Gr Bildir

Grip HABERLERİ

Yumurta alerjisi olanlar grip aşısına dikkat

Yumurta alerjisi olanlar grip aşısına dikkat

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Neşat Bozkurtgil, ekim ayı sonu itibariyle zellikle risk grubundaki kişilerin grip aşısı yaptırması gerektiğini belirtti. Aşının gripten koruyan en etkili yntem olduğunun altını izen Bozkurtgil, yumurta alerjisi olan kişileri ise uyardı.
Grip gelmeden tedbirinizi alın!

Grip gelmeden tedbirinizi alın!

Hava sıcaklıkları değişmeye başladı, grip kendini gsterdi. Gribal enfeksiyonların arttığı bu dnemde gribe yakalanmadan ne gibi nlemler almalıyız? Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. ğr. yesi Murat Sertan Şahin, aıkladı.
Grip tedavisini hızlandıran 6 neri

Grip tedavisini hızlandıran 6 neri

Ani hava değişimleriyle birlikte grip ve soğuk algınlığında da artış grlyor.
Grip ve Nezle Grlmesi Arttı! Uzmanlar Uyarıyor!

Grip ve Nezle Grlmesi Arttı! Uzmanlar Uyarıyor!

ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu, Eyll dneminde ocuklarda sık karşılaşılan soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara karşı ebeveynleri uyardı.
Yaşlılıkta din tutan altın neriler?

Yaşlılıkta din tutan altın neriler?

Gnmzde gerek tıpta gerekse teknolojideki hızlı gelişmeler, yaşam sresini de hayli yukarı ekti. Hal byle olunca Dnya Sağlık rgt artık 66-79 yaş arasını orta yaş, 80-99 yaş arasını da yaşlı kabul ediyor.
Grip sandığınız bu belirtiler kansere işaret edebilir

Grip sandığınız bu belirtiler kansere işaret edebilir

Dnyada grlen kanserlerin %10?unu oluşturan baş ve boyun kanserleri, kansere bağlı lm nedenleri arasında da 6. sırada yer alıyor. Basit bir ses kısıklığı ya da ağız iinde nemsenmeyen bir yara baş boyun kanserlerinin belirtisi olabiliyor. zellikle ge tanı aldığında hayat kaybına neden olan bu kanser tr; ttn, sigara ve alkol kullanımının da artış gsterdiği gelişmekte olan lkelerde ciddi bir sağlık problemi olarak karşımıza ıkıyor.

"Yaz gribinin sresi en fazla bir hafta"

Kış aylarında sıklıkla karşılaşılan gribal enfeksiyonların yazın da grlebileceğini belirten Yrd. Do. Dr. zgr Sirkeci, "Burun akıntısı, hapşırık, kas ağrısı ve ateş gibi belirtiler gsteren yaz gribi genellikle bir haftadan fazla srmez. Bir haftadan fazla devam eden şikayetlerde ise mutlaka bir hekime başvurulmadı gerekir" dedi.
Nedeni grip değil, alerjik nezle olabilir!

Nedeni grip değil, alerjik nezle olabilir!

Hapşırma nbetleri, burun akıntısı, gzlerde kızarma ve sulanma? Halk arasında ?saman nezlesi? olarak bilinen alerjik nezle yaşam kalitesini ciddi boyutlarda etkileyebilecek kadar şiddetli olabiliyor. stelik ortak belirtileri nedeniyle ?soğuk algınlığı? ve ?grip? ile karıştırılıp, ?nasıl olsa geer? dşncesiyle ihmal edilebiliyor. Tedavide ge kalındığında da alerjik astım veya sinzite dnşebiliyor!
Sık sık girip olmanızın sebebi d vitamini eksikliği olabilir

Sık sık girip olmanızın sebebi d vitamini eksikliği olabilir

İyi ve ok yorulmadan alıştığınız bir işiniz, sorunsuz bir aile hayatınız var. Yaşamınızı sağlıklı bir şekilde srdrmek iin de birok nlem alıyorsunuz. Ama tm bunlara rağmen kendinizi srekli yorgun hissediyor, sık sık st solunum yolu enfeksiyonu geiriyor, bir trl iyileşemiyorsunuz. Tm bu sağlık sorunlarının nedeni D vitamini eksikliği olabilir.
11 adımda griple savaş rehberi

11 adımda griple savaş rehberi

Havalar soğuduğu iin mi, yoksa tam soğuyamadığı, mikrop/virs kırılmadığı iin mi; sağımız-solumuz, nmz arkamız sobe: Her yerden hapşırık ve ksrk sesleri geliyor. Yoksa, siz de mi? İ hastalıkları uzmanları Aya Kaya ve Prof. Dr. Aslı urgunlu şifayı kaptıysanız yapmanız gerekenleri anlatıyor; henz yakalanmamışlar iin de ipuları veriyor.
Bu orbalarla gripten korunmak mmkn!

