Görüş Bildir

SAĞLIĞIN SESİ

Prof.Dr.Mustafa ÇELEN

mkcelen@hotmail.com

KRONİK HEPATİT B’DE TEDAVİ BAŞARISI

Değerli okurlar bugün sizlerle bir hepatit B hastasının "hepatit B taşıyıcılığından kurtulma tedavisini" irdelemek istiyorum. Hasta bu taşıyıcılıktan kurtulmak için bir çeşit tedaviye başvurduğunu söylemektedir.
Hastamız öncelikle bir gastroenteroloji uzmanına gittiğini ancak muayneden dört  gün önce kendi kendine bir çeşit tedavi uyguladığını söylemekte.  Tahlillerdeki hızlı değişme nedeniyle  kendisinde hiper karaciğer rahatsızlığı (ne demekse ?) düşündüğünü sonra da yok yok bu "hepatit b"dir, dediğini vurgulanmakta. HBV-DNA tetkikine göre ömür boyu hepatit b taşıyıcısı olarak kalacağını ilgili hekim belirtmiş. Hekim kendisine hepatit b taşıyıcılığı ile nasıl yaşanması gerektiğini anlatan bir kitap vermiş (çok güzel bir davranış !). 3 ayda bir karaciğer enzim değerlerine bakılmasını ve olası yükselişle tedavi başlanacağı vurgulanmış. Ancak ömür boyu hepatit b taşıyıcısı olarak kalacağı söylenmiş.
Ömür boyu hepatit b taşıyıcılığı kararından iki ay sonra vücudundaki değişiklikler üzerine başka bir hastanede bir iç hastalıkları uzmanına giderek muayene olmuş.  İlgili hekim kendinse indirekt  bilirubin yüksekliği nedeniyle sende "Gilbert sendromu" düşünmekteyim. Kan bağışı yapmanda bir sakınca yok demiş. İyi ki başka doktora gitmemişsin durumunu anlayamasalar seni ilaç ile maffederlerdi demiş. 
Teşhisnin  değiştiğine  fazlasıyla mutlu olan hasta kendi çapında yaptığı araştırmalar sonunda gilbert sendromunun karaciğer kanserine neden olmayacağını öğrendim.  Bir ay sonra tüm tahlillerimi tekrar inceleyerek 3 ay önce hepatit b hastalığına yakalandığımı ve iki ay önceki tahlile ve dna tahliline göre de taşıyıcı olduğumu söyledi. Buna göre sende gilbert sendromu yok bizim tahliller yanlış diyerek aslında hepatit B hastası olduğunu kendisine söylemiş.
Bunun üzerine hasta bir takım bitkiler ile kendine bir tür bitki tedavisi uygulamış. Kendisi düzeldiğini ifade ediyor ve pozitif bilim olan tıp dünyasına da inanmadığını yazmış.
Yani bunu niye yazdığımı sorduğunuzu duyar gibiyim. Ancak bu örnek aslında bir çok hastada dönem dönem saptanan bir durumu yansıtmaktadır. Hastaların çoğunlukla ortak olarak ifade ettikleri durum; hekimden hekime değişen yorumlama şeklidir. Yani var olan bir kronik hastalık örneğin "hepatit B" A hekiminde farklı, B hekiminde farklı ve C hekiminde daha farklı olarak yorumlanmaktadır. Ancak hepatit B gibi kronik hastalıklar yorum farkına neden olan tablolar içermektedir. Yani üç ayrı hekim olayı farklı yollardan yorumlayabilirler ancak tek doğru noktada sonuçlandırmaları gerekir. Bu yüzden bu konuda işin ehli olan hekimden sağlık hizmeti almak en doğru yol olmalıdır.
Diğer bir konuda hastanın hekime olan güvensizliği, bu konu hekimle ilişkili bir konu olsa da aslında hastadan da bağımsız değildir. Hastalar genelde kendileri gibi düşünen hekimi görmek ve ona güvenmek isterler, aksi olduğu an bir güvensizlikte başlamış olur. Bir diğer önemli konuda hekimin hastayı konu ile ilgili olarak bilgilendirmemesi yani hasta ile konuşmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hasta-hekim ilişkisinde güven ve durum değerlendirmesi esastır.
Daha etkin sağlık hizmetine ulaşmak umuduyla …
Saygılarımla…

 1. sefa sefa

  Bu hepatit b den kurtulmak için ne yapmak gerek.Teşekkürler

 1. huseyin huseyin

  çare bulundu diyorlar ama hala mikrobu hala taiyoruz ltfen eyer bu ilaCi tedavisi bulundu ise artik uygulayin aileler rahat etsin

 1. ishak ishak

  Aslinda hepatit gibi bircok hastaligin opacity

 1. sumeyye sumeyye

  Ben atlattm sizde inssallah dua edin

 1. Tugba ayaz Tugba ayaz

  Benimde degerlerim cok yuksek ve cok gencim29 yasindayim iki tane de kizim ve cok sevdigim esim var ins degerlerim duser kanser olmak istemiyorum onlardan ayrulmak istemiyorum

 1. Neriman Neriman

  Hepatit b doğal asilisin dendi tahlillerim pozitif çıkıyordu son tahlili negatif

 1. Mahmut bike Mahmut bike

  Bende tedavi olmak istiyorum lutfen yardımcı olabilirmisiniz 0545 339 84 98

 1. Osman çiftel Osman çiftel

  Arkadaslar bende gecem hafta ogremdim hepatit b oldugumu poskolojim bozuldu bizim bir tane atimiz var gecen ondan bile helallik aldim o derece olumu dusunuyorum ilk tahlili doktor gurunce ikinci defa degisik bir tahlil ve ultrasyon istedi kanserden suphe ediyoruz allahim butin hastalara yedim etsin sifa versin insalllah


Yorum Yap

Yazarın Önceki Makaleleri
Tüm Yazıları