Görüş Bildir

Şengal HABERLERİ

KDP Şengal'den çekilmeli

KDP Şengal'den çekilmeli

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), yöneticilerinin katıldığı ortak basın toplantısında Irak'daki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Türkiye ziyareti ardından peşmergeler ile PKK'lı gruplar arasında çatışmaların çıktığına dikkat çekildi.
Şengalle mutabakat!

Şengalle mutabakat!

İbadi'den sonra Barzani ile de Şengal bölgesinin PKK'dan temizlenmesine ilişkin mutabakata varılırken, Başbakan Yıldırım, "PKK eşittir PYD eşittir YPG dedi.
İşte peşmerge gücü

İşte peşmerge gücü

IKBY Başkanı Barzani, gazetecilerin terör örgütü PKK militanlarının ve Şii Haşdi Şabi milislerinin operasyona katıldığına yönelik iddialar çerçevesinde "Sincar (Şengal) operasyonunda başka güçler var mıydı?" sorusunu cevapladı: “Peşmergenin dışında hiçbir güç bu operasyona katılmamıştır.”
Kürt Güçleri Şengal’i tamamen ele geçirdi!

Kürt Güçleri Şengal’i tamamen ele geçirdi!

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (KBY) bağlı Peşmerge güçleri, dün sabah başlattıkları geniş çaplı saldırı sonrasında Şengal'e (Sincar) girdi.
Peşmerge Şengal’de

Peşmerge Şengal’de

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge gücünün, Musul'un Sincar (Şengal) ilçesini terör örgütü DAEŞ'ten kurtarmak için başlattığı geniş çaplı operasyon çerçevesinde açıklama yapan Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, "Şengal operasyonuna sadece Peşmerge katılıyor. Kürdistan hükümetine bağlı olanların dışındaki hiçbir güç buna dahil olamaz" dedi.
Şengal katliamının canlandırılması acıya neden oldu

Şengal katliamının canlandırılması acıya neden oldu

Irak'ın Şengal bölgesine 1 yıl önce saldırarak binlerce kişiyi öldüren, Ezidi kadın ve kızları kaçıran IŞİD'in saldırısının yıl dönümünde Diyarbakır'daki Ezidi kampında bir etkinlik düzenlendi. DTK Eş Başkanı Selma Irmak ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın katıldığı etkinlikte, 1 yıl önce yaşananlar tiyatro oyunu ile sahnelenirken, kampta kalan Ezidi kız ve kadınlar çığlık atarak gözyaşı döktü.