Bu orbalarla gripten korunmak mmkn!

Havaların buz kestiği bugnlerde zerinde tten dumanıyla iimizi ısıtan orbalar, sağlık aısından faydaları ile de sofralarımızın baş tacı.

"Grip ocuklarda beyin zarı iltihabına neden olabilir"

OCUKLARDA gribin beyin zarı iltihabına neden olabileceğini belirten ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emin nvar, grip aşısının ocuklar iin de nemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. nvar, ocukların kış aylarında protein ağırlıklı ve yeşil sebzelerle beslenmesi gerektiğinin de altını izdi.
Kalp gribine dikkat!

Kalp gribine dikkat!

Son zamanlarda hemen hepimizin yakındığı grip bizi yatağa dşrecek kadar şiddetli seyrederek yaşam kalitemizi ciddi boyutlarda etkileyebiliyor. stelik oğumuzun hafif ve geici bir hastalık olarak grdğ iin hekime bile başvurma gereği hissetmediği grip genellikle bir hafta iinde iyileşse de kimi zaman ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Gribin yayılım gsterdiği organların başında ise akciğer ve kalp geliyor.
Grip, geen yıla oranla dşk dzeyde seyrediyor

Grip, geen yıla oranla dşk dzeyde seyrediyor

Bu yıl grip sezonunda hem influenza (grip) A hem de influenza B virslerinin saptandığı, gribin mevsimsel seyrinin beklenen dzeyde, geen yıl ile kıyaslandığında ise daha dşk dzeyde olduğu belirtildi.
Haydi gebeler aşıya

Haydi gebeler aşıya

Grip aşısı olarak hem kendinizin hem bebeğinizin hayatını kurtarabilirsiniz. Aşı l virslerden elde edildiği iin, gebeliğin hangi ayında olduğunuza bakmaksızın aşıyı yaptırmanızda sakınca yoktur.

"Grip ve komplikasyonları her yıl binlerce can alıyor"

Sağlık Bilimleri niversitesi ğretim yesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nurgl Ceran, gribin atak hızının yıllık salgın sırasında yzde 10-20'yi bulduğunu ve geniş insan kitlelerini etkilediğini belirterek, "Dnyada salgın sırasında 3-5 milyon kişide hastalık ciddi seyretmekte, 250-500 bin kişi grip ve komplikasyonları nedeniyle lmektedir." dedi.
Grip aşısını kasımdan sonraya bırakmayın

Grip aşısını kasımdan sonraya bırakmayın

Trkiye'de son 5 yıldır kasım sonu ve aralık başı gibi başlayıp nisan ortasına kadar sren grip salgınından korunabilmek, gribe bağlı hastalık ve komplikasyonları azaltabilmek iin aşının en ge kasım ayı iinde yaptırılması gerektiği belirtildi.
Grip, anne karnındaki bebeğin de sağlığını bozuyor

Grip, anne karnındaki bebeğin de sağlığını bozuyor

Prof. Dr. Esin Şenol, havaların soğumasıyla birlikte artan gribin gebelerde lmcl olabileceğini ve anne karnındaki bebeğin de sağlığını bozabileceğini belirterek, "Hastalığın anne karnındaki bebekte, hidrosefali, kalp/aort hasarları, sindirim sistemi hasarları ile kol ve bacak hasarlarına yol aabildiği tespit edildi." dedi.
Gribi su ile atlatın!

Gribi su ile atlatın!

Bugnlerde hava sıcaklıklarında yaşanan ani değişimler nedeniyle soğuk algınlığı ve grip vakalarında artış yaşanmaya başladı. Bir başka deyişle grip mevsimi aıldı!
Gripliyken macunu fıraya değdirmeyin

Gripliyken macunu fıraya değdirmeyin

Havalar iyice soğumaya, hastalıklar kapıyı almaya başladı. Grip grlme oranları da gn getike artıyor... Gripliyken ellerinizi sık sık sıvı sabun ile yıkamaya zen gsteriyorsunuz, peki ya diş fıranızın hijyenine aynı nemi veriyor musunuz?