Görüş Bildir

Siyonistlere lanet yağdı

Siyonistlere lanet yağdı

Emperyalist ABD'nin Kudüs'ü işgal etme kararı ve Siyonist İsrail'in kaparan iştahına tepkiler çığ gibi artarken, Diyarbakır'da dün üç ayrı noktada, telin edildi.

Emperyalist ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması Diyarbakır’da dün de üç ayrı noktada protesto edildi. Siyonizme lanet getirilirken, İslam dünyasının birlik olması çağrısı yapıldı.

MUSYAN DER TEPKİSİ

Merkez Bağlar ilçesi Selahattin Eyyubi Mahallesinde bulunan Bingöl Yamaç Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Musyan-Der) önünde toplanan 250 kişilik grup karara olan tepkilerini dile getirdi.

Musyan-Der Başkanı Sadık Elaldı’nın organizasyonunda gerçekleştirilen protestoda vatandaşlar ellerinde “Zulme karşı sessiz kalma”, “Selahaddinler siyonizme haddini bildirecek”, “Kudüs onurdur” ve “Siyonist İsrail” yazılı dövizlerle sık sık tekbir getirdi.

TEKBİRLER GETİRİLDİ

Musyan-Der adına açıklama yapan Mehmet Merthan, Kudüs’ün ve Filistin’in 1948 yılından veri “Büyük İsrail Projesi” çerçevesinde adım adım işgal altına alındığını belirterek, “İslam’ın ilk kıblesinde ezan-ı Muhammedi’nin yasaklanması, son olarak da Kudüs’ün işgalci Siyonistlerin başkenti olarak ilan edilmesi ümmetin onurunu ayaklar altına almıştır. Bu kararı alan Amerika, İsrail ve işbirlikçilerini lanetliyoruz. Bölgeye barış ve huzurun gelmesinin tek yolu Kudüs’ün tekrar Müslümanlarca idare olunmasından geçmektedir. İslam coğrafyasının parçalanmışlığı, halkı Müslüman olan devletlerin ve ülke liderlerinin zulme kayıtsız kalması korsan ve işgalci İsrail’i cesaretlendirmektedir. Bu bağlamda Türkiye’nin ortaya koymuş olduğu onurlu tavrı bütün Müslüman ülkelere örnek olmasını temenni ediyoruz” dedi.

TELİN YÜRÜYÜŞÜ

Çınar ilçesinin Dörtyol Camii'nde kılınan öğle namazının ardından yürüyüşe geçen halk, sık sık tekbirler getirerek, ABD ve işgalci siyonistleri lanetledi. Yürüyüş esnasında, “Kahrolsun ABD”, “Kahrolsun israil”, “Mescidi Aksa Onurumuzdur”, “Hamas’a Selam, Direnişe Devam”, “Kudüs İslam'dır İslam Kalacak”, “Müslüman Uyuma Aksa'ya Sahip Çık”, "Ceng, Cihad, Şehadet" sloganları atıldı.

EN ŞEDDİT BİR DÖNEM

Mehmet Tekdal, “İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz.  Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören, tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak tepkimizi ortaya koymak üzere burada toplandık. Kudüs, israil toprağı değildir. Hiçbir zaman da olmayacaktır. Kudüs, işgal altında olan Filistin toprağıdır. Kudüs, ümmetin, direnişin, kardeşliğin toprağıdır ve başkentidir. Kudüs Müslümanların özlemi, sevdası, göz bebeği ve onurudur. Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı ilahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs; insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. Kudüs, son peygamberin risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir.” dedi.

