Görüş Bildir

YSK'den kullanılan oy sayısına ilişkin açıklama

YSK Başkanı Sadi Güven yurt dışında ve gümrüklerde kullanılan oy sayısını açıkladı.

YSK Başkanı Sadi Güven yurt dışında ve gümrüklerde bugüne kadar kullanılan oy sayısını açıkladı. Sayıyı "1 milyon 227 bin 931" olarak açıklayan Güven "Bugün ve yarın rakam daha da artar" dedi. Güven şunları söyledi:

"Yurt dışında ve gümrüklerde an itibarıyla oy kullanan seçmen sayımız 1 milyon 227 bin 931. Bugün ve yarın bu rakam daha da artar. Daha önce ilçelerden gelen sayıları dikkate alarak 144 bin olarak açıkladık. Ancak o zaman sandıklardaki seçmen listeleri, sayıları tam belli değildi, şimdi rakam netleşti."

YSK, 16 Nisan 2017 referandumunda yurt dışında kullanılan toplam oy sayısını 1 milyon 241 bin 837 olarak açıklamıştı.

Muhalefetin eleştirisine neden olan sandık taşınmasına ilişkin ise "Çok güvenli bir seçim yaptığımıza inanıyorum" diyen Güven şunları dile getirdi:

"Bu seçimde bu şekilde taşınan seçmen sayısı 120 bin 724. Mahalledeki sandık sonuç tutanağının Türkiye geneline yansımasına kadar tüm süreci sonuçları tarayarak, YSK'ye geldiği anda eş zamanlı siyasi partilere gönderiyoruz. Dünyada ilk kez biz yapıyoruz, şeffaflık adına bunu dünyada ilk yapan belki biziz ve çok güvenli bir seçim yaptığımıza inanıyorum."
Etiketler: | |