26 Kasım 2014 Çarşamba
Ana Sayfa   |   Uzay TV   |   Künye   |   Reklam   |   İletişim  |
Diyarbakır Söz
Ana Sayfa:BÖLGEDEN

Araziler peşkeş, paralar batıya

30 Nisan 2012 Pazartesi

Ürfioğlu Vakfına ait arsalar "peşkeş çekilirken" satışlardan elde edilen milyonların ise Diyarbakır'a değil, batı ve deniz kıyısı illere aktarıldı.

Asıl adı Mülhak Şeyh Sadeddin Cübbavi Örfizade Eş Şeyh Es Seyyid El Hüseyni El Amidi Abdurrahman Bin Numan Vakfı olan ve kamuoyunda Ürfioğlu Vakfı olarak bilinen vakıfa ait Kayapınar bölgesindeki arsalarla ilgili rant sağlama ve şaibeli ilişkiler gün geçtikçe yeni boyut kazanıyor.
Vakfın mütevelli heyetinin düzenlediği gerçek dışı beyan ve belgelerle mahkemeleri yanıltarak çıkar sağlamalarını kolaylaştıracak kararlar aldırdığı öne sürülürken, mahkemelere sunulan bir çok bilirkişi raporunda "çelişkili" iddiaların yer alması ise dikkat çekiyor.
 
ARAZİ GELİR GETİRİCİ MAHİYETTE DEĞİL (!)’
 
Raporun ‘Taşınmazların Hali Hazır Durumu’yla ilgili bölümünde,”Taşınmazların büyük bölümü taşlık alanda yer almaktadır. Keşif tarihinde üzerinde gelir getirici her hangi bir iş (tarım vb) yapılmamaktadır. Söz konusu taşınmazların yüzeyleri sönmüş Karacadağ’ın volkanik taşları ile örtülüdür. Ancak yer yer etraftaki köylüler tarafından taşlar toplatılarak kısmen toprak elde edilmeye çalışılmış ancak verimli tarım yapma olanağı bulunmamaktadır. Bu itibarla gelir getirici özelliği bulunmamaktadır. Ancak bu taşınmazların üzerinde yapı yapılarak konut elde edilmesi süretiyle değerlendirilmesi halinde taşınmazlardan yararlanılması ve kira geliri elde edilmesi mümkündür.” deniliyor.
Bu ifadelerle bu değerli arsaların ucuz rakamlarla peşkeş çekilerek burada birden çok amaçla rant sağlanmasının planlandığı ifade edilirken, parsel fiyatlarının bilirkişi raporlarında yüzde 20-30 arası gibi rakamlarla vakfa verilmek üzere özel inşaat şirketlerine verilmesinin teklif edilmesi de bu iddiaları güçlendiriyor. Aynı bölgedeki araziler emsal teşkil edebilecek düzeyde olurken, burada arsalar yüzde 40 ila 45 oranında, takas ediliyor olması, aradaki farkı gözler önüne seriyor.
 
DTSO: ’ESKİ FİYATLARLA SATILMASI YANLIŞ’
 
Oysaki Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Emlak Komisyonu bu konuda hem Ürfioğlu Vakfı Mütevelli Heyeti’ni hem de Büyükşehir Belediyesi ve Milli Emlak Müdürlüğünü özel bir yazı ile uyarıyor. Ticaret Odası’na bağlı emlak komisyonu tarafından defterdarlık milli emlak müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak daire başkanlığı ve vakfın mütevelli heyeti uyarıldı. Uyarı yazısında, arsaların eski fiyatlarla satılmaması gerektiği belirtildi.
Yazıda, ”Odamız bünyesinde komisyonlarımızca belirlenerek yetkili kurumlara gönderilmek üzere hazırlanan emlak fiyat tespitleriyle ilgili yapılan çalışma ve incelemeler sonucynda bazı kurumların fiyat tespiti yaparken eski fiyat tespitleri üzerinden işlem yaptıkları görülmüştür.Komisyonumuzca alınan karar gereği odamız tarafından kurum ve kuruluşlara gönderilen emlak taktirleriyle ilgili iki aylık süreci geçirmiş olan kurumların tekrardan odamızdan fiyat tespiti yapmaları gerekmektedir. Gerekçe; Diyarbakır’da gerçekleşmiş olan nazım imar planının yapılması ve belediye sınırlarının genişlemesi dikkate alınarak karar verilmiştir.” İfadeleri yer alıyor.
 