SİYASİ SUÇLARIN BÜYÜĞÜ

Tekdal açıklamalarının devamında, “ABD başkanı Trump’ın ülkesinin İsrail büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı 21. Yüzyılın en büyük siyasi suçlarından biridir. Uluslararası hukuka, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına, ahlaki normlara, tarihsel birikime ve sahadaki gerçeklere aykırı bu karar gayri meşrudur ve asla tanınmayacaktır. Kudüs’ün statüsü ve tapusu tarihle sabittir ki Kudüs İslam’ındır. Trump gibi hadsiz cahiller bu gerçekliği değiştiremezler. Eğer bu adımla yapılmak istenen Müslümanların sabrını ve tepkisini ölçmekse; bizler topyekûn birer Selahaddin olarak Kudüs’ün özgürlüğü için sefere çıkmaya hazır olduğumuzu buradan bütün haçlılara ilan ediyoruz. Kudüs asla sizin siyasi popülizminize kurban edilecek bir mesele değildir ve bütün dünya bunu böyle bilmelidir." dedi.

İSLAM ÜMMETİNE SESLENDİ

Tekdal açıklamasının devamında, “Son olarak buradan bütün ümmete sesleniyoruz; şimdi uyanma ve harekete geçme zamanıdır. Nasıl ki, Hz. Ömer’in fethiyle, Selahaddin-i Eyyubi’den bu yana medeniyetimizin önemli merkezlerinden biri olan Kudüs’ü Haçlılara karşı yüzyıllar boyu savunduysak, şimdi de aynı şuurla mücadelemizi sürdürüp, haçlı artığı düşünceleri payanda olarak kullanan emperyalizme ve siyonizme karşı sesimizi yükseltmeliyiz. Unutmamalıyız ki; Kudüs Ümmetin onurudur. Bizler de onurumuza sahip çıkmalıyız!“ şeklinde konuştu. İlçe Müftüsü Abdulhamit Turgut’un yaptığı duanın ardından vatandaşlar dağıldı.

ÇERMİK İLÇESİNDE MİTİNG

Buarada, Çermik ilçesinde vatandaşlar, emperyalist ABD'nin Kudüs'ü siyonistlerin başkenti olarak tanımasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Merkez Hanbaşı Camii önünde düzenlenen basın açıklamasına sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Basın açıklamasını Çermik Köprü-Der Başkanı İdris Kaçmaz okudu.

ARAPLARIN DEĞİL, MÜSLÜMANLARIN

Filistin topraklarının yüzyıllık plan çerçevesinde adım adım işgal altına alındığını belirten Kaçmaz, “Önce İslam’ın ilk kıblesinde Ezan-ı Muhammedî’nin yasaklanması, son olarak da Kudüs’ün işgalci siyonistler için başkent olarak ilan edilmesi cüretinde bulunmuş bir eşkıya ordusuna karşı dik duruşun bir Müslüman için namus meselesi olduğunu tüm İslam âlemine hatırlatıyoruz. Âlem-i İslam’ı, Amerika’dan, israilden değil Allah’tan (cc) korkmaya ve ona teslim olmaya çağırıyoruz. Artık Müslümanların bu kan emici vampirlere karşı yekvücut olup ümmet olma vaktidir.” İfadelerini kullandı.

Kudüs’ün tüm Müslümanların meselesi olduğunun altını çizen Kaçmaz, “Terörizmi kendine resmi politika, bir yol haritası yapmış korsan devlet israil ve ABD’ye sesleniyoruz; Şunu net olarak anlamaları gerekir ki Kudüs meselesi sadece Filistinli Müslümanların veya Arapların meselesi değil, tüm dünya Müslümanlarının meselesidir. Mescid-i Aksa ve Kudüs’e uzanan eller, karşısında bütün Müslümanları görecektir. Bu bizim imanî ve İslami sorumluluğumuzdur.” Dedi.

TERÖR REJİMİ VAR OLDUĞU SÜRECE

“Terör rejimi var olduğu müddetçe bu coğrafyanın barış ve huzura kavuşması mümkün değildir.” diyen Kaçmaz son olarak şu ifadeleri kullandı: “Bölgedeki etnik kavgaların, mezhep savaşlarının ve de tüm terör olaylarının kışkırtıcısı israildir. Meselemiz büyük şeytan ABD’nin Kudüs’ü siyonist işgalciye başkent ilan etmesi değildir. Çünkü orası Filistin’dir. İsrail diye bir yer yoktur. Kudüs mukaddestir, sancaktır, onurdur.”  
Etiketler: | | |