Görüş Bildir

Barzani Türkiye'ye geliyor

Barzani Türkiye'ye geliyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani bugün Ankara'ya geliyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelecek.

Kritik görüşmelerde 15 Temmuz darbe girişimi, FETÖ, terör örgütü PKK'nın yanısıra Musul operasyonu ve DAEŞ ile mücadele konularının da masaya yatırılması bekleniyor. Ziyaretin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Türkiye ziyaretinin hemen öncesinde gerçekleşecek olması da dikkat çekiyor.

DARBE GİRİŞİMİNİ İLK KINAYANDI

15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası Avrupa ve ABD’nin tepkisizliği dikkat çekerken, FETÖ'yü ilk kınayanlardan biri de Barzani olmuştu. Mesud Barzani ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani darbe girişiminden birkaç saat sonra yaptıkları açıklamalarla, kalkışmayı sert bir şekilde kınamış ve seçilmiş Türkiye hükümetinin yanında olduklarını bildirmişlerdi.

FETÖ ÜNİVERSİTESİNDE İNCELEME

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Yüksek Öğrenim Bakanlığı Sözcüsü Abbas Ekrem, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ait Erbil kentindeki Ishik Üniversitesi hakkında inceleme başlatılması için komisyon kurulduğunu duyurdu.   Ekrem, "Üniversite hakkında çıkan haberlerden sonra, tüm bölümlerin ve faaliyetlerin incelenmesi için komisyon kurulmasına karar verildi." dedi.

Komisyonun ne gibi kararlar alacağına da değinen Ekrem, "Üniversiteye 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında yeni öğrencilerin alınıp alınmaması ve mevcut öğrencilerin durumu masaya yatırılacak." diye konuştu.

Söz konusu üniversiteye hükümet tarafından el konulacağı veya satışa çıkarılması sorusu üzerine Ekrem, "Üniversitenin bir yatırımcı tarafından satın alınması gayet normal ancak satın almak isteyen şirket veya kişinin bakanlığımıza müracaat etmesi lazım. Bizim için burada üniversitenin güvenli bir ele geçmesi ve öğrencilerin mağdur olmaması önemli" cevabını verdi.

20 OKULU BÖLGEDE BULUNUYOR

Erbil kentinde 2008 yılında kurulan 6 fakültesi bulunan Ishik Üniversitesi, FETÖ'nün Irak'taki tek üniversitesi konumunda.

IKBY Eğitim Bakanlığı'nın verilerine göre FETÖ'nün bölgede 13 bine yakın öğrencinin eğitim aldığı 20 okulu bulunuyor.

IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, 8 Ağustos tarihinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Eğitim Bakanlığı bu okullara el koyacak. Bu okullar devam etsin ama tamamıyla Eğitim Bakanlığına bağlansın, artık bu ellerden çıksın. Bu okullarda başka bir sistem olacak, başka insanlar girecek, başka yönetim olacak.” demişti. 
Etiketler: | | |