Görüş Bildir

müze HABERLERÄ°

Okulda müze kurdu!

Okulda müze kurdu!

Şanlıurfa?nın Siverek ilçesinde bir okulda Sosyal Bilgiler Öğretmeni Ahmet Yılmaz, gördüğü sıra dışı taşların fotoğraflarını üniversitelere gönderdi. Taşların binlerce yıllık deniz kabuğu olduğunu öğrenen Yılmaz, fosillerle okula mini bir müze yaparak, öğrencilerin bunları görerek öğrenmesini sağladı.
250 yıllık gıda ambarı!

250 yıllık gıda ambarı!

Elazığ'ın Baskil ilçesinin Akdemir köyü İnanç mezrasında, tarlasını süren bir çiftçi tarafından bulunan, Osmanlı döneminden kalma yaklaşık 250 yıllık "gıda ambarı" Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde koruma altına alındı.
Çoban fark etti

Çoban fark etti

ADIYAMAN'ın Gerger ilçesinde çobanlık yapan Turan Cingöz (38), hayvan otlattığı sırada şekilleri dikkatini çeken kayaçların fotoğraflarını çekerek sosyal medyadan paylaştı. Bir müze yetkilisinin dikkatini çeken fotoğraflardaki kayaçların, 85 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen denizkestanesi fosili olduğu anlaşıldı.
Şeker gibi müze

Şeker gibi müze

TÜRKİYE'nin önemli gastronomi kentlerinden Şanlıurfa'da aralarında 12 bin yıllık tarihiyle Göbeklitepe'nin de bulunduğu tarihi mekanlar, Dünya Şefler Birliği jüri üyesi ve pasta şefi Ece Akyıldız'ın eliyle şeker hamurunda hayat buldu.
Asırlık merdanesini  Müzeye bağışladı!

Asırlık merdanesini Müzeye bağışladı!

Van'da atıl durumdaki lisenin Kent Müzesi'ne dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında düzenlenen törende 85 yaşındaki Sevim Kaptanoğlu, evinde sakladığı el yapımı 100 yıllık merdaneyi müzeye bağışladı.
Dükkân değil müzeye döndü

Dükkân değil müzeye döndü

Şanlıurfa'da 55 yaşındaki Hasan Karasapan, 15 metrekarelik dükkanda biriktirdiği yaklaşık 2 bin parça eski eşyayla konuklarını adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor
Müze ve ören yerlerinde hedef 30 milyon ziyaretçi

Müze ve ören yerlerinde hedef 30 milyon ziyaretçi

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt:"Türkiye'de 17 bini arkeolojik olmak üzere 125 bin kültürel miras bulunmaktadır. Bu sene yaklaşık 28 ile 30 milyon arası kişinin müze ve ören yerlerini ziyaret etmesini bekliyoruz" "(Yurtdışına kaçırılan eserler) 54 dosya olarak da bunların takibini yapmaktayız" "Abdülhamit Han zamanında yapılan Osmanlı'nın çok önemli tren istasyonlarından Mina Tren İstasyonu, Trablusşam'da bulunan Muallak Camisi'nin restorasyonu ve ihyasıyla ilgili görüşmeler yapıp protokoller imzaladık. Yakın zamanda da projelerimizi başlatacağız"
Müzeler Haftası

Müzeler Haftası

Diyarbakır'da Müzeler Haftası dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

"Peygamberler Tarihi Müzesi"

Büyükşehir Belediyesi, inanç turizminde Mekke, Medine ve Kudüs'ten sonra dördüncü sırada yer alan ve "Peygamberler Şehri" olarak nitelendirilen kentte, Peygamberler Tarihi Müzesi kuracak.
Öğrencilere müze gezisi!

Öğrencilere müze gezisi!

Kayapınar Belediyesi, ilçedeki 10 bin öğrenciyi İç Kale'deki "Diyarbakır müzesiyle" buluşturma projesine start verdi.

"Zooloji Müzesi" açıldı!

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesinde açılan müzede, aralarında soyu tükenmek üzere olanlar ile endemik türlerin de bulunduğu bin 500 hayvan tanıtılıyor.
20 metrekarelik

20 metrekarelik "müze"

Şanlıurfa'da 65 yaşındaki emekli Mehmet Fethi Göktepe, babadan kalma 20 metrekarelik dükkanında saatten fotoğraf makinesine, tespihten radyoya kadar yaklaşık 3 bin parça eski eşyayı sergiliyor
Tarihe yolculuk

Tarihe yolculuk

İki yıl önce hizmete giren 130 yıllık Cemil Paşa Konağı Kent Müzesi, 500 belge, 450 siyah beyaz fotoğraf, Kültür Bakanlığınca tescillenen 235 eser ve 260 etütlük eser ile Diyarbakır'ın tarihine ışık tutuyor
Tarihe

Tarihe "film tadında" yolculuk

Bünyesinde barındırdığı arkeoloji ve mozaik müzelerinin yanı sıra arkeopark ile Türkiye'nin "en büyük müzesi" unvanını alan Şanlıurfa Müze Kompleksi için hazırlanan tanıtım filmi ilgi görüyor.
Köyde şenlik

Köyde şenlik

Müze bünyesindeki çeşitli atölyeleri köylere kadar taşıma projesi kapsamında merkez Artuklu İlçesi'ne bağlı Arpatepe Köyü'ndeki 400 çocuk, 4 gün süren 'Bahar Şenliği'nde uçurtma uçurdu, sikke ve kök boya baskısı yaptı.
Hasankeyf gelecek yıl müzeye kavuşuyor

Hasankeyf gelecek yıl müzeye kavuşuyor

"Hasankeyf Müzesi bu bölgenin tüm medeniyetlerini dünyaya başarıyla sergileyecek"
Müze değil, eğitim yuvası: 9 yılda 70 bin çocuk kültürel etkinliğe katıldı

Müze değil, eğitim yuvası: 9 yılda 70 bin çocuk kültürel etkinliğe katıldı

'DİLLERİN ve dinlerin kavşak noktası' olarak nitelendirilen Mardin'deki müzede, 'Tarihi eserlerin korunduğu ve sergilendiği yer' kimliği dışına çıkarak somut olmayan kültürel değerlerin de korunarak yaşatılması amacıyla 9 yılda 70 bine yakın çocuğun, kültürel etkinliğe katılması sağlandı.
3 milyon tık!

3 milyon tık!

MARDİN Müze Müdürlüğü tarafından yörede konuşulan 5 dilde söylenen 3 halk ezgisi eşliğine yöredeki kültürel mirasın görüntülendiği yaklaşık 13 dakikalık video 3 milyondan fazla kez tıklandı.
Müzelere ziyaretçi akını

Müzelere ziyaretçi akını

Mardin Müzesi ile Sakıp Sabancı Kent Müzesini geçen yıl yerli ve yabancı olmak üzere 200 binin üzerinde turist ziyaret etti.

"En büyük müze"de insanlık tarihine yolculuk

Şanlıurfa'da 1,5 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan ve Türkiye'nin "en büyük müzesi" unvanını alan Şanlıurfa Müze Kompleksi, ziyaretçilerine insanlığın ilk çağlarından günümüze kadar uzanan serüvenini, tarihi eser, canlandırma ve imitasyonlarla görme imkanı sunuyor.