ARSALAR SAT PARAYI BATIYA KAÇIRT?
 
16 Mart 2010 tarihindeki bu uyarı yazısına rağmen Ürfioğlu Mütevelli Heyeti arsaları eski fiyatlardan satmaya devam ederken, Mütevelli Heyeti Başkanı Avukat Nevzat Güven’in ailesiyle birlikte sessiz sedasız, Antalya'ya yerleşmesi dikkat çekti. Buarada arsaların değerinin altındaki rakamlarla bilinen inşaat firmalarına satılmasının yanı sıra satışlardan elde edilen dairelerin yanısıra nakit paranın da Diyarbakır dışında yatırıma dönüştürülmesi, yadırgandı. Osmanlı’dan kalma ve Şanlıurfa yolu gibi yeni şehir planlamasının en fazla işlendiği önemli bir yerdeki arsalarda sağlanan rant ve şaibe dolu ilişkiler yetmezmiş gibi buradan elde edilen gelirin batıya kaydırılması ise büyük tepki çekiyor.
 
MİRASÇI KIZLAR HUKUKİ MÜCADELE BAŞLATTI

Soru işaretleriyle dolu rant Vakfın bazı mirasçılarını da harekete geçirdi. Vakfın mirasçıları oldukları öğrenilen kızların arsaların satışlarıyla ilgili satışların durdurulması ve gasp edilen haklarının verilmesi için hukuki mücadele başlatıkları öğrenildi. Vakıf arazilerinde hak sahibi olduklarını belirten vakfın evlatlık kız mirasçılarının avukatlar aracılığıyla dava açarken, düzenledikleri gerçeğe aykırı belge ve evraklarla yargıyı da yanıltarak bu önemli vakfın değerli arazilerini peşkeş çektiren rant odaklarına hukuki yollarla dur denilmesi bekleniyor. Dikkat çekici bir diğer nokta ise Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün skandal denilecek iddialara karşı sessiz kalması ve yapılan üsülsüzlüklere göz yumması ise, şaibelere neden oldu.

Etiketler: Diyarbakırarsavakıf
Bu haber 5436 defa okunmuştur.
Yorumlar
Adınız:
Yorumunuz:

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlar Diyarbakır Söz veya www.diyarbakirsoz.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan commentsyor yayınlanmayacaktır.
sabri.turgut
30 Nisan 2012 Pazartesi
teşekürler allh sizden razı olsun
E.HANÇEROĞLU
30 Nisan 2012 Pazartesi
Bu konuyla ilgilenen devlet kurumlarının ivedi bir şekilde bu konuyla alakası olan kişiler hakkında cezai yaptrımları devreye koyması gerekmektedir.saygılarımla
Murat
30 Nisan 2012 Pazartesi
En sonunda birileri bu adaletsizliğe parmak bastı.Yıllardır Örfioğlu vakfından kız evlatlarının bu haktan mahrum bırakılması gerçeğini günyüzüne çıkaram Sayın:Mehmet Ali ALTINDAĞ başta olmak üzere tüm gazete çalışanlarına teşekkür ediyorum ve Allah razı olsun diyorum.İnşallah bağımsız ve tarafsız yargı en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.Kız evlatları vakıf evlerinde otururken kira ederken erkek evlatların kira ödememesi sadece bir örnektir.Saygılarımla.
Mustafa DEMİR
30 Nisan 2012 Pazartesi
Adalet mutlaka yerini bulacaktır.Yıllardır bu haksızlığa birilerinin duyarlı olması gerçekten sevindirici,Diyarbakır Söz gazetesi yıllardır tarafsız ve gerçek haberlerin adresi olmuştur.Bu anlamda Örfioğlu Vafındaki usülsüzlüklerle alakalı haberlerin gerçekliği konusunda hiç şüphem yok.Umarım en kısa sürede hak yerini bulur.Saygı ve sevgilerimle Diyarbakır Söz...
zehra özkan
30 Nisan 2012 Pazartesi
Gazetenizde haber olarak yayınladığınız örfioğlu vakfı kız evlatlardan biriyim uzun süredir vakıf evladı olarak bu haklardan istifade etmek için hukuki yollardan yaptığımız mücadele neticesinde bugüne kadar bir arpa boyu yol alamadıkumarım sizin yarmlarınız ile bu haklı mücadelemizde yol katedeceğiz siz sayın M ALİ ALTINDAĞ başta olmak üzere tüm söz gazetesi çalışanlarına şükranlarımı sunar başarılarınızın devamını dilerim
serap turgut
30 Nisan 2012 Pazartesi
Öncelikle Sn.Mehmet Ali ALTINDAĞ başta olmak üzere tüm söz gazetesi çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum özellikle bu konuya duyarsız kalmamanız adaletli ve tarafsız duruşunuzu bir kez daha ortaya çıkardı. Umarız bir nebzede olsa gerekli kurum ve kuruluşlara bu adaletsizlik ulaşmıştır . Hepimiz gereğinin yapılmasını talep ediyor ve sabırla bekliyoruz .
ayşe
30 Nisan 2012 Pazartesi
bu konuyla ilgili tüm kurumları göreve davet ediyorum.savcılar nerede?
amed21
01 Mayıs 2012 Salı
sayın diyarabkır halkı örfioğlu vakfı diyarbakır kentine çok önemli şeyler kazandırmıştır.örneğin yeni otogar için arsa verdi yeni ilçe otogaarı için arsa verdi çevre yolu için arsa verdi diyarbakırın en büyük parkı için arsa verdi ve daha neler neler....bu tür haberler yalan yanlış şeyler...diyarabkırın büyük bir jent olmasında bu kadar katkısı olan bir kurumu nasıl bu tür yalan haberlerle kötülerler anlamadım...ve bu yorumları yapanları da şideetle kınıyorum ....
bager yılmaz
01 Mayıs 2012 Salı
bu nasıl iştir arkadaşım vakıflar bölge müdürlüğü buna nasıl sessiz kalır yoksa vakıflar bölgede bu rantın içindemidir bu rantın içinde kim varsa derhal tespit edilmeli gerekli işlemler yapılmalıdır vakıf bu ailenin elinden alınmalıdır ve bu ailede kim bu işin içindeyse derhal bu memlketten kovulmalıdır yada bu rantçıları deşifre edip bunlarla hiç bir ticaret yapılmamalıdır bu konunun takipçisi olacağım diyarbakır söz habere teşekkürler ama umarım bu işin peşini bırakmazlar halk aç iken zevku sefa içinde olanlar bizden değildir
Öz Diyarbakırlı
01 Mayıs 2012 Salı
Diyarbakırı Diyarbakır yapan Örfioğlu Vakfıysa ben bu şehirde artık yaşamıyorum.Şaka gibi ne alaka,Örfioğlu vakfı 40 haramileri geçmiştir.Vakıf arsaları park yapacağına içinde hakkı olan yetimin,mazlumun mağduriyetini gidersin yoksa mahşerde bu malı yanlış kullananlardan hesabı Yüce Allah mutlaka soracaktır.
Mehmet AK
01 Mayıs 2012 Salı
Örfioğlu Vakfı acaba D.bakır halkına mı? yoksa müteahitlere mi? kazandırdı.Aile içinde yetimin ve mağdurun hakkını ye başkalarına peşkeş çeken Örfioğlu Vakfını herkez artık iyi tanısın.Sayın:Mehmet Ali ALTINDAĞ size teşekkür ederim ve bu işin peşini bırakmayacağınızı biliyorum.
