptık, yapıyoruz, yapacağız sandıkları patlatmaya Diyarbakır hazır mı? Cumhuriyeti beraber kurduk, bu devlet Kürtlerin başka devleti yok, hepimizin devleti Türkiye Cumhuriyeti. Burada kuraklık olunca burası için yağmur gönder diye özel dua ettim.”  Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu ve beraberindekiler temel atma töreni gerçekleştirdi. Bakan Eroğlu daha sonra meydanda vatandaşlarla iftarını açtı.
Etiketler: | |