tuba
01 Mayıs 2012 Salı
Öncelikle Sn.Mehmet Ali ALTINDAĞ başta olmak üzere tüm söz gazetesi çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum.kız evletlarının hakkının olmadığını savunan örfioğlu vakfı bireyleri sizlerin eşleri bacıları ve anaları ne oluyor?
tuğçe
01 Mayıs 2012 Salı
BURADAN AMED21 E CEVAP VERMEK İSTİYORUM SANMAYINKİ SİZİ MUHATAP ALDIĞIM İÇİN CEVAP VERİYORUM YAPTIĞINIZ YORUMDAN BELLİKİ SİZDE BİRİLERİNE YANDAŞLIK YAPIYORSUNUZ. ACABA O VERDİĞİ ARSALARI KARŞILIKSIZ VEYA VAKIF HAYRINAMI VERDİ ? ÜSTÜNE ÜSTELİK ORADAKİ BİRÇOK DÜKKANIN CAFENİN PARASIDA KİMLERE KALIYOR ACABA? VAKIFIN ASIL AMAÇLARINI UNUTUP İÇİNDE HAKKI OLAN KİŞİLERİN YETİMLERİN KUL HAKKINA GİRİYORLAR . TÜM BUNLARIN HESABINI HESAP GÜNÜNDE NASIL ÖDEYECEKLER ? BU KONUYA DUYARSIZ KALMAYAN SÖZ GAZETESİNE TEŞEKKÜR EDERİM .
Yusuf Kılıç
01 Mayıs 2012 Salı
Sayın Mehmet Ali ALTINDAĞ 'a öncelikle bu haberi bizimle paylastıgı icin sonsuz tesekkürlerimi sunuyorum . Bu haksızlıga karsı gerekenin yapılmasını ümit vede arz ediyorum . Yüce Rabbim bunu onların yanına bırakmayacaktır
Duyarlı bir İnsan
01 Mayıs 2012 Salı
yapılanlar kimsenin yanına kalmaz bu dünyada kalsada öbür dünyada Allah kimseye kimsenin hakkını bırakmaz helede yetimlerin hakkını hiç bırakmaz . bu konuya hassasiyet gösteren herkese şükranlarımı sunuyorum . Allah her şeyi görendir ..
Suzan akdağ
01 Mayıs 2012 Salı
Onca şeye rağmen vakıflar genel müdürünün sessiz kalması gerçekten çok şaşırtıcı (!) .. Nerede Adalet ??
Amed21
01 Mayıs 2012 Salı
Tuğçe mısın kimsin artık...ben sizi hiç muhattap almıyorum.2mayis gunü olay gazetesini okuyun ...size tek önerim budur...sakın ama sakın hayatta önyargılı olmayın ...demedi deme))))
Amed21
01 Mayıs 2012 Salı
Tuğçe hanım eğer okuma yazma biliyorsanız medeni hukuk okumuş davet ediyorum...
HELİN OPAK
01 Mayıs 2012 Salı
BEN VAKIF BEDDUASINI OKUDUM EGER BUNLAR HAK YİYOR İSE YA O BEDDUALARI OKUMAMIŞLAR YADA NE SÖYLENİR İNSANIN İÇİ ÜRPERİYOR ALLAH AFFETSİN...
sinan demir
02 Mayıs 2012 Çarşamba
arkadaşlar haber doğrudur kimse ürfioğlunu savunmasın bunlar arazileri peşkeş çekmişler kılzarın hakkınıda vermemişler aldıkları paralarıda batıda zevku sefa içinde yiyorlarmış ben biraz araştırdım bu vakfın sorumluları kocaköye bağlı mehmediye kürtçe mehmediya diye bir köyde kalıyorlarmış ailelerine efendi ailesi diyorlarmış bunlar sürekli çevrede en çok nefret edilen bir aileymiş sürekli yetim hakkı yiyorlar hepsi çıkarcıymış fakirin malında gözleri varmış ismini tam hatırlamıyorum ama sanırsam tevfik adında biri bu ailenin büyüklerindemiş çevresine kötü davranan parasıyla fakiri ezen biriymiş zaten vakfın mütevellisi olan nevzat GÜVEN ise antalyaya yerleşmiş insan zengin olursa eğer memlketini terkeidp başka memlkete yerleşmez mesela ben zengin olsam diyarbakırımı terketmem ha gider antalyada izmirde istanbulda yazlık ev alırım o başka gider 1 ay 2 ay takılırım ama asla bu memlkete ihanet etmem diyarbakır başkadır DİYARBAKIR SÖZ habere teşekkürler
gençlik 21
02 Mayıs 2012 Çarşamba
yazıklar olsun bu memlketten para kazanıp batıya sürene lanetliyorum bu insanları baksana ya antalyada ev alıp yerleşmiş ya bu nasıll bir mantıktır bunlarda hiç utanma yokmu bunlarda hiç namus şeref yokmu ya anladığıma göre işin içinde trilyonlar dönüyor bunlarda vicdan yokmu bu memlkette o kadar fakir aç insan var akşam eve götürecek ekmeği olmayan insanlar var siz nasıl oluyorda bir vakfın malını böyle batıda çarçur ediyorsunuz diyarbakır söz senden ricam bu vakfın peşini bırakma biz her zaman sizin yanınıda olacağız yeterki bu vakıf deşifre olsun yeter artık gelen giden bu ülkenin malını yiyor yedirtmeyin artık
Amed21
02 Mayıs 2012 Çarşamba
Bülent bey vakıf bürosunun da yeri bellidir.onlar orda.....oraya sadecesoyadi guven olanlar girebilir...
Mehmet AK
02 Mayıs 2012 Çarşamba
Amed 21:Bozacının şahidi,şıracı.....
Cem
02 Mayıs 2012 Çarşamba
Amed21 adını zikrettiğin gazeteyi aldım.Baş sayfada stres ve endişe sivliceyi arttırıyormuş.Başka da haber yok hık deyicinin pık deyici olmaktan vazgeç. Medeni kanunla alakalı derin ve engin bilgini de bizimle paylaşırsan memnun olurum.
Cem
02 Mayıs 2012 Çarşamba
Amed 21 adını zikrettiğin gazeteyi aldım.Baş sayfada stres ve endişe sivilceleri arttırıyormuş başlıklı haber var.Medeni kanunu bilseydin varolan hukuksuzluğu biliridin.Ne yapalım okumanın yaşı yok belki bir gün okuyup öğrenirsin.
mustafa kılıç
02 Mayıs 2012 Çarşamba
vay beee fazla bir şey yazmayacağım ilk önce diyarbakır söze teşekkürler 2. her kimki haram lokma yemişse can çekişsin her kimki bu lokmaya göz yummuşsa onun çocuğuda can çekişsin her kimki bu ranta göz yumuyorsa Allah ona güzel gün göstermisin
ersin güven
02 Mayıs 2012 Çarşamba
örfioğllarını malları kimseyi ilginlendirmez o yüzden her kes kendi işine güçüne baksın
Tuğçe
02 Mayıs 2012 Çarşamba
Bey efendi öncelikle medeni hukuku değil o medeni kanundur ve size tavsiyem bilginiz olmayan konuları yanlış bir şekilde savunmak yerine temel hitabet ve türkçeyi düzgün kullanmayı öğrenin sizi muhatap almadığımı ilk yorumumda dile getirmiştim yapılanlar ortada fazla söze gerek yok bahsettiğiniz gazeteye baktım lakin hiç bir şey göremedim benimle polemiğe girmezseniz sevinirim çünkü ben kimseye yandaşlık yapmıyorum veya bir kurumu yada bir kişiyi savunmuyorum yalan haber diyerek emeği olan insanlara hakaret ediyorsunuz sizi seviyenizle başbaşa bırakıyorum iyi günler..
amed21
03 Mayıs 2012 Perşembe
istanbulda sayın ali ağaoğlu diyarbakırda örfioğlu sayın demir ve diğerleri yorumlarınıza sadece gülüyorum şimdilik teşekürler...
kahraman amedli21
03 Mayıs 2012 Perşembe
ben sinan kardeşimin dediklerine katlıyorum kızların hakın ı vermiyorlar ve teyvik ve nevzatı da iyi tanıyorum bunlarda allah korkusu yok kıcası ve b türkiyenın adeletten söz edemez türkiyede adeleti n te yok kıcası biz hala neyden bahs ediyoruz sinan kardeşim dedigi sözlerine hepsine katlıyorum...
örfioğulları21
03 Mayıs 2012 Perşembe
sinan demir sana gülüyıorum gel kapıma sana sadaka vereyim burda yorum yapanlardan durumu kötü olan var ise buyursun gelsin sadaka verelim ama hak idda ediyosanız mahkeme yolu açıktır konuşulan cümlelere ve hakaretlere elbet bir cevap hakkı tanır diye umut ediyorum editörden tarafsızlığınızı bakalım ne şekilde bertaraf ediyosunuz sayın mehmet ali altındağ ve çalışanları ile bir husumetimiz olmamıştır bugüne kadar ve bundan sonrada olamaz teşekürler...
Talha'n kaydas
03 Mayıs 2012 Perşembe
Zenginin parası zugurdun çenesini yorarmis
Amed21
03 Mayıs 2012 Perşembe
Tuğçe sen yorum yapmadan önce git vakifnameyi oku.bir konu hakkında yorum yapmadan önce o konu hakkında bilgi sahibi olun ....
Ersin guven
03 Mayıs 2012 Perşembe
Sinan bey orfioglularin malı kendilerine yeter de artarsa..mehmediyan köyündeki insanlara da senede 2defa zekat veriyorlar.fakirlere her Ramazan ayında erzak yardımında bulunuyorlar.bunu biliyormuydunuz Sinan bey???
Sabahattin bacalan
03 Mayıs 2012 Perşembe
Yeter artık vicdanım sızlıyor atık....orfiogullarina bu kadar iftira attık...yeter attık iftira atmayalım...
okan
11 Mayıs 2012 Cuma
sayın örfioğulları21 bu sayfaya yorum yazan insanlarının hiçbirinin sizin sadakasına ihtiyacı olmadığına eminim siz kendi sadakanızı kendinize dağıtın sizlerin ihtiyaçları var şuda bir gerçekki yapılan bu haksızlığa allah korkusu olan hiçbir kul sessiz kalamıyor.
Diğer BÖLGEDEN haberleri
Yağış baskını! Yağış baskını!
Yağış nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı
Korkunç Kaza: 4 ölü! Korkunç Kaza: 4 ölü!
Aynı aileden 3'ü çocuk 4 kişi trafik terörüne kurban gitti.
Şehir trafigi bunaltıyor Şehir trafigi bunaltıyor
Pancar yaprakları arasında esrar sevkıyatı Pancar yaprakları arasında esrar sevkıyatı
Diyarbakır'da düzenlenen operasyonda 275 kilogram esrar ele geçirildi.
Trafik terörü boş durmuyor Trafik terörü boş durmuyor
Haftasonu yollar adeta can pazarına döndü. Aşırı hız dikkatsizlik ve yolların yağışı kazalara davetiye çıkarırken bir kişi öldü 26 kişi de yaralandı
Korkutan Yangın Korkutan Yangın
Diyarbakır'da 8 katlı bir binanın bodrum katında bulunan odunlukta yangın çıktı. Yoğun duman nedeniyle binada mahsur kalan 4'ü çocuk 9 kişi olay yeri

Söz Tv Uzay Tv
   
MANŞETTEN DEVLET SU İŞLERİ’NDE ZİNCİRLEME SKANDAL! (II)
19 Haziran 2014 Perşembe
 
Diyarbakır Söz
GÜNÜN YORUMU “BU İŞ, BİZİM İŞİMİZ?!” (II)
25 Kasım 2014 Salı
 
M. Ali ALTINDAĞ
KALEMİN DİLİ DEDAŞ'IN DEĞİŞMEYEN HUYU!
25 Kasım 2014 Salı
 
Ömer Büyüktimur
SAĞLIĞIN SESİ Hepatit B ile Yaşam
24 Kasım 2014 Pazartesi
 
Prof.Dr.Mustafa ÇELEN
TARAFTARIN SESİ DİYARIN GÖLCÜK ZAFERİ
23 Eylül 2014 Salı
 
Ali Yılmaz
GÜNEYİN PENCERESİ Hakkâri’de bir “Mele’nin” itelenmesi!
05 Ağustos 2014 Salı
 
Prof. Dr. Sabri EYİGÜN
Söz Kritik 'Amedspor nereye gidiyor?'
19 Kasım 2014 Çarşamba
 
Burhan Gül
Max Bilgisayar
Ana Sayfa   |   Uzay TV / SÖZ TV  |   Arşiv   |   Künye   |   Reklam   |   İletişim  | Sık Kullanılanlara Ekle
Copright © 2012 - Tüm hakları saklıdır. ANADOLU BASKI İŞLERİ ve GAZETECİLİK
Tasarım ve Programlama: Max Bilgisayar